Czy migracja z Ubuntu 11.04 do openSUSE 11.4 jest opłacalna?

Chciałbym przejść z Ubuntu do openSUSE (mam też Vistę co jest obok Ubuntu) Jednak zastanawiam się nad zostawieniem Ubuntu ze względu na:

1.Przeczytany wpis: http://www.dobreprogramy.pl/Nowe-wydani … 27684.html (częste aktualizacje są fajne)

2.Niedawno będzie wydane 11.10

3.Mam ok. 20 GB pakietów i boje się że mógłbym je stracić

Ale myślę nad openSUSE z następujących powodów:

1.Działa KDE

2.Jest najlepszy na laptopy (z tego co wyczytałem tu: http://www.idg.pl/news/360568/windows.c … kacje.html)

3.Pewnie będzie bardzo przydatny

Ale mam kilka pytań względem Ubuntu vs openSUSE:

1.Mam w GRUBie wpis: “Windows 7 loader” (chociaż pod tym wpisem jest Windows Vista) Czy openSUSE wykryje Vistę?

2.Jak już pisałem mam 20 GB pakietów w Ubuntu. Da się jakoś bezpiecznie przenieść te pakiety do openSUSE?

3.Czy jak będzie premiera Ubuntu 11.10 to będę mógł w łatwy sposób zmigrować do Ubuntu a potem jak mi się nie spodoba to do openSUSE?

4.Podobno Tumblebugs działa na openSUSE. Czy to prawda?

Na razie tyle pytań. Proszę, pomóżcie. :wink:

tiny?v=mpbl-1&px=48

  1. Nie, wpis w grubie edytujesz w ustawieniach GNOME.

  2. Jak się nie mylę nie formatować /usr/.

Moim zdaniem jest to głupota migrować na inną dystrybucje bo “działa kde” czy “jest najlepszy na laptopy”.

To są mity stron typu idg.pl, każda dystrybucja nada się zarówno na desktop i notebook, tylko czy użytkownik będzie to umiał skonfigurować?

Tak w sumie to nie za bardzo zależy mi na pakietach…

Ale czy jak wywalę Ubuntu i zainstaluję openSUSE to czy GRUB wykryje Vistę? Obsłuży mojego laptopa? Będzie można zainstalować m.i.n:

SuperTux

Neverball

Secret Maryo Cronicles

Pingus

LBreakout 2

Wine

PlayOnLinux

Winetricks

i czy są jakieś repozytoria?

Tak, GRUB wykryje Vistę, w repo susła wspomniane gry będą. Ale czy się opłaca? … Raczej na to samo wyjdzie. Jak chcesz mieć KDE pod ubunciakiem zapuść

sudo apt-get install kubuntu-desktop

i masz KDE równolegle z GNOME. Lepszego wsparcia dla laptopów na suśle nie uświadczysz. Powiedziałbym nawet że jest ciut gorzej niż ubuntu

Tylko że na Ubuntu KDE nie działa!

Jak nie działa? U mnie działa i to bardzo dobrze (KDE4.7).

Pozdrawiam!

Ja tam mam KDE zainstalowanego z kubuntu-full. Pokazuje się tylko: ekran powitalny, kursor, czarne tło, nic więcej

Widocznie nie wszystko się zainstalowało. Zainstaluj pakiet kubuntu-desktop, który dociągnie wszystko, co potrzebne do działa KDE4 w Ubuntu.

Pozdrawiam!

Ale jest jakaś znacząca różnica pomiędzy Ubuntu a openSUSE dla laptopów?

KDE4 się uruchamia ale nie widać dolnego paska zadań

Przełączyło mi się na kdm a ponieważ KDE jest zepsute a w logowaniu nie widać pola Sesja to nie mogę korzystać z Ubuntu. Jak przywrócić gdm?

Ja osobiście żadnej różnicy nie zauważyłem, przynajmniej na swoim laptopie.

sudo update-alternatives --config xdm

i wybierasz GDM.

Pozdrawiam!

sudo update-alternatives --config xdm

Ale jak mam przełączyć się w tryb tekstowy żeby to wpisać i w jakim momencie?

W momencie kiedy widzisz niedziałający KDM wciśnij:

Alt+Ctrl+F2

Przełączysz się na drugą konsolę, czyli tty2 , wtedy wykonaj to polecenie:

sudo update-alternatives --config xdm
sudo update-alternatives --config xdm

To polecenie okazało się niepotrzebne z powodu tego że znalazłem niebieską strzałkę w dół (to właśnie była Sesja)

Na stronie idg.pl pisze o dodatkach (widżetach) do pulpitu. Ponieważ KDE mi nie działa to czy można to zrobić w GNOME?

Jak naprawić KDE w Ubuntu? Nadal nie chce się uruchomić.

GDesklets

XDesklets

Superkaramba(Chyba nierozwijane)

Pokaż zawartość pliku:

/home/tux35/.xsession-errors

Ewentualnie utwórz sobie plik:

sudo touch /home/tux35/.xinitrc

i umieść w nim pozycję exec startkde albo exec ck-launch-session startkde Na przyklad pierwszy wariant umieścisz w pliku .xinitrc takim poleceniem:

echo "exec startkde" > /home/tux35/.xinitrc

Wtedy uruchom jeszcze raz kde. Możesz jeszcze spróbować:

apt-get update && apt-get upgrade
  • może to pokaże jakieś problemy z pakietami.