Bardzo wysokie Load Cycle Count

Witam,

Kolega posiada laptopa ASUS K53 z dyskiem WD Blue, dokładnie: WD3200BPVT. Przeglądaliśmy ostatnio u niego SMART i wartość Load Cycle Count ma ponad 160tys. a wartość Power On Hours Count 1206 co wydaje mi się strasznie dziwne, ponieważ u mnie w laptopie przy takim czasie pracy wartość LCC oscyluje pomiędzy 2,5tys. - 3tys.

Poszperałem w internecie i dowiedziałem się, że jeżeli wartość Load Cycle Count przekroczy od 200tys. do 600tys. to dysk nadaje się na śmietnik. Czy to prawda ?

To znaczy, że jak osiągnie 200tys. to ma wywalić dysk ? Skąd on ma wiedzieć czy jego dysk już nadaje się na śmietnik czy może jeszcze popracować ? Nie ma żadnych BSOD, zwiech itp. więc wszystko wygląda dobrze ale martwi mnie stan techniczny dysku.

Dodam, że wszystkie pozostałe wartości są idealne lub znajdują się w normie.

Pozdrawiam.

Głowica za często parkuje. Z jednej strony dobrze - w razie upadku lub wstrząsu nie uszkodzisz talerza, z drugiej trochę go spowalnia. Raczej bym się bardzo tym nie przejmował - w takim przypadku jeżeli zacznie się coś niedobrego dziać to z głowicą - zacznie na przykład terkotać - powinno zostać trochę czasu na zauważenie zużycia dysku i backup.

Skoro na razie nic nie trekocze to mogę założyć, że dysk jest sprawny ? Da się poznać po wartościach w smarcie czy głowica jest już zużyta ?

Można zmniejszyć jakoś częstotliwość parkowania głowicy i przedłużyć żywotność dysku ?

A i ostatnie. Czy takie żużycie dysku podlega pod warunki gwarancji i kwalifikuje się nieodpłatnej, gwarancyjnej wymiany dysku ?

Dysk jest sprawny ,akurat ten SMART nie jest krytyczny.Takie dyski najczęściej polecam używać jako dysku dodatkowego.

Nie można jakoś zmniejszyć tej ilości parkowania głowicy ?

Chyba raczej zmieniając jest calą elektronikę,może masz wadliwy soft .

Ale bzdury, ale bzdury !!

Jeżeli chcesz zmniejszyć bądź wyłączyć parkowanie głowicy spróbuj - WDIdle

Ed: Z rozpędu dałem ci program ale skoro to 2.5 cala to nie pójdzie.

Jeżeli, wyłaczę ARM i AMM to wyłączę głowicę parkowania ?

Jakie ARM ,AMM Tu chodzi o zmianę wartości APM - http://disablehddapm.blogspot.com/

http://techformator.pl/nadmierne-parkow … windows-7/

O, własnie o to mi chodziło, literówka się wdarła.