Blue screen po ostatniej aktualizacji Windows

Mam ogromny problem.

Wczoraj przeprowadziłem aktualizacje automatyczne w Windows 7.

Dzisiaj, po włączeniu komputera wyskakuje blue screen: RIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

(Edit: Blue screen wyskakuje po animacji “loga windows”, czyli ekranu bootowania)

Jestem przekonany, że jest to wina najnowszych aktualizacji systemu Windows.

Po restarcie do wyboru mam dwie opcje:

  1. Uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia (zalecane)

  2. Uruchom system windows normalnie

Nigdzie nie mogę uruchomić systemu Windows awaryjnie. Nie ma opcji F8…

Opcję 1 wykonywałem już kilka razy, niestety bezskutecznie. Za pierwszym razem zapytało się mnie, czy chcę użyć ostatniego punktu przywracania systemu. Nie pomogło, po włączaniu nadal wyskakiwał blue screen. Drugim razem już nie pytało się, czy przywrócić od ostatniego punktu, ale “Startup repair” działał i na koniec wyskoczyło “Finish”. Obie próby zajmowały ~15 minut.

Niestety po uruchomieniu systemu nadal wyskakuje Blue Screen.

Próbowałem również przywrócić podstawowe pliki systemu za pomocą Samsung Recovery (wbudowane w mojego laptopa). Niestety nic nie pomogło.

Nie mam jak dostać się awaryjnie do systemu.

Nie mogę przeprowadzić formatu, gdyż mam tysiące ważnych plików, których nie chcę stracić.

Czy istnieje jakaś szansa na naprawę komputera? Mogę jakoś odinstalować najnowsze poprawki z microsoftu, bez uruchomienia systemu?

Jak mam pokazać plik błędu, skoro nie mogę “wejść” na komputer?

Mogę jakoś w wierszu polecenia (można włączyć po zakończeniu procesu “Startup Repair”) wywołać awaryjne uruchomienie systemu windows?

Bardzo proszę o pomoc.

Masz płytkę z systemem? Wtedy może warto sprawdzić instalację nakładkową systemu bez utraty danych.

Laptop został sprzedany bez płytki. Jedyne co jest to partycja “recovery”, która umożliwia przywrócenie plików windows bez utrady danych (to próbowałem) oraz całkowite przywrócenie (czyli format).

EDIT:

W startup repair jednak na końcu wyskakuje błąd i pyta się czy wysłać do microsoftu.

Root cause found:


Unknows Bugcheck d1. Parametrs = 0x20, 0x2, 0x0, 0xfffff880048a632c.

Repair action: System files integrity check and repair

Results: Failed: Error code = 0x490

Time taken = 978579 ms



Analiza niebieskich ekranów: blue-screen-windows-bit-t491491.html#p3095248

Problemy z uruchamianiem systemu: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html, aktualne (działające) zrzuty ekranu znaleźć można w temacie odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html w części “metoda pierwsza”.

Powodzenia i daj znać o efektach.

Pozdrawiam!

Dostałem się poprzez “notatnika” do plików zapisanych na dysku.

Wszedłem w folder: Windows/Minidump

Niestety w folderze nie ma żadnych plików, które mógłbym otworzyć. Wygląda na pusty folder…

EDIT:

Nie widzę również na dysku systemowym folderu: Users

Na przyszłość

Sprawdzenie czy pliki minidump w ogóle są robione,

Prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

W oknie, które zostanie otwarte, z lewej strony wybieramy Zaawansowane ustawienia systemu

W oknie, które zostanie otwarte, w części Uruchamianie i odzyskiwanie klikamy Ustawienia

W oknie, które zostanie otwarte interesuje nas część: Awaria systemu - Zapisywanie informacji o debugowaniu. Jeżeli tam, gdzie u mnie wybrana jest opcja Zrzut pamięci jądra, u Ciebie jest wybrane (brak), to należy to zmienić w ten sposób, np. żeby było tak jak u mnie. I wtedy poczekać na niebieski ekran. I wtedy powinny być pliki minidump w c:\windows\minidump.

image_id: 4667

Zobacz temat: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html

Czyli: przywracanie systemu, SFC, odtworzenie kopii zapasowej (jeżeli posiadasz). Albo reinstalacja Windows 7 bez utraty danych, więcej:

naprawa-windows-wirusy-brakujace-pliki-t476472.html#p3005687

procedura-naprawy-systemu-windows-przez-nadpisanie-t447116.html

Przy czym jeżeli masz system z Service Pack 1, to chyba dobrze byłoby żeby płyta z której będzie wykonywana reinstalacja zawierała Windows 7 ze zintegrowanym SP1.

