[ASUS P5QL PRO] Domyślne ustawienia BIOS-u

Witam.

Mam mały problem, z którym nie mogę sobie poradzić.

Ponieważ mój komputer się nagrzewał, a wentylatory od karty graficznej były przysłonięte płytką karty dźwiękowej, postanowiłem przesunąć tą drugą o kilka slotów dalej, aby dać obu dostęp do “świeżego powietrza”. Po przełożeniu dźwiękowej uruchomiłem komputer.Ten w pewnym momencie stwierdził jakiś błąd, i zapytał się mnie, czy chcę uruchomić komputer z fabrycznymi ustawieniami biosu, czy z dotychczasowymi. Stwierdziłem, że skoro coś się popsuło, to warto wrócić do podstawy, więc wybrałem opcję fabryczne.

Problem polega na tym, że komputer się uruchamia, Windows 7 startuje, ale zatrzymuje się (przestaje odczytywać z dysku, zatrzymuje obraz) gdy na ekranie kropki zamieniają się w logo Windows i widnieje napis “Trwa uruchamianie systemu windows”. Komputer zatrzymuje się i tyle.

Próbowałem korzystać z narzędzia “Naprawy Systemu Windows” - ładuje sterowniki, pasek postępu zapełnia się, znika i komputer znowu się zatrzymuje (gaśnie lampka odczytu z HDD).

Podobny efekt daje uruchamianie systemu ratunkowego z płyty Windowsa, czy ze specjalnie przygotowanej płyty przygotowanej przez Komputer Świat.

Jedynym sposobem na uruchomienie i działanie się systemu jest włączenie trybu awaryjnego - wtedy, co prawda w niewielkiej rozdzielczości, ale wszystko śmiga…

Mam wrażenie, że cały problem leży w ustawieniach BIOSu. Dlatego proszę o pomoc kogoś, kto posiada identyczną płytę główną i o podanie wartości, jakie znajdują się w konkretnych zakładkach.

Ewentualnie, jeżeli komuś coś to powie, podaję wartości, jakie mam ustawione:

Mój BIOS prezentuje się jako:

v02.61 (C)Copyright 1985-2008, American Megatrends, Inc.

ZAKŁADKA MAIN

System Time

System Date

System Diskette A [1.44M, 3.5 in.]


 SATA 1 : [WDC WD5000AAKS-00A]

 SATA 2 : [TSSTcorp CDDVDW SH]

 SATA 3 : [Not Detected]

 SATA 4 : [Not Detected]

 SATA 5 : [Not Detected]

 SATA 6 : [Not Detected]


 Storage Configuration

          SATA Configuration [Enhaced]

              Configure SATA as [IDE]


          Hard Disk Write Protect [Disable]

          IDE Detect Time Out (Sec) [35]


 System Information

          Bios Information

            Version : 0414

            Build Date : 07/25/08


          Processor

            Type : Intel(R) Cote(TM)2 Duo CPU E7300 @ 2.66GHz

            Speed : 2666MHz

            Count : 2


          System Memory

            Installed Size : 3072MB

            Usable Size : 3072MB

ZAKŁADKA AI TWEAKER

Ai Overlock Tuner [Auto]

FBS Stra[to North Bridge [Auto]

DRAM Frequency [Auto]

DRAM Timing Control [Auto]

  1st Information : 5-5-5-18-3-52-6-3

  2nd Information : 8-3-5-4-6-4-6

  3rd Information : 14-5-1-6-6

DRAM Static Read Control [Auto]

DRAM Read Training [Auto]

MEM. OC Charger [Auto]

Ai Clock Twister [Auto]

Ai Transaction Booster [Auto]

  C/P : A1 A2 | B1 B2

  LVL : 08 08 | 08 08


*******Please key in numbers directly!*******

CPU Voltage [Auto]

FBS Termination Voltage [Auto]

Memory Voltage [Auto]

North Bridge Voltage [Auto]

South Bridge Voltage [Auto]

*********************************

Load-Line Calibration [Auto]

CPU GTL Reference [Auto]

CPU Speed Spectrum [Auto]

PCIE Spread Spectrum [Auto]

CPU Margin Engancement [Optimized]

