64 bit czy 32 bit na mojego kompa

Siemka, chciałbym kupić windows 7, tyko nie wiem czy jest sens kupować 64 bity przy takim sprzęcie ( wiem że procek obsłuży )

Czy zobaczę różnicę w działaniu windowsa, oraz aplikacji 32 bitowych??

Czy 2 GB ramu starczy aby komfortowo można było można pracować na x64

64 bity zawsze sie daje jak sie ma wiecej niz 3,5 GB ramu wiec nie widze sensu zebys kupowal 32 bity chyba ze bedziesz dodawal kostki ramu i bedzie np.4GB; A do tego zobacz czy twoj procesor posiada architekture 64x

i po raz kolejny jedynym powodem instalacji systemu 64bitowego jest posiadanie odpowiedniej ilości ramu… #-o paranoja.

Jeśli masz więcej RAM-u niż jest w stanie zaadresować Windows 7 32-bity - wtedy warto się zastanowić, oczywiście najpierw wypadałoby sprawdzić, czy nie będzie żadnych problemów z używanym przez Ciebie oprogramowaniem pod 64-bitową edycją Windows.

Przy systemie Windows 7 x64 zalecana minimalna ilość pamięci RAM przez Microsoft to 2GB.

Moim zdaniem instalacja Windowsa 7 x64 ma sens gdybyś dysponował chociaż 4GB tej pamięci, lub więcej.

Myślę że 32bit system będzie absolutnie wystarczający, ja się przesiadałem

z XP, i przesiadka odbyła się absolutnie bezboleśnie, nie ma żadnych problemów

z dostępem do sterowników, i również nie mam problemów z kompatybilnością

oprogramowania, jakie miałem na XP, jestem zdania że nie ma sensu ładowania się

w 64bity przy 2GB ramu, tym bardziej że w tej chwili mam zajęte 882MB,

jeżeli nie masz zamiaru używać jakiegoś specjalistyczego oprogramowania,

obsługującego architekturę 64bit, a komputer jest domowym centrum

rozrywki lub multimediów, to edycja 32bitowa jest absolutnie wystarczająca…

Nie ma kompa 64 bity xD tylko procesor przystosowany do systemu z architektura 64x i jak ramu jest wiecej niz 3.5 GB

w tych sprawach trochę zielony jestem, a więc jaki jest inny powód dla którego można zainstalować x64 zamiast x86?

Chyba raczej system do procesora a nie odwrotenie…

pomyśl o tym że skoro masz procesor zdolny przetwarzać w takim samym czasie instrukcje 32 i 64 bitowe to chyba więcej informacji przetworzy w tym samym czasie jak będzie jadł tą “większą łyżką”??

znaczne różnice zauważysz w renderingu 3d, w obróbce grafiki i filmów, w normalnym działaniu systemu raczej nie.

pamiętaj jednak że mając system 64 bitowy nie znaczy to że twój komp działa dwa razy szybciej niż gdybyś miał system 32 bitowy.

EDIT:

poczytaj jeszcze:

http://www.pcworld.pl/artykuly/55940/64 … .bylo.html

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -questions

Nie, jak procesor nie jest przsytosowany do 64 bitow to nie bedzie dzialal system

a nie lepiej mieć 32bitową bo i tak jest możliwość obsłużenia więcej ilości ramu :slight_smile:

http://www.windows7.pl/forum/index.php/ … 262.0.html

Ja nie polecam na 2gb ramu 64bit. Sam miałem 64bit na 3gb i chodziło wszystko tak że mogłem se obiad zrobić i zjeść zanim sie włączył “Mój komputer”. Później dokupiłem kostke i miałem 5gb ramu to 64bity dużo lepiej chodziły niż 32bit. Oczywiście to na procesorze phenom 9550 x4 64bit.

Ludzie ale jesteście prości, jeżeli ilość ramu jest dla Was wyznacznikiem tego ilu-bitowy system zainstalować!

Facet ma 2 GB, to od razy system 32 bitowy. A jak dokupi kolejne 2 GB i w sumie będzie miał 4 GB to co, będzie miał kupić drugiego Windowsa 7 w wersji 64 bit? To może od razu niech kupi dwa? Przecież w dzisiejszych czasach ram nie jest taki drogi.

Jeżeli masz procesor 64-bitowy, to kupuj i instaluj tylko systemy 64-bitowe. Sam mam Windowsa 7 64 bit i nie mam z nim najmniejszych problemów. System 32-bitowy na procesorze 64-bitowym to bezsens, bo wszystkie rozkazy i tak muszą być przekonwertowane do postaci 64-bitowej (nie jestem pewien jak to działa dokładnie, gdzieś, kiedyś o tym czytałem), co zmniejsza jego wydajność. Pod systemem 64-bitowym jest taka aplikacja/środowisko systemowe wow64 (nie World of Warcaft, http://en.wikipedia.org/wiki/WoW64 ), który pozwala uruchamiać poza 64-bitowymi aplikacjami wszystkie aplikacje 32-bitowe.

Ciekawy link:

http://www.centrumxp.pl/Windows7/1966,1 … 64bit.aspx

(w sieci jest ich dużo)

Ale cóż… Decyzja należy do Ciebie.

przemvelbenny ma rację. ilość pamięci nie ma tutaj znaczenia (bo samo zużycie przez obie wersje Windows 7 to różnica może 200 MB). Na 2 GB pamięci wydajność będzie tak samo wyższa jak na 3 czy 4.

:slight_smile:

Zresztą architektura 64 bit jest przyszłościowa. Wydaje mi się, że będzie tak, jak z kartami graficznymi. Ich szyny miały na początku 32, 64 bity. Teraz minimum to 128 czy 256. Stopniowo będzie się zwiększać 32, 64, 128, 256… Więc przejście na system 64 bit będzie nieuniknione (w bliższej lub dużo dalszej przyszłości).

Ja mam takiego laptopa, jak widać w podpisie na dole. Mój Windows po uruchomieniu i załadowaniu wszystkich procesów ma zajęte 920-930 MB (po tym jak automatyczne aktualizacje itp przestaną działać). System tuż po instalacji zajmuje jakoś 600-700 mega ram, może trochę mniej. Nie mam zoptymalizowanych żadnych usług systemowych (żadnego kombinowania z nimi od momentu instalacji, nawet superfetch jest włączony). W tej chwili na pasku mam Avasta! 5 (testuję), Comodo Firewall, AQQ, Foobara z LastFm i Firefoxa z dziesięcioma otwartymi zakładkami i moje użycie pamięci to 1,14 GB. Moje zużycie ramu nigdy nie przekroczyło 2GB, chociaż mam 4GB. Maksymalne zużycie to jakoś 1,6-1,8GB i to podczas grania czy innej obciążającej rzeczy.

Reasumując: 2GB dla systemu 64 powinny być w sam raz (wliczając w to mały zapas) :slight_smile:

nie żebym się czepiał, ale:

  1. z 32bitowych, pecetowych procków na chwilę obecną to tylko Atom jest produkowany (chociaż i on występuje w wersji 64bitowej

  2. ztcw to się systemy przystosowywuje do architektury, a nie odwrotnie…

Natomiast co do meritum:

jeżeli nie używa się programow do np kompilacji badz szeroko rozumianej edycji multimediow (filmy etc)- to nie ma sensu isc w 64 bity. zreszta- i tak wiekszosc (ale sie to zmienia) programow jest dostepna w 32bitowej wersji- uzywanie takowych na 64 bitowym systemie nie bedzie szybsze niz na 32bitowym OSie. Pozatym- 64bitowce maja sprzetowa obsluge NX (zwanym tez EVP); dzieki czemu funkcje takie jak np DEP dzialaja bez zadnego (badz z minimalnym) spowolnienia systemu (a na 32bitowych toto roznie wygladalo- zreszta, tutaj jest link do tego http://en.wikipedia.org/wiki/NX_bit )

Nie kazdy ma nowe kompy, i nowe procki, to ze my mamy, to nie znaczy ze inni tez…

Kupując Windows 7 w wersji BOX dostaje się dwa nośniki z wersją 32bit i 64bit, klucz do obu wersji pasuje, jeśli mamy OEM’a to wystarczy od kolegi pożyczyć wersje 64bitową i zainstalować używając swojego klucza.

Ja posiadam 32 bitowy Windows 7 Ultimate i powiem ze jestem zadowolony chociaż wersja 64 bitowa jest wydajniejsza,lecz nie moglem dostać sterów do mojej toshiby pod wersje 64 bitowa. Jeżeli masz mniej niż 4 GB ram to nie masz nawet co liczyć na wersje 64 bitową bo będzie “mulić”.