Czy Windows Vista "żyje"?

Cześć. Jak w temacie - Czy W Aktualnych czasach ,  Windows Vista ma sens instalacji na jakimkolwiek sprzęcie ? 

nie

Vista żyje, choć w tym roku kończy się wsparcie. Dnia 11.04.2017, upływa definitywny okres supportu dla Visty. Dlatego choć system jest dobry - szczególnie po Service Pack 2, tak jego dni są policzone. System był z nami ostatnie 10 lat, więc trochę czasu minęło.

Wszystko zależy do czego miałbyś używać tego systemu.

Żyje,ale ma 3 Miesiące życia do 11.04.2017.Zasada jest taka,że 10 letni system odchodzi do lamusa.Google nie wspiera już Visty,Mozilla tylko do Września 2017 roku.Win 7 ma jeszcze 3 lata życia.Win 8.1 6 lat.

Jadę na Viście, ale jest coraz trudniej. Nowe aktualizacje używanych przeze mnie programów coraz częściej dotyczą tylko dla nowszych systemów.

Czyli po kwietniu , czas powrócić do W7. Szkoda , bo vista mimo że niektórzy plują na nią jest bardzo dobrym systemem.

 

Dawno lepszego żartu nie słyszałem??? oczywiście to rzecz gustu.

 

Przeżyłem wszystkie systemy operacyjne od początku i w/g mnie z ostatnich, to XP i W7 i to wszystko.

 

A czy używałeś Vistę po Aktualizacjach , m.in SP2 …

 

Tak, serwisuję komputery od początku ich istnienia, więc mam pojęcie o czy piszę. Ale jak pisałem, jedni lubią blondynki, inni brunetki - Twój wybór.

Na pewno trzeba zdawać sobie sprawę, że Vista 32, jak i XP, to systemy lekkie z przeznaczeniem na słaby sprzęt. Oczywiście, że będą lekko śmigać, nawet latami jeszcze, gdy kto dba system, ale - ograniczenia tych systemów nie pozwalają na korzystanie z oprogramowania wymagającego przynajmniej Windows 7 wzwyż.  Ograniczenia starych systemów nie pozwalają też na korzystanie z nowych zawartości internetu, czy nowych funkcji medialnych.

A wracając do nazwy tematu, Visty praktycznie nie ma wśród użytkowników domowych, przynajmniej w moim regionie.

 

Powód to, że system ma 10 lat i praktycznie był instalowany na laptopach w wersji 64 bitowej i albo został później przeinstalowany na XP lub W7, albo sprzęt już nie istnieje, a dodatkowo bardzo szybko wyparł go system W7.

Tak się składa, ze 3 dni temu zainstalowałem Vistę SP2, z obrazu MSDN na moim Latitide E6400. Powitał mnie nieco postapokaliptyczny krajobraz - 80% gadżetów paska bocznego nie działało :stuck_out_tongue: Instalacja sterowników bez problemów, w końcu ten laptop był dostarczony z Vistą Business. Jednak instalacja oprogramowania, z którego korzystam na codzień to już wyzwanie:

  • Google Chrome - tylko w wersji 49 - finalnie jej nie znalazłem,
  • Opera - maksymalnie wersja 36, ruszyła od razu,
  • Google Chrome Portable - nie da rady, nie odpala nawet unpacker,
  • PortableApps - po wymuszeniu uruchomienia jako admin (miałem włączone UAC) - instalacja rusza, ale niektóre aplikacje nie działają,
  • 64 bitowe wersje Firefox’a czy Thunderbird’a - nie instalują się,
  • wyszukiwanie aktualizacji przerwałem po 4 godzinach, postawiłem poprawki z WSUS Offline, 

Co do opinii o tym systemie - po aktualizacjach, w zasadzie już SP1 - Vista stała się całkiem fajnym i stabilnym systemem. Korzystałem z niej od 2010 roku do roku 2014 na PC z Celeronem E1200 i 2GB RAM (dysk HDD), zero jakischś przycinek, problemów z oprogramowaniem czy BSODów. Miło ją wspominam :slight_smile: Fakt jest taki, że gdyby nie ubicie wsparcia przez deweloperów aplikacji i sam Microsoft, na Viście mielibyśmy dostępne dokładnie to samo oprogramowanie, co na Windows 7. 