Na przyszłość, gdy wszystko jest w porządku wykonuj kopie zapasowe. Proponuję narzędzie Paragona: paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html (instrukcja w PDF: http://www.sendspace.pl/file/29be869eb8 … cjaparagon Program do odczytu instrukcji http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade … 11539.html lub http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reade … 14318.html). Tak to działa. Przykładowo instalujesz i konfigurujesz system, uruchamiasz komputer z płyty Paragona, tworzysz obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możesz zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe masz) i w razie gdyby system padł, to uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robisz obraz raz i zapominasz do czasu awarii. Albo wbudowany w Windows mechanizm kopii zapasowych http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind … nd-restore (więcej w Google, hasło typu “kopie zapasowe Windows 7”).

Powodzenia!

Witaj

może tutaj znajdziesz coś pomocnego

http://traxter-online.net/windows-recov … ent-winre/

tutaj jeszcze program jak byś chciał odzyskać i przegrać pliki

http://traxter-online.net/opis-dystrybu … ic-livecd/

operacje na plikach na partycjach windowsowych

http://traxter-online.net/parted-magic- … dowsowych/

No więc tak…

Przed zainstalowaniem aktualizacji miałem automatycznie utworzony punkt przywracania.

Niestety kiedy wybieram aby go “przywróciło” - po około 15 minutach wyskakuje error.

Kiedyś już miałem Blue Screena (jakiś rok temu). Wtedy zdecydowałem się na reinstalkę, użyłem narzędzia: “Portable…Windows…VISTA-USB-CD…Edition”

Dzięki temu normalnie poprzenosiłem sobie pliki na dysk zewnętrzny.

Dzisiaj znów chciałem to zrobić (bo naprawdę nic nie pomagało), niestety… Przy bootowaniu nie czyta pendriva. W BIOSIE też raczej go nie wykrywa, ale np. jak już w wierszu polecenia wpiszę “notepad”, kliknę “otwórz”, to w “Moim komputerze” normalnie widzi wszystkie dyski i pendrivy jakie są podłączone.

W Biosie oczywiście przestawiłem kolejność bootowania, tak aby najpierw czytało z USB.

Niestety dalej nic, tak jakby nie wykrywało go.

Z płytkami nie ma żadnego problemu, bootują się.

Jeśli chodzi o pendrive to jest sprawny, testowałem na innym komputerze i normalnie czyta tę Vistę USB edition.

Jest to trochę dziwne, bo na 100% ~rok temu bootowało z Pendriv’a bez jakichkolwiek problemów.

Jeśli tylko uda mi się uruchomić tę vistę USB i skopiować wszystkie pliki, to mam zamiar zrobić format całego dysku. Jednak tym razem nie zainstaluję Windowsa poprzez wbudowane recovery, ale przez normalną płytkę Windows 7… Bez tych dodatkowych programów-śmieci od producenta.

EDIT:

Kurczę, nie wiem czemu, wypaliłem tę Vistę USB na płytkę CD programem NERO… Nie startuje podczas uruchamiania :frowning: Co ja mam teraz zrobić?

Zaraz, zaraz.

Raz piszesz o Viście, innym razem o 7.

Windows 7 - Instalacja systemu Windows z pendrive’a - szybko i wygodnie

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacj … ,3908.html

Nie wiem jak jest z przygotowaniem Visty z pendrive.

W tym temacie piszę o uruchamianiu komputera z pendrive: bootmgr-missed-nie-wiadomo-dlaczego-t490703.html

Nie, nie.

Tu chodzi o dostęp do jakiegoś managera plików.

Czyli ja muszę skopiować niektóre (ważne) pliki na dysk zewnętrzny. Poprzednim razem używałem takiej 100MB wersji Vista USB, w której był total commander. Dzięki temu wszystkie pliki sobie przeniosłem.

A teraz laptop nie czyta tego USB… Nie wiem dlaczego, bo ostatnim razem to działało bez problemu.

EDIT:

jeszcze mam jedną możliwość: Instalacja Windows 7 na drugim dysku (D:). Tam mam same gry i pliki, które można usunąć.