ZAKŁADKA ADVANCED

CPU Configuration

      Manufacturer:Intel

      Brand String:Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7300 @ 2.66GHz

      Frequency :2.66GHz

      FSB Spped :1066MHz

      Cache L1 :64 KB

      Cache :2 :3072 KB

      Ratio Status:Unlocked (Min:06, Max:10)

      Ratio Actual Value:10

      CPUID :10676


      CPU Ratio Setting [Auto]

      C1E Support [Enabled]

      Max CPUID Value Limit [Disabled]

      CPU TM function [Enabled]

      Execute-Disable Bit Capability [Enabled]

      Intel(R) SppedStep(TM) Tech [Enabled]

      Intel(R) C-STATE Tech [Enabled]


 Chipset

      North Bridge Chipset Configuration

         Memory Remap Feature [Enabled]

           PCI MMIO Allocation: 4GB to 3328MB

         Memory Hole [Disabled]


         Initiate Graphic Adapter [PEG/PCI]


 Onboard Devices Configuration

      High Definition Audio [Enabled]

        Front Panel Type [HD Audio]

        SPDIF_OUT Mode Setting [SPDIF Output]

      Marvell IDE controller [Enabled]

      Onboard PCIE GbE LAN [Enabled]

        Lan Option ROM [Disabled]


      Serial Port1 Address [3F8/IRQ4]


 USB Configuration


      USB Functions [Enabled]

      USB 2.0 COntroller [Enabled]

      USB 2.0 Controller Mode [HiSpeed]

      BIOS EHCI Hand-Off [Enabled]

      Legacy USB Support [Auto]


 PCIPnP


      Plug And Play O/S [No]

ZAKŁADKA POWER

Suspend Mode [Auto]

ACPI 2.0 Support [Disabled]

ACPI APIC support [Enabled]


 APM Configuration

      Restore on AC Power Loss [Power Off]


      Power On By RTC Alarm [Disabled]

      Power On By Externam Modems [Disabled]

      Power On By PCI Devices [Disabled]

      Power On By PCIE Devices [DIsabled]

      Power On By PS/2 Keyboard [Disabled]

      Power On By PS/2 Mouse [Disabled]


 Hardware Monitor


      CPU Temperature [45°C/113°F]

      MB Temperature [36°C/96.5°F]


      CPU Fan Speed [2556RPM]

      CPU Q-Fan Control [Disabled]


      Chassis Fan Speed [N/A]


      Power Fan Speed [N/A]


      CPU Voltage [1.192V]

      3.3V Voltage [3.312V]

      5V Voltage [5.088V]

      12V Voltage [11.872V]

ZAKŁADKA BOOT

Boot Device Proirity

      1st Boot Device [1st FLOPPY DRIVE]

      2nd Boot Device [SATA]

      3rd Boot Device [CDROM]


 Boot Settings Configuration

      Queck Boot [Enabled]

      Full Screen Logo [Enabled]

      AddOn ROM Display Mode [Force BIOS]

      PS/2 Mouse Support [On]

      Wait For 'F1' If Error [Enabled]

      Hit 'DEL' Message Display [Enabled]

      Interrupt 19 Capture [Disabled]

ZAKŁADKA TOOLS

ASUS EZ Flash 2


Express Gate [Disabled]


 AI NET 2

      Check Atheros LAN cable [Disabled]

Hardware mojego komputera:

Intel Core 2 Duo E7300 2,66GHz

ASUS P5QL Pro P43

Geil 2x 1GB

GoodRam 1x 1GB

Gainward 9800GT 512MB (miałem właśnie zamiar zamienić na MSI N560GTX-Ti)

WD WD5000AAKS 500GB sATAII

Rasurbo GAP 565 550W

Nagrywarka Samsung DVD sATA

Creative SoundBlaster Audigy (obecnie wyjęta)

I nie zbyt “Hard”: Windows 7 Home Premium 64-bit.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

PS. Naprawdę mi zależy na naprawie tego.

Sprawdzałeś czy po wyjęciu karty dźwiękowej Windows uruchamia się normalnie? Przekładałeś ją z powrotem na miejsce? Szkoda, że nie znasz poprzednich ustawień BIOS’u. Sprawdź ACPI 2.0 enabled czy coś się zmieni, ja kiedyś dawno temu miałem z tym problem. Windows się uruchamiał, ale strasznie mi mulił jak wyłączyłem ACPI w BIOS’ie. Plug And Play O/S powinno być YES. Najpierw zmień ustawienia Plug and Play i zobacz czy śmignie. Ta płyta ma zintegrowaną kartę muzyczną? Jeśli tak to ją wyłącz.

