BIOS zachowuje się różnie przy uruchomieniach

Witam. Prosiłbym o ewentualne porady w opisanym przeze mnie problemie. BIOS płyty głównej (ASUS P5KPL) od jakiegoś czasu zachowuje się w zasadzie w sposób przypadkowy. Podczas startu BIOSU na ekranie wyświetlającym możliwości uruchamiania czy to setup (DELETE) czy to boot menu (F8), raz wyświetla możliwość wejścia w boot menu napisem  “Press F8 for BBS POPUP”  innym razem nie wyświetla tej linii. I co ciekawe: kiedy tej linii nie wyświetla, Windows nie startuje tylko zawiesza się na logo (okienkach), a w komputerze słychać jakby nagle wyłączył się dysk (słychać jak przestaje pracować). Muszę restartować kompa aż do momentu kiedy ten napis wyświetli się bo wtedy Windows uruchamia się prawidłowo. Dodam, że częściej jednak nie wyświetla się. Co więcej - jak ten napis nie wyświetla się to nie mogę również wywołać boot menu klawiszem F8. A teraz co robiłem żeby namierzyć problem:

  • używałem innego dysku - bez zmian;

  • używałem innego zasilacza - bez zmian;

  • zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji - bez zmian;

  • zmieniałem przewody i gniazda SATA - bez zmian;

  • resetowałem BIOS zarówno baterią jak i zworką (chociaż służy tylko do hasła) - bez zmian;

  • podmieniłem mysz i klawiaturę - bez zmian

  • podmieniałem RAM - też bez zmian.

 

Nie zmieniałem jedynie karty graficznej i procesora. Googlowałem trochę i znalazłem kilka takich przypadków jak mój (czyli chyba nie jest to wyjątek) ale nigdzie nie znalazłem jakiegoś logicznego rozwiązania problemu. Proszę o pomoc, jeżeli ktoś wie jak pomóc.

Wskazuje na płytę, a lata swoje już ma…

 

Mierzyłeś napięcie baterii na płycie - jak OK ma mieć powyżej 3 V.

Baterię też zmieniałem na nową :slight_smile:

No to zostaje płyta.