Brak zasialania sieciowego

Witam,

od 2 dni mam problem z laptopem CA M160S, otóż laptop działa bez zarzutu na zasilaniu bateryjnym

natomiast nie widzi zasilania z sieci z bateria a bez baterii się wogóle nie włącza. Dioda zasialacza świeci na jasnozielono stale dopóki nie podłącze do komputera. Wtedy zaczyna migać raz normalnie raz słabiej. Na zasilaniu bateryjnym podłączenie zasilacza skutkuje miganiem jasności wyświetlacza, tak jakby co 1s był na zasilaniu sieciowym a nastepną 1s nie był.

Boję się najgorszego, czyli, że uszkodzenie jest na wejściu zasilania na płycie głównej a wolałbym, żeby to było napewno uszkodzenie zasilacza.

Jak mogę to sprawdzić?

Hej,

Najłatwiej i najpewniej podłączając po prostu drugi zasilacz o podobnych parametrach. Jeśli na nim wszystko będzie OKI, to uszkodzony jest zasilacz. Jeśli nie - prawdopodobnie sekcja zasilania na płycie głównej… Ewentualnie można sprawdzić przy pomocy miernika cyfrowego, jakie napięcie generuje zasilacz i na tej podstawie też coś można wywnioskować. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

dzięki za sugestie, nad tym samym też myślałem razem ze znajomym co elektronikiem jest,

mierzył napięcie na wyjściu zasilacza i było ok, więc niestety padło bardziej podejrzenie na wejście na płycie,

ale powiedział, że dla 100% pewności jakoś obciążyć zasilacz trzeba by było bo bez obciążenia może działać ok a z mogą być problemy więc nie do końca byłaby winowajcą płyta. Akurat zasilacza podobnego nie mam i wolałbym uniknąć opłat za diagnozę w serwisie. Jeśli to płyta to wystarczy to ‘uszkodzenie’ na wejściu wymienić czy trzeba całą kupić? w necie nie znalazłem specjalnie jaki to dokładnie model żebym mógł cenę sprawdzić.

(compal CA M160S / T7,500, NV GF 8600 GT 512MB, 2GB RAM, TOSHIBA 160GB 5400 RPM, WSXGA+) FL90

Hej,

Zgadza się - każdy z zasilaczy - nie ważne czy w komputerze stacjonarnym czy w laptopie - lepiej jest obciążyć i dopiero testować. Niestety w tym drugim wypadku jest nieco ciężej. Wystarczy zdjąć obudowę z zasilacza, uruchomić i podpiąć komputer, odpalić coś obciążającego system i na końcówce zasilacza sprawdzić napięcie i natężenie prądu.

Wszystko zależy od konkretnego modelu. Aczkolwiek jeśli nie doszło do uszkodzenia innych układów na płycie, możliwe jest wymienienie samego układu zasilającego - płyta zostanie ta sama.

Pozdrawiam,

Dimatheus