[DTP]Błąd drukarni czy błąd w projekcie?

Witajcie.

Może ktoś będzie wiedział skąd pojawił się taki błąd:

  • druk cyfrowy na kredzie 170g

wstępny kawałek projektu:

6b5372797dfba2ddm.jpg

i po wydruku:

5b1030d2d76f5b3dm.jpg

nie wiem czemu logo PBC w druku zrobiło się “drewniane”- nie było żadnych efektów do niego; logo w tle z ustaloną przeźroczystością wyszło dobrze a drugie na nim już nie?

będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam

Opisz jak plik został przygotowany do druku i jak był drukowany.

logo nie miało ani przeźroczystości ani soczewek- zwykłe krzywe w cmykach

logo w tle takie samo tylko miało przeźroczystość na 50%

druk cyfrowy, bo tylko 41 szt

Widzę, że się nie rozumiemy. Nie pisz mi informacji, które już podano.

Mnie interesuje, w jakim programie było to robione, w jakiej postaci został zapisany plik do druku. Czy był to tiff, czy pdf, czy w formacie programu, w którym był robiony. Czy plik został przygotowany pod konkretne urządzenie drukujące.

Raz piszesz, że:

a wyżej

plik przygotowany w corelu 14 i 12; zapisany w 9.0 bo takie przyjmowała drukarnia- wysłany .cdr 9.0

jedyne przygotowanie to spady i znaczniki cięcia- profili drukarki nie było

Ewidentnie widać, że logo na projekcie miało przezroczystość, meg83 , pisałem ci kiedyś o problemach z Corelem :wink: To jest właśnie używanie efektów w Corelu i jego konsekwencje - przezroczystość, soczewki, cienie - to wszystko się chrzani i teraz doświadczyłaś tego na własnej skórze, gdyby logo było zrobione w Illustratorze, i eksportowane do pliku eps, pan drukarz mógłby sobie ten projekt importować nawet do śmiesznego Corela 9 i wszystko by grało.

Można też było eksportować to do spłaszczonej bitmapy - tiff’a na przykład, na pewno nie wyszło by jak tu.

A poza tym gratuluje drukarzowi, który widząc jak to wychodzi zlał sprawę.

Wina leży po obu stronach, choć w przypadku drukarni, oni nie muszą poprawiać projektów, mogą ale nie muszą, więc w tym wypadku jest to źle przygotowany projekt.

Bo trza wiedzieć jak :stuck_out_tongue: Ja w Corelu zarabiałem na chleb. Pic polega na tym, żeby odpowiednio przygotować plik do druku, a wtedy nie ma najmniejszych problemów. Tiff, to akurat nie jest najlepsze wyjście z sytuacji. Powinno się zrobić, jak piszesz, eps, ps lub pdf distilatorem z ustawieniami konkretnej maszyny. Wtedy wszystko widać jak na dłoni.

Monczkin , :glaszcze: Współczuję ci :wink: Co prawda mnie też się zdarza pracować z Corelem, ale do takich rzeczy używam Illustratora. Tiff fakt, pominę, że pewnie by się przeskalowało. Eps, trzeba by zobaczyć jak to w ogóle wyjdzie, albo faktycznie ps i przez Distilera. Ew eps do Photoshopa i dopiero Tiff :slight_smile: To w ogóle powinno być zrobione na tincie a nie przez przeźroczystość. Ale teraz to już i tak musztarda po obiedzie…

w pracy mam corela 12 i 14 i braku Illustratora i Distilera nie przeskoczę :slight_smile:

logo nie miało przeźroczystości- 100% kolory :wink:

“PBC” pod spodem miało :wink: W przeciwnym wypadku po prostu by wyszło dobrze…

masz rację- pod spodem miało- chodziło mi o to drugie

Phenom - tak na marginesie- to cenię sobie Twoje rady odnośnie DTP i pamiętam o przestrzeganiu mnie przed Corelem

poprostu zastanwiam się z czego to wynikło- skoro inne soczewki są w porządku…taka nauka na przyszłość :slight_smile:

A czy czasem w tym nieprzeźroczystym nie wystarczyło ustawić Overprint Fill? Bo tak mi to wygląda, a swoją drogą destylacja to jedyny sposób na wychwycenie błędów Corela.

A swoją drogą, to gdzie ta drukarnia?