Czy dyski SATA są prawidłowo obsługiwane przez system

W poprzednim kompie dyski sata podłączone były do kanałów sata (można był zmierzyć prędkość, odłączyć) teraz mam je podłączone do kanałów IDE.

Zainstalowałem wszystkie sterownik dla płyty (te co były na płycie)

Płyta MSI-P45 Neo3-FR IP45 s775

co zrobić żeby mieć tą fajną obsługę dysków sata w menedżerze urządzeń? Czy w ogóle mam sata? (jakieś kontrolery do sata są ale czemu dyski sa ATA IDE?)

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

Jak chcesz mieć odczyć z sata jak je podpiełeś przez taśme IDE

Jeśli dysk SATA podłączysz przez taśme IDE to wielki szacun dla Ciebie :wink:

Co wam jest? Jaką taśmę IDE? Ruszcie trochę głową!

A może testy prędkości są wykonywane przez jakiś zewnętrzny program ?

Nie chodzi mi o testy prędkości, bo wiem że transfer możliwy dla sata II jest nierealny. Chodzi o to że na poprzednim kompie nie były one widziane jako ATA i w menedżerze urządzeń było wyraźnie widoczne że to sata. A teraz mam jakieś ATA IDE tak jakby nie było sterów do SATA mimo że kontroler sata jest zainstalowany.

Taki urok tych sterowników że nie zmieniają nazwy urządzenia , jeśli komp chodzi normalnie to niewiem czym się martwisz ? :wink:

greg606 , sprawdź w Biosie w jakim trybie pracuje kontroler SATA. Poszukaj SATA Mode. Jeżeli ustawiony jest na IDE (lub Disabled) to sprawa jest jasna. Aby wszystko było OK, SATA Mode powinien być ustawiony na AHCI lub Raid (jeśli posiadasz). Niestety bez reinstalacji Windowsa nie włączysz systemu.

Mam tak w Biosie: Integrated peripherals: tu mam opcję JMicron 363 Ata Controller (opcje: Ide mode, Raid +IDE, AHCI + IDE)

Wchodzę na ekran On-chip ATA devices: tu mam:

PCI IDE Busmaster: wyłączone

On-chip SATA Controller - włączone

Raid Mode (IDE, RAID, AHCI, wybrane IDE, przy wybraniu AHCI windows wywala BSD przy starcie)

Czyli tak, jak pisałem wyżej. Dysk działa w trybie IDE, gdyż tak ustawiony jest kontroler. To, że wyrzuca BSOD jest jasne. Jeżeli chcesz używać dysku w trybie SATA, musisz przeinstalować system, tylko podczas startu instalacji, dodaj sterowniki trybu tekstowego dla tego kontrolera. Inne wyjście, to integracja tych sterowników z płytą instalacyjną windows.

Czemu więc w poprzednim kompie bez żadnych sterowników przy instalacji wszystko było dobrze?

Podaj informacje na temat starego komputera, chodzi mi tu o model płyty głównej.

Gigabyte GA-K8N Ultra-9

Czy da rade sterowniki przy instalacji zgrać z pendriva?

Nie było tu trybu AHCI, tylko IDE lub RAID.

Z instrukcji:

Z tego wynika, że podczas instalacji systemu powinieneś podawać sterowniki na dyskietce. Jednak mogło być tak, że wystarczały standardowe sterowniki Windowsa do znalezienia dysku.

Nie ma praktycznie na to szans. Lepiej użyć nLite: http://carlostech.wordpress.com/2007/06 … lite-cz-1/

OKI Włączyłem tę obsługę AHCI. Ale dalej nie ma tego co było na tamtej płycie. Wprawdzie dyski nie idą już przez kanały IDE tylko przez kontroler AHCI. To lepiej?

Przy starcie biosu nie pojawiają się dyski SATA tylko AHCI. Hmmm. Prosze wytłumaczcie mi na czym to polega i co to daje, może lepiej przesiąść się na to IDE?

Tryb AHCI: http://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_H … _Interface

Ten tryb jest lepszy pod tym względem, że dyski wykorzystują kolejkowanie NCQ (minimalizacja ilości skoków głowic), co powinno przynieść wzrost wydajności dysku.

//EDIT

Co do tych funkcji opisywanych na początku. Do starej płyty głównej było dołączone specjalne oprogramowanie, może to one dawało Tobie dodatkowe fukncje?

Były jakieś gigabytowe stery. W ogóle płyta była wypasiona, nowsza do tej msi-neo3-fr co kupiłem. (1 gniazdo pci-ex1 zakryte przez karte! !!