Czy w takim wypadku będą wykrywane dwa systemy i czy później będę mógł sformatować tamten pierwszy dysk (jak już przeniosę dane)?

Dodane 15.07.2012 (N) 11:46

Problem rozwiązany. Oczywiście trzeba było sformatować dysk…

Szczegóły dodam później, gdyż teraz jestem za bardzo zmęczony…

Na przyszłość:

  1. Odzyskanie danych z dysku w sytuacji gdy system nie działa odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html
  • mając do dyspozycji płytę Windows mogłeś użyć WinPE z płyty Windows, patrz “metoda pierwsza”
  1. Możesz utworzyć sobie okrojonego Windowsa na płycie CD/DVD albo pendrive
  1. Mogłeś wykonać reinstalację bez utraty danych, patrz pkt. 5 w temacie problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html

  2. Gdy teraz wszystko jest dobrze, proponuję wykonać kopię zapasową

kopia-zapasowa-systemu-dysku-mozliwe-t495321.html

Pozdrawiam.

No więc tak.

Na samym początku chciałbym podziękować za wszystkie odpowiedzi i porady, których udzielono mi w tym temacie.

Jeśli chodzi o przenoszenie plików z poziomu instalatora windows, to próbowałem takie coś zrobić. Niestety ukryte pliki i foldery nie były widoczne, a w tych folderach również miałem kilka plików, które chciałem zachować. Jeśli chodzi o WinPE, to nie wiedziałem, że takie coś można pobrać. Teraz pewnie bym lepiej poszukał, zainteresował się problemem, ale tak to jest, że jak coś się zepsuje, to człowiek jest zestresowany i nic nie wychodzi, zwłaszcza że nie jesteśmy u siebie na komputerze.

Jak sobie poradziłem z problemem?

Po którymś razie udało mi się uruchomić tę Vistę USB edition (jest to chyba to samo co WinPE 2.0. Tym sposobem dostałem się do wiersza polecania, uruchomiłem notatnik, dostałem się do eksploratora, znalazłem i uruchomiłem proces Total Comandera. Dzięki temu udało mi się przenieść wszystkie pliki.

Okazało się, że nie mogłem znaleźć większej ilości plików, dostępnych na moim komputerze. Nie mam pojęcia jakim cudem, ale foldery np. w “Muzyce” były utworzone, a w środku było pusto.

Użyłem wyszukiwarki. Okazało się, że cały folder “Users” został przeniesiony do jakiegoś innego folderu. Chyba był to “Gameloft Launcher”, już dokładnie nie pamiętam. W ten sposób wyjaśniła się zagadka zniknięcia tego folderu o czym wspominałem już wcześniej.

Udało mi się przenieść wszystkie pliki (około 250GB). Potem przeniosłem folder “Users” z powrotem do C:/

Miałem nadzieję, że rozwiąże to problem Blue screena. Niestety myliłem się, tak więc nie pozostało mi nic innego jak reinstalacja systemu.

Z uwagi na to, że za każdym razem miałem problemy z tą wersją systemu windows ze “Samsung Recovery” - postanowiłem zainstalować wersję Windows 7 z płytki. Udało się. Zainstalowałem podstawowe sterowniki, następnie Service Pack 1 i wszystkie inne aktualizacje z Windows Update. Po instalacji wszystkich aktualizacji postanowiłem sobie, że więcej tego nie zrobię :slight_smile:

Żałuję, że nie udało mi się naprawić systemu wtedy. Bardzo dużo roboty było z reinstalowaniem i ustawianiem wszystkich programów. Całego folderu “Users” raczej wkleić nie chciałem, bo mogła się tam przecież znajdować przyczyna Blue screena.

Na szczęście teraz wszystko jest w porządku. Prawie wszystko już zainstalowałem, chociaż czeka mnie pewnie dużo ustawiania.

Jeśli chodzi o kopię zapasową, to polecono mi zainstalowanie płatnego programu: Acronis True Image Home 2012. Podobno program jest bardzo dobry. Bardziej jednak zastanawiam się, czy nie wystarczy zrobić zwykłej kopii zapasowej systemu windows? Prawdopodobnie nawet przywrócić byłoby łatwiej :slight_smile:

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wspieranie mnie w tych jakże trudnych chwilach :smiley: