[C]Początek z C

Witam. Jestem w 3 gim i wybieram się do tech. inf. i chciałbym się nauczyć języka c, c# albo c++ ale nie wiem który wybrać :(. Może uczy się ktoś w zse w Białymstoku i jakiego c się tam uczą? I jeszcze jedno pytanko: otóż nie wiem w czym pisze się C(bo chyba nie w notatniku) i w jakim programie można potem zobaczyć swoje dzieło?

Temat wałkowany setki razy. Użyj opcji “szukaj”.

Znasz 3 nazwy języków programowania, a nie wiesz jak się pisze kod źródłowy programu. Pierwszy raz się z czymś takim spotykam :slight_smile:

:arrow: kurs-t351045.html

@st4nl3j

Oczywiście programy w C, C++ itp. można pisać w notatniku chociaż nie jest to zbyt wygodne. Jeśli już to polecam Notepad++ do tego. Wtedy musisz samodzielnie z wiersza poleceń kompilować swoje napisane programy. Dużo wygodniejszym narzędziem do C i C++ jest darmowe środowisko programistyczne Dev-C++. Bardzo dobry jest Visual C++. Co do szkoły, którą wybrałeś, to nie mam pojęcia czego tam wymagają, ale zwykle w szkołach średnich jest to język Pascal, C, a w moim przypadku nawet Visual Basic. Ze swojej strony polecam rozpocząć naukę w C. Będziesz dzięki temu miał solidne fundamenty pod C++, w którym jest tworzonych praktycznie większość współczesnych programów. Pascal też może być ale jest to już wymarły język.

Zabugowane, nierozwijane od wielu lat i posiadające nieergonomiczny edytor.

Skąd te dane?

Naucz się c++, poźniej pójdzie gładko nawet z Javą ;D

Tak, ale z punktu widzenia pracy w notatniku jest dużo wygodniejsze. Jeśli znasz inne środowisko, z którego początkujący byłby zadowolony to napisz :wink:

Jeśli masz inne to chętnie przeczytam :wink:

@Grief: A co złego w Visual Studio? Zresztą dziś chyba nawet notatnik, kompilowanie z linii komend i debugowanie w WinDbg jest o niebo lepsze od męczenia się z DevCpp. (choćby przez to, że debuggery OSS są sto lat w tyle za ntsd/windbg)

Nie wiem, czy pisanie w edytorze, który nie potrafi formatować kodu i używanie debugera, który sam jest źródłem błędów jest choć trochę wygodne. Moim zdaniem nawet Notepad++ i kompilator z linii poleceń jest w tym przypadku wygodniejszy.

Zaś małe i sensowne IDE to np. Code::Blocks.

Inne niż które? Jak mogę mieć inne źródła, skoro swojego nie podałeś?

Trochę mało wiarygodne jest mówienie o czymś, gdy nie ma się na to dowodów. Nie twierdzę, że tak nie jest, proszę tylko o podanie źródła :slight_smile:

To, że większość dzieciaków, które się do niego dorwie nie da rady skompilować Hello World.

Chodziło mi o podanie danych jakie Ty posiadasz, nie źródeł chociaż w nich też bym chętnie poczytał :slight_smile:

Masz rację. Jeśli chodzi o źródła to ja nie mam żadnych. Po prostu wydaje mi się, że tak jest. Nigdy nie przeglądałem ani nie szukałem takich źródeł. Może najwyższy czas :slight_smile:

Moim zdaniem nic. Napisałem, że Visual C++ jest bardzo dobry. Chociaż nie jestem żadnym profesjonalistą i nie znam większości funkcji tego środowiska. Czytałem i słyszałem wiele pozytywnych opinii o nim.

no to zacznę się uczyć C++. Czyli pisać mam w notepad++ ale w czym bd mógł zobaczyć to co zrobiłem, tak jak np w html w przeglądarce internetowej

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompilator

Czyli żeby potem zobaczyć co zrobiłem potrzbuję kompilatora?

Wchodzisz sobie tutaj i pobierasz: http://www.dobreprogramy.pl/CodeBlocks- … 12197.html

Instalujesz i go włączasz. Klikasz: File -> New -> Project -> console application -> Next itd…

Pojawia ci się pole tekstowe , zaczynasz czytać jakiś kurs c++ np. http://kursy.ddt.pl/?TutorialId=1

Wpisujesz w tym polu tekstowym np:

/* To jest komentarz, który

Jeżeli w danej platformie jest przestarzała i niestandardowa biblioteka conio.h.

Wsadź sobie gdzieś takie kursy i kup rzetelną książkę, a nie będziesz musiał w przyszłości męczyć się nad pytaniem “Czemu ten program przepisany słowo w słowo nie działa ?!”…

A odnośnie książek to jest na ten temat masa tematów na tym forum i na innych.

a może skożystam z Eclipse Galileo? Lepszy jest niż Code::Blocks Studio 8.02 albo devc++??

Faktycznie, Open > New > Solution > Console application > Finish jest problemem nie do przeskoczenia. :wink:

@n3t_b0y: Ty tak poważnie z ‘using’ w środku maina i z conio? O_o

Oczywiście że nigdy nie daje ‘using’ w main() i conio.h tak samo nie dołączam.

Akurat podawałem mu kurs z ddt.pl no i z tamtą to wziąłem kod :smiley: , ten kurs nie jest może najnowszy i nie ma w nim wszystkich nowych reguł ale jest dobry. Zresztą pokazywałem mu jak kompilować i przez co a nie jaki kurs ma wybrać i jak pisać kod.

No ale żeby go nie wprowadzać w błąd przy hello world to:

#include 

using namespace std;


int main()

{

   cout << " Hello world " ;

}

Przy kompilatorze Code::Blocks tyle wystarczy.

Ale jak dobrze pamiętam to w devc++ trzeba dodać conio.h i getch() , bo bez tego wywali błąd.

Nic nie wywali…

Możliwe , dawno nie korzystałem z tego środowiska.

Najlepiej sobie ściąg Eclipse i Code::Blocks i przetestuj , potem już sam wybierzesz na którym byś wolał programować :slight_smile: