Brak dźwięku, problem ze sterownikiem

Witam serdecznie. Problem, przez który wyrywam sobie włosy z głowy #-o i z którym borykam się od kilku dobrych dni zmusił mnie do rejestracji na tym forum. Czytałem podobne wątki i stosowałem się do zalecanych w nich rad ale to nie pomogło, więc postanowiłem założyć swój odrębny wątek.

Otóż po sformatowaniu komputera wgrałem wszystkie potrzebne sterowniki w tym “microsoft uaa bus driver for high definition audio”, mimo tego nadal nie mam dźwięku w komputerze. Mój system operacyjny to windows xp sp2 (a więc zgodny z zaleceniami wyżej wymienionego sterownika). W menedżerze urządzeń widnieje sterownik “high device on high definiton audio bus”, przy którym wcześniej był wykrzyknik na żółtym tle, teraz go nie ma ale we właściwościach jest opisany w ten sposób:

Starałem się wgrywać różne dodatki do windows xp (sp1,sp2,sp3), na każdym z nich jest ten sam problem. Instalowałem sterownik zarówno z Cd do płyty głównej jak i pobierałem go za pomocą program DriverEasy - Rezultat jest ten sam :roll:

Proszę o wasze cenne rady i opinie ![-o<

A dokładnie typ płyty głównej to? odczytaj z płyty, okolice pamięci lub slotów PCI.

I kto jeszcze używa takiej staroci, jak coś to XP z SP3.

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali Intel GTL+

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 343 MHz

Efektywna częstotliwość taktowania 343 MHz

Przepustowość 2743 MB/sek

A po co mi to?

Np: typ posiadanej płyty - Gigabyte GA-81945P

Bez SP3 z Realtekem był problem jak dobrze pamiętam. Miałeś napisać model płyty głównej a nie jakieś bezsensowne informacje.

Gigabyte

Ga-g33-s2

8 kanałowa karta dźwiękowa ALC889A

I tak:

  • najlepiej zainstalować SP3

  • wgrać sterowniki do płyty głównej

  • użyć starszej wersji sterownika do dźwięku

czytać

http://forum.hotfix.pl/problemy/nie-pow … t4254.html

raeltek-high-definition-audio-instalacja-sterownika-t230985.html

poradnik

http://www.hotfix.pl/instalacja-sterown … r–a33.htm

i w sieci trochę tego jest

I na koniec zapytam, czy w menadżerze jest widoczna karta muzyczna, bo może jest wyłączona w biosie?

beztytuub_nsrsqaq.bmp

Tu nie ma problemów, a karty Realteka nie widać, sprawdź bios, bo może go resetowałeś i karta wyłączona, jak coś włącz i zapisz Save.

Chyba, że to jest to? to dźwięk powinien być?

Scren z Dźwięki i … i opcji Audio wrzuć.

Wydaje mi się że nie mam karty dzwiękowej w biosie ale coż, tak to wygląda w " INTEGRATED PERIPHERALS"

SATA AHCI MODE [DISABLED]

SATA PORT 0-1 NATIVE MODE [ENABLED]

USB CONTROLLER [ENABLED]

USB 2.0 CONTROLLER [ENABLED]

USB KEYBOARD SUPPORT [ENABLED]

USB MOUSE CONTROLLER [ENABLED]

LEGACY USB STORAGE DETECT [ENABLED]

AZALIA CODEC [AUTO]

ONBOARD H/W 1394 [ENABLED]

ONBOARD H/W LAN [ENABLED]

SMART LAN [PRESS ENTER]

ONBOARD LAN BOOT ROM [DISABLED]

ONBOARD IDE CONTROLLER [ENABLED]

ONBOARD SERIAL PORT 1 [3F8/IRQ4]

ONBOARD SERIAL PORT 2 [DISABLED]

PARALEL PORT [378/IRQ7]

PARALLEL PORT MODE [sPD]

Tak wyglądają właściwości sterownika, tak jak wspomniałem wcześniej był przy nim wykrzyknik na żółtym tle, teraz go nie ma:

beztytuub_nsrahra.bmp

Wygląda na to, czyli OK.

Zobacz funkcje specjalne biosu: z poziomu biosu naciśnij CTRL+F1 i sprawdź co tam jeszcze masz w zakładkach.

Jak w biosie OK, odinstaluj dokładnie wszystko co sterownik audio,czyszczenie systemu, restart i masz poradniki i rób (użyj wersji zalecanych sterów) - nieraz trzeba się sporo namęczyć.

Daj scren jeszcze z Dźwięki?

W azalia codec poza auto miałęm opcję [disabled] także nie zmieniałem. W okienku Biosa wciskając ctr + f1 nie wywoływało to żadnej innej reakcji oprócz tego, że ekran migał po naciśnięciu.

Oto screeny z zakładki dzwięki i urządzenia audio:

dzwiekibm_nsrarxp.bmp

dzwieki2b_nsrarxs.bmp

dzwieki3b_nsrarxq.bmp

dzwieki4b_nsrarnp.bmp

dzwieki5b_nsrarnh.bmp

Próbowałem odinstalować sterownik Audio device on high definiton audio bus i wyskoczył taki oto komunikat:

komunikat_nsrarwr.bmp

Czy ponowne sformatowanie komputera i wgranie sp3, następnie sterowników według podanej przez ciebie instrukcji mogłoby rozwiązać problem?

Czyli brak dźwięku.

Odinstaluj wszystko oprogramowanie karty z poziomu dodaj usuń programy, czysta w systemie np Ccleanerem, restart i rób. Masz wszystko napisane spróbuj bez formatu. Czytaj i rób.

Odinstalowałem Sterownik na poziomie dodaj/usuń. Wyczyściłem komputer ccleanerem, zainstalowałem ponownie sterownik (w menedżerze nie wykryto nowego urządzenia) z tym, że przy sterowniku znowu pojawił się wykrzyknik z komunikatem:

komunikat_nsrannn.bmp

Czy zakup nowej karty dzwiękowej mógłby rozwiązać te problem? np tak :

http://allegro.pl/karta-muzyczna-creati … 43517.html

A czytałeś poradniki?

Zawsze można kupić osobną kartę, wtedy zintegrowaną wyłączysz w biosie.

Jesteś pewien, że wcześniej karta była sprawna, bo może uszkodzona?

Nagle pewnego dnia przestała działać więc mogę spekulować że jest zepsuta. Zdecydowałem się na kupno nowej nie wiem tylko który z wyżej wymienionych przeze mnie parametrów w biosie odpowiada za kartę dzwiękową.

No to od razu trzeba było tak pisać, a nie gdybamy.

Czyli możliwe, że uszkodzona i jak coś trzeba ją wyłączyć w biosie i zapisać bios Save, odinstalować jej oprogramowanie i założyć inną do portu PCI.

Ten -pisałem.