Komputer próbowałem odpalać z kartą, bez karty. W międzyczasie, za poradą ludzi z elektrody (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2326776.html) usunąłem sterowniki do tejże karty. A co do pozostałych ustawień - sprawdzę jak wrócę wieczorem do domu i dam znać. Oj, ciężko to widzę…

Bardzo dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy :slight_smile:

[EDIT]--------------

Dobra, zacznę sprawdzać teraz.

Zmiana ACPI 2.0 na enabled nic nie zmienia (może zawiesza się chwilę później)

[EDIT2]

Wyłączenie karty dźwiękowej - bez efektów

[EDIT3]

Włączyłem PnP - zaciął się moment dalej: wyświetlił czarny ekran i kursor myszy. Chyba idziemy w dobrym kierunku.

[EDIT4]

Dla pewności, że zawiesza się później, zrestartowałem jeszcze raz. Niestety, tym razem znów zawiesił się na logo Windowsa

[EDIT5]

I jeszcze jeden restart - tym razem komputer zaciął znacznie później - pokazał ekran logowania (wybór użytkowników) i pozwolił przez 2 sek. ruszać myszką…

Ja kiedyś coś namieszałem w skrzynce i pomogła reinstalacja Windowsa. Wygląda mi to jak problem z dyskiem twardym. Spróbuj jakiegoś live’a odpalić z pendrive’a lub z płyty. Odłącz dla pewności HDD i zobacz czy komputer dalej się wiesza.

Próbowałem z UBUNTU… Niestety, podczas ładowania się systemu (migające białe logo ubuntu), komputer się zawiesił. Dysk jest fizycznie odłączony z portu eSATA. Spróbuję zrobić jeszcze memory test, który powinien być na płytce…

[EDIT]

Po 45 minutach z użyciem Memtest86+ v2.11 program nie wykazał problemów z RAMem. 0 błędów… Co jeszcze mogę sprawdzić?

[EDIT2]

Kazałem komputerowi jeszcze raz uruchomić Ubuntu LiveCD i tu pewna ciekawostka. Otóż komputer stanął (lampka HDD się nie świeci), ale na ekranie miga mała biała kreseczka (jak swego czasu w DOSie), a więc obraz nadal jest wyświetlany przez kartę graficzną. Co to może sugerować?

[EDIT3]

To nie może być lampka HDD, skoro dysk odłączyłem… Znaczy, że jest to lampka albo pamięci, albo procesora. W każdym razie zauważyłem jeszcze jedną rzecz - gdy komputer stanie, odcina zasilanie dla myszki i klawiatury na USB (te mam podświetlane i gdy komp się zawiesi - gasną).

Masz sprawny zasilacz, jak wyglądają kondensatory na płycie głównej? Proponował bym odłączyć wszystko co zbędne od komputera, napędy, kartę dźwiękową itd. zostawić jedną kość pamięci i odpalić system live z pendrive’a. Jak nie pójdzie spróbować na drugiej. Sprawdź też czy linux startuje na innym komputerze.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 20:14

Jak dla mnie wygląda to na uszkodzenie sprzętowe, prawdopodobnie płyty głównej, ale mogę się mylić.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 20:17

Spróbuj jeszcze raz zresetować płytę główną baterią.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 20:18

Jakie masz konkretnie te pamięci? Podaj modele. Powinny być opisane.

