Czego dotyczy temperatura TMPIN0 ? Dziwny odczyt w HWMonitor

Tak z ciekawości rano parę minut po odpaleniu kompa włączyłem HWMonitora i spojrzałem na temperatury. Wszystko OK, ale uwagę zwróciła temperatura TMPIN0:

image_id: 5419

Wynosiła 52 st. C, gdy wszystkie inne temperatury były poniżej 35 st. Ani razu się nie zmieniła chocby o 1 stopień

Potem wyłączyłem kompa. Po 2 godzinach wróciłem, znowu z ciekawości sprawdziłem. Tym razem TMPIN0 wynosiła 20 st. (i wciąż jest bez zmian 20 st.):

image_id: 5420

Pozostałe wartości prawie jak przy poprzednim pomiarze.

Co ciekawe sporo osób na różnych forach ma przygody ze wskazaniami tej temperatury. Wystarczy choćby w google sprawdzić

Moje pytanie: czego właściwie dotyczy ta temperatura? I czy dziwne wskazania to bug HWMoitora (do tego się skłaniam)?

Może część z Was też używa tego programu, jakie macie wskazania?

Może być błąd czujnika lub ten czujnik nie istnieje a program błędnie przypisuje mu temperaturę.

Nie przeszkadza ci to że wentylator na procesorze pracuje na 100%? Można to łatwo zmienić.

Witaj michaello :slight_smile:

sprawdz sobie tym,pobierz odpowiednią wersje dla swego systemu

http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html

jak uruchomisz programik to kliknij tę pomarańczowa ikonkę sensors będziesz miał podane wszystkie temp. i zasilanie

@ falcon89

Generalnie mi nie przeszkadza. No chyba, że przez to szybko się zużywa wiatrak :slight_smile:

Pewnie powinny być ustawione obroty w zależności od temperatury? Jesli da się to zoptymalizować to proszę o jakieś rady co w biosie zmienić, albo jakim programem to zmienic.

@ Atronics

dzieki za program :slight_smile: nie ma w nim żadnej TMPIN0, a wszystkie temperatury jakie są są poniżej 35 st. czyli chyba OK.

Wejdź do UEFI, następnie Mainboard Settings, Hardware Monitor i zmień CPU Min.Fan Speed na przykład na 0% (min obroty będą w okolicy 1000) i CPU Smart Fan Target na np. 50-55 stopni.

wszystko ok!

z tymi obrotami to tak sobie zrób jak radzi falcon89

0% nie będzie za mało? Pytam, bo nie mam doświadczenia :slight_smile:

W ogóle dzięki za rady :slight_smile:

Własnie ja też ustawiałem 12.5% (na 5 płytach MSI), ale przeczytaj post użytkownika dark__jedi wetylator-chlodzeniu-cpu-pracuje-max-obrotami-t523403.html#p3278014

Jak ustawie na te 12,5% powinno być w porządku? Obroty i tak pewnie spadną o połowe (teraz jest 2300rpm)

Widzę, że kolega z podlinkowanego tematu tez miał zawyzone wskazanie tmpin0.

Możesz ustawić 0% i tak obroty będą ok 1000.

Zgodnie z wolą moderatora prznoszę problem tutaj:

Komputer jest nowy, ma kilka dni i trochę martwi mnie wskazanie jednej temperatury. Sprawdzałem programami HWMonitor, AIDA64, HWiNFO i SpeedFanem.

Temperatura jest w nich oznaczana różnie: TMPIN0 w HWMonitorze, T1 w HWiNFO, “Procesor” w AIDA.

No to screeny:

screen z AIDA 64, wykonany dziś rano kilka sekund po włączeniu komputera:

image_id: 5432

wszystko chłodne, a jedna temperatura od razu 52 st. C

screen z HWMonitor z przedwczoraj (07.03)

image_id: 5419

temperatura TMPIN0 52 st, reszta w porządku

screen z SpeedFan, z dzisiaj:

image_id: 5433

Pomyślałem, że musi byc błąd czujnika temperatury.

15 min temu zrestartowałem kompa i włączyłem biosa sprawdzić temperatury. Screen:

image_id: 5434

Temperatura 40-41 st. C. Chyba OK, ale wolałbym mniej. Co ciekawe żeby zrobic screena musiałem podłączyć pendriva. W momencie wetknięcia pendriva do portu temperatura skoczyła do 49 st i od razu spadła do 40.

Jeszcze ciekawsze jest to, że po wejściu do biosa i restarcie te problemowe temperatury wynoszą we wszystkich 4 programach 19 st. C SCREEN .

Troche wkurza mnie to tym bardziej, że komp jest nowy i nie chce mieć na starcie problemów :). Naprawdę nie wiem co o tym mysleć :roll: . Skłaniam się bardziej ku błędnym wskazaniom niż jakimś przegrzewaniu procka.

edit: po restarcie nagle 56 st.

edit2: po wyłączeniu kompa na ponad godzine jest 48 st.