Ciągle błąd ładowania systemu

25 sierpnia tego roku zobaczyłem po raz pierwszy ekran śmierci. Miałem XP Home edition oem. Wgrywałem gamejacka i system trafiło całkowicie. Chodziło o jakiś sterownik i ostrzeżenie antywirusa. Nie działał nawet wyłącznik Power. Musiałem zastosować wyłączenie sieciowe, wtyczką. Po załączeniu znowu widziałem tylko ekran śmierci. Rozruch z oryginalnym cdrom nie nastąpił, więc zaniosłem komputer do zakładu. Pan odzyskał pliki i wgrał system z dostarczonych płyt. Po miesiącu zobaczyłem niebieski ekran i napis Bład ladowania systemu operacyjnego. Dawało wyłączyć się i po następnym włączeniu system hulał już po 17 sek. Na drugi dzień to powtórzyło się. Do tej pory było tak trzydzieści razy. Włączyłem fc /scannow i ku mojemu zdziwieniu skanowanie zawiesiło się i zobaczyłem napis, żebym włożył oryginalny xp proffesional sp3, celem skopiowania brakujących bibliotek. Byłem w szoku, bo miałem przecież xp Home Edison oem sp2 na płycie. Z informacji o systemie wynikło, że xp Home edition sp3 został załadowany 26 sierpnia, kiedy to odebrałem komputer. Fc /scannow prosił o oryginała xp proffesional sp3, którego przecież nie mam. Błąd, który powtarza się to Bus dev Fun Vendor device SUID SSID Class device Class, oraz Ide Channel 0 . Master Disc HDD S.M.A.R.T. capability … None. Nie znam sie na tych wpisach. Teraz, gdy włożyłem swojego oryginała z systemem do napędu, to system go nie widzi. Isobuster wszystkie pliki systemu czyta, a system obecny nie widzi, na nic klikanie. Do biosu nie wchodzę, bo nie znam się na tym, bo być może chodzi o uszkodzenie biosu, bo USB przedniego panelu jakoś przyczynia się do częstszego błędu ładowania systemu. Mam 60 lat i nie mam już wiary w renomowane naprawy, ani renty na nowy sprzęt. Kto mi pomoże chociaż zrozumieć, co zrobił komputerowi ten pan z zakładu naprawy… Wiem, że podłączał dysk do swojego sprzętu, żeby odzyskać dane. Zależy mi na tym kompie. Błyskawicznie chodzi Internet, a polski pSX nawet nie obciąża systemu wiecej, niż 4% podczas gry. MS Word chodzi bez zająkania. Pomóżcie młodzi, bo jesteście pokoleniem informatycznym i nie tylko…

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows XP Home Edition

Wersja 5.1.2600 Dodatek Service Pack 3 Kompilacja 2600

Producent systemu Gigabyte Technology Co., Ltd.

Model systemu G31MX-S2

Typ systemu Komputer z procesorem x86

Procesor x86 Family 6 Model 15 Stepping 13 GenuineIntel ~1600 Mhz

Wersja/data systemu BIOS Award Software International, Inc. F3, 2007-09-07

Wersja SMBIOS 2.4

Urządzenie rozruchowe \Device\HarddiskVolume1

Warstwa abstrakcji sprzętu Wersja = “5.1.2600.5512 (xpsp.080413-2111)”

Całkowita pamięć fizyczna 512,00 MB

Dostępna pamięć fizyczna 620,18 MB

Całkowity rozmiar pamięci wirtualnej 2,00 GB

Dostępna pamięć wirtualna 1,96 GB

Obszar pliku strony 2,38 GB

Plik strony C:\pagefile.sys

Intel R G33/G31 Express Chipset Family

Realtek RTL 8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC

Inerferejs ACPI

Intel R 82801 GB/GR/GH (ICH7 Family) serial ATA Storage Controller 27CD

Pobierz HDTune http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html

Wykonaj testy z zakładek Health i Error Scan. Screenshoty ze skanów wstaw na forum.

_

HDTune - Error Scan pokazał wszystkie kwadraciki na zielono.

HDTune - skanowanie Health pokazało takie wartości:

______________— 0 _____

WDCWD1600AAJS-00PSA(160GB) 38 C

(01)RawReadErrorRate 200 200 51 O Ok

(03)SpinUpTime 167 159 21 2616 Ok

(041 Start Stop Count 96 96 0 4048 Ok

(05)Realcoated Sector Count 200 200 140 0 Ok

(07)SeekErrorRate 200 200 51 0 Ok

(09)Power On Houst Count 83 83 0 13085 Ok

(0A)Spin Retry Count 100 100 51 0 Ok

(0B)Calibration Retry Count 100 100 51 0 Ok

(0C)Power Cycle Count 97 97 0 3979 Ok

(C0)Power Off Retract Count 200 200 0 46 Ok

(C1)LoadCycleCount 199 199 0 3981 Ok

(C2)Temperature 105 99 0 38 Ok

(C4) Reallocated Event Count 200 200 0 0 Ok

(C5) Curent Pending Sector 200 200 0 0 Ok

(CC) Offline Uncorrectable 200 200 0 0 Ok

(C7)UItra DMA CRC Eror Ccunt 200 200 0 0 Ok

(C8)WriteError Rate 200 200 51 0 Ok

Power On Time 13085 Health Status: OK

Zgaduję, że prawdopodobnie w serwisie, zaktualizowano system do SP3(?)

Wygląda to na oko na jakieś uszkodzenie dysku twardego, które raczej powstało przed zaniesieniem komputera do serwisu i może zdarzyć się losowo. Na początek proponuję jednak przeskanować dysk -> W oknie mój komputer we właściwościach dysku C w zakładce “narzędzia” wybrać “sprawdzanie błędów” i zaptaszkować obie opcje. Skan potrwa dość długo.

Najprościej było by zgrać dane z dysku twardego lub przekopiować je na drugą partycję jeśli oczywiście dysk jest jakoś podzielony na C i D. Następnie przeinstalować na nowo samemu, formatując jedynie partycję C, jeśli problem będzie się powtarzał to najprawdopodobniej nie uniknie Pan wymiany dysku.

Różne dziwne błędy i niebieskie ekrany może też powodować uszkodzona pamięć RAM lub problem z płytą główną. Ram można sprawdzić za pomocą programu MemTest http://www.memtest86.com/memtest86-4.0a.iso.zip Plik ściągnąć na pulpit, wypakować i wypalić na płytce korzystając z opcji “Nagraj obraz ISO” potem odpalić jako płytę startową tak samo jak uruchamia się płytę instalacyjną Windowsa. Program działa automatycznie i jeśli cykl przeleci kilka razy i nie wykaże błędów to pamięć jest w porządku.

Skanowałem z opcja naprawy C w właściwościach i przed ponownym właczeniem zobaczyłem, że: system wolny od błędów

Dodane 19.12.2011 (Pn) 16:59

Poczyściłem kompa, dodałem wszystkie frameworki i już czwarty tydzień, jak komp normalnie uruchamia się. Było to po tym, jak usb zapomniało o hubie z padami do pSX. Co dziwne - komp chodzi podczas grania delikatnie, jakby nie miał żadnego obciążenia. Rayman, czy Crasch Team Racing chodzą płynnie, lepiej niż na konsolce sony. Problem jest z napędem. Zaczęło strasznie rzęcholić, gdy włożyłem cd-ro z danymi.

Dodane 28.12.2011 (Śr) 17:58

Szósty tydzień - komputer ani razu nie zawiesił się. Zdaje się, że wyłączanie powerem było jedną z przyczyn zawieszania systemu. Teraz zawsze wyłączam na panelu.

Pewnie robiłem z igły widły. Nadal mam, że po 17 sek. po włączeniu już moge klikać na neta.