Bateria płyty głównej - do czego służy i co ile ją wymieniać

Witajcie , w płycie mam baterię CR 2032. Co ile trzeba ją wymienić ? Za co bateria odpowiada?

// Poprawiłem tytuł wątku.

Kaka’

Bateria ta odpowiada za podtrzymanie napięcia dla biosu, jak ją wyjmiesz ustawienia biosu są zmieniane na domyślne, bateria trzyma bardzo długo, ok 5-8 lat, i jest jednorazowa.

Bateria ta oprócz podtrzymywania ustawień biosu, zasila też układ zegara. Jeśli po włączeniu komputera masz przestawiony zegar (dziwna godzina, i/lub data), to szukanie przyczyny tego problemu zaczynasz od wymiany baterii.

Nie Bios, a CMOS. Bios to Basic Input-Output System - Podstawowy System Wejścia-Wyjścia.

Nie do końca. CMOS to Complementary Metal Oxide Semiconductor, układ w którym znajdziemy BIOS i zegar.

cosik_ktosik , Proszę Cię abyś jeszcze raz doczytał u źródła to o czym napisałeś, bo jak widzę to namieszałeś jak diabli i głupoty ci z tego wyszły.

CMOS: http://pl.wikipedia.org/wiki/CMOS - czyli technologia w jakiej są wykonywane np. układy scalone a to co one robią to już inna sprawa. W komputerze zegar odmierzający czas może być wykonany za pomocą scalaczka całkowicie niezależnego od układów związanych z Biosem. Nie pisz bez sensu, jeśli nie wiesz co dany skrót i jego rozwinięcie znaczy w języku angielskim - (CMOS)

Podtrzymuje swoje zdanie - bateria zasila też układ zegara, co ciekawe, znam komputery, w których bateria nie podtrzymuje biosu - jest tylko stała pamięć ROM (bo nie ma biosu w tych komputerach) i bateria zajmuje się tylko zegarkiem - taki komputer stoi obok mnie jako drugi.

cedar , proszę dokładniej

http://students.mimuw.edu.pl/SO/Projekt … /cmos.html

http://students.mimuw.edu.pl/SO/Projekt … osfiz.html

No chyba, że ja już zasypiam, co akurat jest możliwe.

Tak, czy siak autorowi te linki zapewne wystarczą.

EDIT Co by OTów nie robić.

@down, kłócić się nie zamierzam. Czy to wszystko ważne? Może Masz rację, może nawet gadamy o tym samym. Są linki i wsio, autor przeczyta i zrozumie.

EDIT 2: I aha, nie powiedziałem, że zegara nie zrobisz na innym układzie, jak ktoś ma jazdę to zrobi wszystko osobno. Ehh…

Cytat z linku, który podałeś:

  • podtrzymuję swoje zdanie nadal - doczytaj ze zrozumieniem :wink:

PS. Ten drugi komputer obok mnie też ma zegar (wykonany w technologii) CMOS a nie ma biosu.

Ciekawe, prawda? :wink:

PS2. Ten “drugi” komputer to np. Amiga

W Evereście można sprawdzić napięcie VBAT (komputer/czujniki) powinno być ok. 3V jeśli jest mniej niż 2,5V można myśleć o wymianie.

Bardzo cenię wiedzę kol. Cedar i cosik_ktosik jednak w tym przypadku bardziej zgadzam się z kol. Cedar bo:“CMOS (ang. Complementary MOS) – technologia wytwarzania układów scalonych, głównie cyfrowych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa i połączonych w taki sposób, że w ustalonym stanie logicznym przewodzi tylko jeden z nich. Dzięki temu układ statystycznie nie pobiera żadnej mocy (pomijając niewielki prąd wyłączenia tranzystora), a prąd ze źródła zasilania płynie tylko w momencie przełączania – gdy przez bardzo krótką chwilę przewodzą jednocześnie oba tranzystory”. Czyli CMOS to technologia. Co do baterii osobiście wymieniałbym ją wtedy gdy pojawią się objawy świadczące o tym że pada. Serdecznie pozdrawiam.