 

Mylisz się :stuck_out_tongue: Wiele osób ma jeszcze Vistę i tak, był to po SP1 jeden z lepszych OS jakich używałem. Vista NIGDY nie walneła mi BSOD a komputer z Vistą pożegnałem dopiero w grudniu 2015 roku.

 

 

Powiedzmy, że delikatnie mówiąc, to nie jest prawdą, ponieważ nawet w mojej rodzinie i wśród znajomych od starego do młodego już Visty nie znajdziesz. Zobacz sobie nawet na rankingi popularności systemów operacyjnych i wszystko wiadomo.

Edit:

np:

http://www.ranking.pl/pl/rankings/operating-systems.html

 

2 lata temu na świecie? brak Visty.

https://mobirank.pl/2015/02/07/popularnosc-systemow-operacyjnych-w-polsce/

 

itd

Jeśli komusz zarzucasz kłamstwo to przyjedź do mnie do firmy i zobaczysz kilkanaście kompów z Vistą. Przejdź siędo Alior Banku i spójrz na czym maja tablety Wacoma i na jakich OS pracują. 

 

To że czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, nie oznacza że ktoś ciebie okłamuje ! 

 

Nie patrzę na rodzinę i znajomych bo to, co może ciebie zdziwić, nie będzie nigdy reprezentatywne. Pomyśl o całej rzeszy komputerów, które nie SĄ podłączone do neta. I pomyśl zanim coś napiszesz !

Gdyby nie było visty, to i nie byłoby tematów. Gemius kłamie, że aż łże. 1.64%, to nie tak mało na komputery. Te 1.64%, to ilość bezwzględna ok 40 milionów visty i nijak nie ma się to do info przed wykresem statystyk:

Pisze, że ranking systemów. Liczba wskazuje, że to ranking połączeń, bo na ilość systemów, to jakaś światowa liczba.

 

Ile jest pc i laptopów z vistą w Polsce? Przecież prawdy nie ujawnią. Jest parcie na zakłamanie i sterowanie rynkiem sprzedaży. Polskie statystyki w liczbie światowych? Gdyby to było wyodrębnione.

 

Vista jest i jej nie widać w zależności od tego, co może się przydać.

Trochę to tak według Kowalskiego, który przez ostatnie trzy lata nie widział kominiarza, czyli - musieli wyginąć! Zaś czarna wdówka z Sandomierza używa kominiarzy w piątki, świątki i wypuszcza dopiero po trzech dniach. Według niej, kominiarzy jest mniej, niż dość.

1 polubienie

 

Zaiste, celna riposta. Chylę czoła :slight_smile:

 

 

 

Ależ myślę, widzę i wiem, bo trochę na tym świecie żyję i cały czas w branży.

 

Instytucje, to inny świat i inna bajka i jak sam napisałeś,to … kilkanaście kompów…, a niestety dzisiaj liczą się użytkownicy indywidualni, a tu jest krótka piłka. Ale każdy swoje wie i tyle.

Zwykle śledzę ogłoszenia, bo czasem trafię coś ciekawego. Liczy się ruch w ynteresie, a vista też tworzy tłok. Zaglądam do olx: https://www.olx.pl/elektronika/komputery/q-vista/

288 wyników, z komputerami tego systemu jest ok 80.

Pewnie, że trafia się szukanie naiwnych:

96311be6ea7602bb.png

A jest tych portali ogłoszeniowych bez liku.

Na proste (Vista) i prościejsze (XP) jest jeszcze popyt i tylko brać, bo nawet do małych biznesów, to wypas.