Czy to jakaś różnica jak jest podłączona taśma IDE?

Siema, mam pytanie. Istnieje jakaś różnica jak jest podłączona taśma? Chodzi o takie coś:

IDE: [1 wejście]----------------[2 wejście (środkowe)]--------------[3 wejście]

I teraz mam podłączone tak, żę 1 wejście jest wczepione w dysk twardy, 2 wejśćce w płytę główną, a 3 w CD-ROM.

I tu się nasuwa pytanie. Czy to 2 wejście może być wczepione w płytę główną? Czy musi to być 3 lub 1?

Czekam na szybką odp. bo to dla mnie ważne.

Pozdrawiam.

http://ir.i.wp.pl/r,id,d140NTA7aF40NTA7 … ReMQ==.jpg

Niebieskie wejscie (SYSTEM) - Płyta główna

Białe (SLAVE) - DVD

Czarne (MASTER) - Dysk

Zworki w dvd na slave a w dysku na master. Nie zaleca się podłączania dvd i dysku pod jedną taśmę bo dysk będzie spowolniony przez napęd.

Pozdrawiam.

zalezy, gdzie jest srodkowe…

przyjelo sie, rowniez producenci zalecaja, wpinanie tasmy jednym koncem (stad zaleznosc polozenia ‘srodka’) do plyty a drugim w tylek master’a, czyli HDD - cd nadajesz status ‘niewolnika’ i powinno pracowac :roll:

Ok, dokupię taśmę, czyli to jednak różnica? Ja dokładnie nie wiem jak podłączyć, bo u mnie nie ma żadnych kolorów na IDE (Wszystkie wejścia czarne) i chyba będę musiał taśmę IDE kupić, bo mi CD-ROM nie sięga taśmą do dysku twardego ;/

Wiem jaka masz taśmę. Najlepiej kup taśmę IDE i zrób tak jak ci napisałem.

Podłączyłem tą taśmę. Jedyny problem jest taki, że jak to niebieskie wejście jest w płycie głównej, to wtedy białe nie dosięga do CD-ROMu. Podłączyłem czarne do CD-ROMu, a białe do Dysku. Będzie działać?

…jak ustawisz zworki odpowiednio 8)

Koniecznie: niebieski wtyk do płyty głównej,

środkowy do CD-ROM ze zworką na Slave,

krańcowy do HDD ze zworką na Master.

Jak nie coś nie sięga, to przełożyć odpowiednio napędy w obudowie.

Konieczne jest tylko podłączenie niebieskiej końcówki do płyty głównej, co jest podłączane do czarnej i białej nie ma znaczenia, bo i tak pierwszeństwo mają ustawienia ze zworek. Tak czy inaczej, jak już ktoś wspomniał podłączanie dysku i napędu na jednej taśmie to głupota, bo wtedy dysk działa bardzo wolno.

Ok, dzięki. Przeniosłem cd-rom na najniższy slot, i ledwo ale starczyło :smiley:

Komputer podłączyłem i włacza się itd., a bios nie piszczy. To znaczy, że wszystko ok? Nie mam obecnie jak sprawdzić bo brak monitora :?

A dał pojedynczy pisk? Jak tak to jest ok.

nic nie dał. Po prostu klikam power, zaczynają się kręcić wiatraczki i tyle. 0 pisku

Jak załatwisz jakieś LCD to sie ostatecznie dowiemy czy startuje poprawnie, ale troche mi nie pasuje ten brak piknięcia.

Znaczy, gdy włączam u siostry komputer to też nie ma piknięcia, ale działa wszystko :stuck_out_tongue:

Ok, laptopy też nie pikają a startują, ja u siebie odpiąłem ten brzęczyk bo mnie drażnił.