Zainstalowałem najprostszego linuxa na pendrive - efekt taki, że pokazała się 1 linijka tekstu loadera, miga kreska i komputer stanął. Mysz, ani klawiatura nie mają zasilania. Odpiąłem wszystko - została tylko karta graficzna i płyta główna (ta nie posiada zintegrowanej grafiki)

Dodane 29.06.2012 (Pt) 21:24

Pamięci: (wiem, że niektóre rzeczy przepisuję bez sensu, ale wolę podać całość)

2 szt (pracujące w parze, to się jakoś fachowo nazywa, chyba dual(?)):

GEIL 1GB PC2-8500

DDR2-1066 CL=5-5-5-15

GX22GB8500PDC

VOLTAGE:2.2~2.4v

MADE IN TAIWAN

1 szt.:

GOODRAM

Gr800D264L5/1G

GF4004307

DDR2 1GB PC2-6400 DIMM

Dodane 29.06.2012 (Pt) 21:27

Wyjęcie baterii powoduje pytanie ze strony BIOSU, czy chcę teraz ustawić datę/godzinę, czy chcę użyć wartości domyślnych i rozpocząć rozruch systemu. Ustawienie danych nic nie zmienia.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 21:29

A, jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób mogę sprawdzić kondensatory? (w informatyce jakoś się czuję, ale z elektroniki jestem lewy) Da się zauważyć przepalenia gołym okiem, czy trzeba miernikami sprawdzać po kolei?

Dodane 29.06.2012 (Pt) 21:37

Wyczytałem gdzieś, że spalone kondensatory są wypukłe… Przejrzałem wszystkie małe, srebrne puszeczki na płycie głównej (o ile to jest to) i wszystkie wyglądają na niezdeformowane.

A odpalałeś komputer bez napędów (DVD, HDD). Tylko grafika, 1 kość pamięci i pendrive oraz płyta główna z procesorem? Kondensatory wygląda na to, że są w porządku.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 21:11

Odpal komputer na dłużej. Wejdź do BIOS’u i zobacz co się dzieje. Jest tam jakiś poziom temperatury, albo coś takiego?

Dodane 29.06.2012 (Pt) 21:12

Uruchom komputer 3 x za każdym razem z inną kością i zobacz czy dalej się wiesza.

Komputer uruchomiony 3x po 1 kości pamięci z pendrivem, z odłączonymi wszystkimi bajerami. Nic nie działa. Jedynie, co by wskazywało na niezawieszenie się całkowite jest to, że mogę kontrolować diody na klawiaturze (numlock, capslock, scrolllock).

Co do temperatur, już sprawdzam.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 22:26

W chwili startu Procesor ma 40°C, a płyta 31°C

Dodane 29.06.2012 (Pt) 22:31

5 minut później: procesor: 43.5°C; płyta główna: 34°C

Dodane 29.06.2012 (Pt) 22:36

10 min od startu: procesor: 44°C; płyta: 35°C

Dodane 29.06.2012 (Pt) 22:43

po 15 min.: jak wyżej, czasami pojawiają się i znikają wartości 44.5°C (CPU) i 35.5°C (płyta główna). Mam wrażenie, że dalsze testy nie mają sensu - płyta nie przegrzewa się, a wentylator poprawnie dobiera RPM do temperatury procesora.

Dodane 29.06.2012 (Pt) 22:46

Po 20 min CPU 44°C/44.5°C (z przewagą drugiej wartości), płyta: 35°C

To prawdopodobnie masz problem z płytą główną. Wyjmowałeś kartę przy włączonym komputerze?

Dodane 30.06.2012 (So) 1:26

Sprawdzałeś kostki w różnych slotach czy komputer dalej będzie się wieszał? Spróbował bym jeszcze aktualizacji firmware, ale to raczej by trzeba było robić przy użyciu jakiego programatora. Dziwne, że Memtest Ci działa.

Dodane 30.06.2012 (So) 1:41

Jaką masz klawiaturę?

  1. Ze względów bezpieczeństwa wszystko robię przy odciętym prądzie.

  2. Efekt identyczny

3.Logitech G510 (klaw.) + G300 (mysz); Próbowałem jednak na klawiaturce z PS/2 - efekt taki sam, gasną kontrolki na klawiaturze, więc prądu nie ma.

Dodane 30.06.2012 (So) 9:19

Co do dostarczania prądu (co jest efektem zacięcia się komputera), k’woli ścisłości: Komputer podaje prąd tak długo, jak jest w trybie tekstowym (na styl DOS-u). Gdy wchodzi tryb graficzny (być może DirectX), po chwili się zacina i odłącza prąd od peryferiów na USB (i PS/2).

Czytałem coś o problemach BIOS’u tej płyty z klawiaturą Logitech’a. Spróbował bym aktualizacji BIOS’u, ale przedtem upewnij się czy winny nie jest zasilacz. Najlepiej podmień na sprawdzony sprawny i zobacz czy problem dalej występuje. Znalazłem też w instrukcji informację odnośnie BIOS’u. Zobacz jeszcze w Advanced > North Bridge Configuration.

Dodane 30.06.2012 (So) 14:24

Spróbuj też wyłączyć Memory Remap Feature.

Do tej pory klawiatura ładnie działała (od jakiś 2 miesięcy). Co do zasilacza, to nie posiadam żadnego innego na stanie. A wszystkie ustawienia BIOSu (w tym NorthBridge) znajdziesz w pierwszym poście - nie wiem, czego dokładnie szukasz…

Dodane 30.06.2012 (So) 15:26

Ustaw Memory Remap Feature [Disabled] i spróbuj odpalić jakiegoś live’a oczywiście na jednej kości i bez zbędnych napędów. Teraz można dopiero sprawdzić wszystkie 3 kości i to na wszystkich dostępnych slotach więc jest trochę kombinacji. Daj znać jak wypadły testy.

Dodane 30.06.2012 (So) 14:53

PCI MMIO Allocation: 4GB to 3328MB to ustawienie wydaje mi się być trochę dziwne.

Zrobiłem mały test. Zmieniłem wartość Memory Remap Feature na Disabled. Zostawiłem 1 GB RAMu (GoodRam), podłączyłem starą klawiaturkę, i uruchomiłem UBUNTU z płyty. Wszystko działało - wynik pozytywny. Kolejny test z Windows Vista Live CD - również pozytywny: nic się nie zacięło. Podpiąłem w końcu HDD i uruchomiłem Windows 7 - działa!

Podpiąłem nową klawiaturę - również pozytywnie :slight_smile:

No ale… Podłączyłem RAM Geila i niestety - komputer się zaciął, nawet z podłączoną starą klawiaturą.

Myślę, że wina leży albo w samych kościach RAM (chociaż Memtest nic nie wykazał), albo w zasilaczu, który nie może udźwignąć 3 kości (choć do tej pory jakoś dźwigał), albo w slotach na płycie głównej…

Spróbuję jeszcze zostawić same Geile i powiem, co wyszło.

Dodane 30.06.2012 (So) 16:04

To jest informacja, nie ustawienie - jest napisane na szaro (w przeciwieństwie do pozostałych na czarno) i jest to zapis nieedytowalny

Dodane 30.06.2012 (So) 16:08

Geil podłączony w trybie DUAL działa. Spróbuję podłączyć GoodRam nie pod slot 2., jak do tej pory, ale pod 4.

Dodane 30.06.2012 (So) 16:14

Niestety, podpięcie 3 kości RAMu zawiesza komputer podczas uruchamiania

No to musisz wykluczyć jakąś kość. Mogą też ze sobą nie współpracować w należyty sposób. Sprawdź czy BIOS wykrywa wszystkie kości.

BIOS widzi zainstalowane 3072MB ram, z czego używalnych (Usable Size) jest również 3072MB. Do tej pory wszystko działało i kości współpracowały ze sobą. Nie wiem, co im się stało. Najprawdopodobniej zaniosę komputer do punktu serwisowego - niech sprawdzą, co konkretnie się dzieje. Spróbuję jeszcze założyć nowo kupioną kartę graficzną GTX560Ti. Zobaczymy, czy ruszy. Jeżeli nie, znaczy że coś z zasilaczem jest nie tak.

Dodane 01.07.2012 (N) 20:25

Karta graficzna zainstalowana i wszystko działa. Wczoraj pracowałem na 2GB ramu cały dzień i komputer pracował bez problemu (oprócz prędkości, ale tego nie liczę). Natomiast dzisiaj zaliczył dwa zacięcia - Odcięcie prądu od peryferiów, zatrzymanie obrazu, zgaśnięcie lampki HDD/RAM/DVD-Rom (jak się okazuje). Jutro lub pojutrze jadę do serwisu - jeżeli coś znajdą, na pewno się z Wami tym podzielę. :slight_smile: Jeżeli ktoś ma jednak pomysł, co zrobić, aby dopomóc temu urządzeniu, proszę o rady - chętnie wysłucham.