Brak bootloadera w XP+ Windows 7 dualboot

Witajcie,

wczoraj zainstalowałem Windows XP Pro obok windows 7 na moim laptopie. Instalacja przebiegła pomyślnie lecz bootloader się nie wyświetla. Od razu Windows XP pro się uruchamia. Windows XP Pro został zainstalowany na osobnej partycji więc wszystkie dane z Windows 7 są widoczne lecz brak samego “wejścia” do windows 7.

Proszę o pomoc co mam zrobić

Z góry dziękuję

Edit

Plik boot ini najprawdopodobniej wygląda tak:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

(to jest boot ini z mojego xp home więc może się troszkę różnić od Pro ale nie znacznie mam nadzieję

ACHA XP JEST NA 3CIEJ OSOBNEJ PARTYCJI

Pozdrawiam

Hej,

Niestety, zainstalowanie starszego Windowsa spowodowało usunięcie uruchamiania bootloader’a Windows7. I bez znaczenia jest fakt, że system jest zainstalowany na innej partycji, bo start zawsze jest wykonywany z pierwszej aktywnej partycji podstawowej.

Zmienianie i edycja pliku boot.ini nie da niestety nic, bowiem Windows7 nie odpali się przy pomocy starszego bootloadera. Oczywiście na naprawę jest sposób. :slight_smile:

Najlepiej posłużyć się programem EasyBCD 1.7.2.7. Ściągamy i instalujemy go na Windows XP i odpalamy. Może się zdarzyć, że pojawi się komunikat o potrzebie instalacji platformy Microsoft .NET Framework 2.0 - jeśli nie jest obecna w Twoim systemie ściągnij ją z Vortalu i zainstaluj - .NET Framework 2.0. Uruchamiamy program i działamy:

:arrow: wybieramy Add/Remove Entries. W sekcji Add an Entry dodajemy nowy wpis - odpowiednio w polach : Windows Vista/Longhorn -> Microsoft Windows7 (tutaj nazwa może być dowolna) -> C:. Następnie klikamy Add Entry i Save,

c66suufbnt9as1dsrg12_thumb.png

:arrow: następnie przechodzimy do zakładki Manage Bootloader. Wybieramy opcję Reinstall the Vista Bootloader i klikamy Write MBR i restartujemy komputer. Przy kolejnym uruchomieniu powinien pojawić się już odpowiedni bootloader.

ddnw29ufwj21rdyiew3_thumb.png

Powodzenia,

Dimatheus

Spróbuj tego poradnika,jest na przykładzie Visty ale pod “7” jest podobnie:Klik,systemy instaluje się od najstarszego.tylko nie pozwól tego zrobić automatycznie bo może się nie udać,zrób to lepiej zgodnie z poradnikiem.Jak zaczniesz naprawę to zobaczysz o co mi chodzi. :slight_smile:

Powodzenia

A jeżeli zainstaluję Windows XP na świerzo w którym stworze prartycje na Windows 7 to problem ten nie będzie występował (tzn. zainstaluję windows 7 jako drugi system)

Jeżeli zrobisz czystą instalkę XP a po nim zainstalujesz “7” na czysto to nie powinno być problemów.

Ale po co się męczyć ponownym instalowaniem windowsów. Zrób tak jak doradził ci Dimatheus.

Witam

Miałem problem z pozbyciem się bootloadera z wnidosw 7. Ale che podziękować koledze Dimatheus, Twaja porada jest bezcenna .

Pozdrawiam

Hej,

No nie ma sprawy… Cieszę się, że pomogło. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Miałem podobny problem. Teraz win7 normalnie wchodzi, ale nie wiem jak zrobić, żebym przy uruchamianiu miał możliwość wyboru systemu. W msconfig/Boot pojawia się tylko win7.

zrób tak jak mówi Dimatheus.

Tu nie ma filozofii

Hej,

Dokładnie. Z tą jednak zmianą, że uruchamiasz program EasyBCD - link w postach powyżej - na Windows7 i dodajesz w zakładce programu Add/Remove Entries ustawienia do Windows XP. Jako Drive podajesz pierwszą, podstawową i aktywną partycję - zapewne więc C. :slight_smile: Po wspomnianych zabiegach - czyli zapisaniu zmian i przeinstalowaniu MBR (choć to drugie prawdopodobnie nie będzie wcale konieczne) - w widoku ustawień, dla systemu XP powinien być wpis podobny do poniższego:

Entry #3


Name: Microsoft Windows XP Professional

BCD ID: {default}

Drive: C:\

Bootloader Path: \NTLDR

Powodzenia,

Dimatheus

witam

a mam pytanie odnosnie easybcd, czy w sytuacji kiedy reinstalujemy na nowo windows 7 na c gdzie xp jest na d to mozna za pomoca tego programu " dorzucic wpisy" by znowu chodzily dwa systemy?

Hej,

Tak, można to zrobić. Zresztą jest to opisane w poście powyżej - tym z 15 lis 2009 godziny 11:28. Po wspomnianych zabiegach obok Windows 7 powinien pojawić się także Windows XP.

Pozdrawiam,

Dimatheus

to super wiadomość :slight_smile: moge spokojnie się zabierać za instalacje

dzięki wielkie Dimatheus :]

Hej,

Nie ma sprawy. Powodzenia w reinstalacji. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus