BIOS (UEFI) nie wykrywa twardego dysku, krytyczne błędy, niemożność uruchomienia systemu

Witam!  Mam od dosyć nie dawna nowego laptopa,  problem w tym,  że co jakiś czas wywala krytyczne błędy na niebieskim tle i komputer się wyłącza,  a potem jest problem z jego uruchomieniem,  bo nie widzi rozruchu systemu operacyjnego (nie wiem czy dobrze napisałam), pomaga tylko wejście do BIOSu (UEFI) i wyjście z niego,  wtedy system się odpala. Raz tak było, że wyskakiwaly błędy zaraz po uruchomieniu systemu (mam system win 8.1) wtedy musiałam zrobić “odświeżenie komputera z zachowaniem istniejących danych”, i do dzisiaj działało,  teraz znowu wyskoczył jakiś błąd na niebieskim tle, ale nie zdążyłam przeczytać tego napisu na dole (wcześniej ten napis na dole informował coś o sterownikach). I nadal myślałabym,  że to wina systemu operacyjnego,  gdybym nie weszła do BIOSu i nie zobaczyła, że nie wykrywa dysku twardego. Czy to co się dzieje jest wina dysku twardego?  Mam oddać laptopa na gwarancje, żeby wymienili dysk twardy?

Tutaj jest zdjęcie BIOSu:

To, że po wejściu do UEFI nie widać dysku - to jeszcze nic nie znaczy. Ważniejsze jest, czy jesteś w stanie uruchomić system operacyjny laptopa w jakimkolwiek trybie (awaryjnym na ten przykład).

Na stronie Lenovo jest dostępna aktualizacja BIOSu 96WW (co prawda piszą tam o poprawkach wiążących się z opisywanym problemem - ale jednak …)

Jeżeli uda ci się uruchomić system - postaraj się o raport ze stanu dysku (możesz do jego wygenerowania użyć Crystal Disk Info)

Jeśli masz jakiś sprawnie działający sprzęt oraz wolnego pendrive - to sugerowałbym pobrać i przygotować program diagnostyczny Lenovo: http://support.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z710-notebook?tabName=Diagnostics&linkTrack=Mast:SubNav:Support:Diagnostics|Diagnostics&beta=false

 

Już mi ktoś polecał ten program “Crystal Disk Info” i nic takiego nie znalazł.Czyli mam zaktualizować BIOS? A o co chodzi z tym programem diagnostycznym (trochę słabo u mnie z angielskim)? Przed chwilą zainstalowałam od nowa system operacyjny.Jeszcze dodam, że teraz BIOS normalnie widzi dysk twardy.