Czy da się stworzyć całkowitą kopię systemu Ubuntu 11.04?

Witam. Czy da się stworzyć całkowitą (czyli ustawienia, pakiety, po prostu cały obraz zainstalowanego systemu) kopię Ubuntu 11.04?

Zajrzyj tutaj:

tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Po kolei: partycja " / ", " /home ".

A nie da się w łatwy sposób graficznie?

Ghostem?

Mi chodzi ogólnie o to żeby jakbym zmienił dystrybucję to po zainstalowaniu Ubuntu użyć pliku obrazu który miałbym.

Za free masz SystemRescueCD http://www.sysresccd.org/Main_Page a tam jest Partimage i robisz obraz całej partycji jak w płatnych wersjach tego typów programów czyli Ghostem, Acronisem itp.

Ja nigdy nie robiłem obrazu systemu

No przecież tam masz, że tak się wyrażę prawie graficznie, prawie, bo nie musisz klepać poleceń tylko widzisz gotowe opcje i musisz jedynie operować klawiaturą zamiast myszką.

Właśnie po to marcin podał Ci poradnik, jak taki obraz stworzyć.

Pozdrawiam!

Myszką też można (w ghoscie i acronicsie). Generalnie bardzo prosta sprawa nawet za pomocą klawiatury.

Do wykonywania obrazów partycji używam http://redobackup.org/

Program jest bardzo prosty.

Trzeba tylko pamiętać żeby nie robić obrazu partycji SWAP (odznaczyć ją).

Ps.: Kiedyś zrobiłem obraz partycji Debiana, a następnie na tej partycji zainstalowałem openSUSE.

Pobawiłem się ze dwa dni openSUSE, jednak nie spełniało moich oczekiwań.

Uruchomiłem redobackup i po niespełna dziesięciu minutach miałem z powrotem Debiana.

Hmmm… czyli tworzę za pomocą Redo Backup obraz partycji / dla Ubuntu 11.04, tak? GRUB Ubuntu też będzie zapisany? Potem to trzeba odzyskać za pomocą Redo Backup? Można trzymać plik recovery (Ubuntu) na dysku zewnętrznym a potem to się wskazuje za pomocą Redo Backup?

Tak.

Kopię MBR (grub + tablica partycji) wykonasz poleceniem:

dd if=/dev/sda of=/home/tux/35/MBR.bin bs=512 count=1

Obraz samego programu ładującego wykonasz takim poleceniem:

dd if=/dev/sda of=/home/tux/35/MBR_bootloader.bin bs=446 count=1

Przywracasz w ten sposób:

dd if=/home/tux35/MBR.bin of=/dev/sda bs=512 count=1

Więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record . Polecam ostrożność podczas zabawy z MBR - możesz sobie przeżegnać całą zawartość dysku ;]

A nie da się BEZPIECZNIE zrobić kopii MBR?

To jest bezpieczne. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby nie zamienić miejscami plików po if= oraz of=:

if= => plik, miejsce z którego czytasz dane;

of= => plik, miejsce, gdzie dane zapisujesz.

A to powyżej co napisałeś? Ja się za bardzo nie znam na MBR i boje się że mógłbym popełnić literówkę… Nie da się tego graficznie zrobić?

Musiałbyś poszukać w swojej dystrybucji np. programu RedoMBR. Nie gwarantuję, że będzie się to tak samo nazywać itd.

Robisz backup tego co jest ci potrzebne.

Jeśli masz sporo wolnego miejsca nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić jednocześnie backup partycji systemowej (/) oraz /home.

GRUB będzie zapisany pod warunkiem, że jest zainstalowany w miejscu które będzie zarchiwizowane.

Pytanie bez sensu.

“to” to znaczy co?

Ja osobiście trzymam kopie partycji systemowej Debiana na partycji /home, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby trzymać kopie na innym dysku.

W poprzednim poście pisałem o instalacji openSUSE na partycji Debiana.

Doprecyzuję że całe openSUSE tzn.: / i /home miałem zainstalowane na jednej partycji, a /home Debiana wcale nie było ruszane.

Przedstawię wynik paru poleceń które zobrazują ci co jest archiwizowane.

Zawartość katalogu z backupem:

ls /home/.Recovery/Debian1

20110705.backup 20110705_part5.000 20110705.sfdisk

20110705.mbr 20110705_part5.001 20110705.size

cat 20110705.backup

sda5

20110705_part5.000 i 20110705_part5.001 - skompresowane części obrazu partycji (początkowe części po 2GB, a w ostatniej reszta). .

cat 20110705.sfdisk

# partition table of /dev/sda

unit: sectors


/dev/sda1 : start= 63, size= 79698402, Id= 7, bootable

/dev/sda2 : start= 79698465, size= 50331645, Id= c

/dev/sda3 : start=130030171, size=182546531, Id= f

/dev/sda4 : start= 0, size= 0, Id= 0

/dev/sda5 : start=130030173, size= 33559722, Id=83

/dev/sda6 : start=163589958, size= 1574307, Id=82

/dev/sda7 : start=165164328, size=147396312, Id=83

20110705.mbr - kopia mbr

cat 20110705.size

160041885696

Ps.: Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to Redo Backup możesz przetestować na VirtualBoksie (na wirtualnych dyskach).

Nie polecam używać dd, ma tą wadę że kopiuje również wolne miejsce, przez co obraz partycji będzie taki duży jak partycja, a nie tyle ile jest na niej zajęte. Z swojego doświadczenia polecam clonezilla, prosta i skuteczna w użyciu.

A jak się korzysta z Redo Backup? (chcę dokładną instrukcję krok po kroku)

  1. Czy ma być z obrazkami?

  2. Czy ma zawierać wszystkie możliwe kombinacje?

Nie róbmy jaj!

Obsługa Redo Backup jest prosta jak budowa cepa.

Wybierasz co chcesz zarchiwizować (które partycje) i gdzie.

Wybierasz co chcesz przywrócić (która kopia) i na którym dysku (jeśli jest podłączone więcej niż jeden dysk twardy).

A generalnie: