Dwa systemy Win7 i Mint 17.3 - Nie pojawia się BIOS

Witam.

 

Mam spory problem. Zainstalowałem przy Windows 7 jako drugi system  Linuxa Minta 17.3. Wszystko chodziło ok. i mogłem się bezproblemowo – po restarcie przez Bios – przechodzić z jednego systemu do drugiego. Zapewne w nocy przez Fastboota pokręciłem kolejność bootowania w biosie i dlatego teraz przy uruchomieniu kompa – nie pojawia się strona BIOSU - a od razu odpala mi zawsze Minta. Do tej pory mogłem ustawiać kolejność bootowania używając klawiszy DEL albo F11 a obecnie nie ma takiej opcji – od razu wchodzę do Minta. Prawdopodobnie botowanie jest  ustawione na dysk z Linuksem bez opcji wejścia na BIOS.

Klawiatura reaguje, myszka też. Nie mogę połączyć się z Internetem WiFI przez Minta (w Win7 bez problemu i stąd moje skakanie z systemu na system), więc nie mogę sobie ściągnąć jakiegoś(jeśli jest) programu, żeby z pod niego coś zrobić.

Bardzo proszę o pomoc.

 Nie pomaga:

  1. uruchamianie z trzymaniem klawisza: ESC, F2, F11, DEL
  2. uruchamianie z botowalnego pendriva z Win7 czy z Mintem (komputer ignoruje)
  3. uruchamianie kompa z włożonym Cd od: płyty głównej, GPart-live
  4. odłączenie wszystkich urządzeń z USB z klawiaturą włącznie i ponowny restart kompa

 

Płyta główna MSI H81M-P33,

Procesor Intel Pentium G3260 Dual Core, 3.30GHz 3MB, LGA1150, 22nm, 54W,

RAM 12 GB DDR3

 

Będę wdzięczny za wszelkie (zwłaszcza łopatologiczne) porady.

Włącz Minta, zedytuj grub.cfg i zmień timeout na 10-15s.

Jeśli to to co mówisz to będziesz miał opcję tj. System setup.

Zamień dyski miejscami, tzn. przełóż kable SATA. Powinien uruchomić się windows.

Zainstaluj Command Center - z płyty od MB lub ściągnij program ze strony: https://pl.msi.com/product/motherboard/support/H81M-P33.html#down-utility&Win7 64 (nie napisałeś, jaka wersja windows-a - link jest do wersji x64.

Poszukaj czegoś, co się właśnie nazywa Fast Boot - na dole tej strony jest obrazek: https://pl.msi.com/product/motherboard/H81M-P33.html#hero-overview. Klikasz w Go2Bios - powinieneś dostać się do BIOS-u.

EDIT: Wszystko przy założeniu, że możesz dostać się do środka i masz podstawowe pojęcie o podzespołach komputera…

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

  1. GioWDS

Postaram się dokonać edycji grub.cfg. Nigdy tego nie robiłem (to moje pierwsze doświadczenie z Linuxem) a na dodatek latam od jednego kompa z internetem do mojego, więc to trochę może potrfać.

Edytując grub widziałem 2 razy “timeout=0” czy w obu miejscach zmienić na 25 sekund?

  1. AZI

a/ z tym dostaniem się do środka jest pewien problem, bo komp jest nowiutki i ma ‘plomby’, więc wolałbym tego uniknąć, póki co. Z drugiej strony zastanawiam się czy przełożenie kabli SATA (by zamianić dysk) by pomogło, skoro oba SO są na jednym dysku, ale na dwóch różnych partycjach. Czytałem, że wyjęcie baterii umożliwiłoby zresetowanie Biosu, ale te ‘plomby’…

b/ Tak, 64 bit - masz rację. 

3/ Niestety, z Minta nie mogę się dostać do netu, żeby ściągnąć Wina do zainstalowania Command Center (i dalej Fast Bota). Z płytki nie chce odpalić w środowisku linuksowym. Ale jescze będę próbował. Może jakoś…

Jak tylko będę miał efekty działań, natychmiast powiadomię.

timeout ustawiony na 0 jest niewątpliwie przyczyną problemu. Musisz ustawić go na jakąś wartość np. 10 i będzie git.

GioWDS i Kuba3351

Bardzo dziękuję za wskazówki, ale niestety zmiana wartości ‘timeout’ nic nie dała L

Tak wygląda ten fragment w grub.cfg:

 

fi

terminal_output gfxterm

if ["${recordfail}" = 1] ; then

  set timeout=30

else

  if [x$feature_timeout_style = xy] ; then

    set timeout_style=hidden

    set timeout=0

  # Fallback hidden-timeout code in case the timeout_style feature is

  # unavailable.

  elif sleep --interruptible 0 ; then

    set timeout=10

  fi

fi

END /etc/grub.d/00_header

 

Co bym nie zmieniał, jakie wartości bym nie dawał – nic, zero zmian L

 A może, jak się przyjrzałem Grub.cfg coś by trzeba zmienić w tym?

 

fi

}

 

if [x$feature_default_font_path = xy] ; then

   font=unicode

else

insmod part_gpt

insmod ext2

set root=‘hd0,gpt7’

if [x$feature_platform_search_hint = xy]; then

  search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,gpt7 --hint-efi=hd0,gpt7 --hint-baremetal=ahci0,gpt7  95bee642-9b50-4ed1-90ae-605db78d5b75

else

  search --no-floppy --fs-uuid --set=root 95bee642-9b50-4ed1-90ae-605db78d5b75

fi

 

Na dysku SSD jest w sumie 6 partycji: 3 Minta i 3 zrobił sobie Win

To tylko taka segestia, bo tylko tu występuje termin ‘bios’. Ale czy i co zmieniać, to bladego pojęcia nie mam…

Po wykonaniu tych zmian w grub.cfg musisz w terminalu wpisać sudo update-grub żeby zastosowało te zmiany.

Kuba3351

Aaa! Dzięki za zwrócenie uwagi na update!

Ale pojawił się problem, że po wykonaniu polecenia w terminalu, wyskakuje komunikat:

″Warning: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zernon-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supportem.″

I nie są zachowywane wprowadzane zmiany w GRUB.cft. Czy trzeba ręcznie wywalić ″set timeout_style=hidden″?

“skoro oba SO są na jednym dysku”, to po co Ci zmiana bootowania ? Można to było zrozumieć, że masz 2 dyski i osobno na nich systemy…

Druga sprawa, że do biosu i tak powinieneś wejść, pewnie wyłączyłeś tzw. emulację klawiatury USB (opcja USB keyboard - róźnie się to w bios-ach nazywa). Pewnie podczas startu komputera nawet Num Lock /Caps Lock nie jesteś w stanie włączyć.

Też mam płytę z Fast Boot-em i bez problemu wchodzę do biosu (oczywiście włączony, choć tak naprawdę niewielka różnica w czasie uruchamiania).

″set timeout_style=hidden″ oznacza, że nie będzie pokazywany zegar odliczania do momentu uruchomienia systemu.

Zamiast “set timeout=0” wstawiasz 10, reszty nie zmieniasz, następnie update.

Do zapisania zmian potrzebne są oczywiście uprawnienia root-a, również przy edycji grub-a.

Oj, tu ja się nieprecyzyjnie wyraziłem, już późno było… Nie emulację klawiatury USB, tylko starego standardu przesyłania (DIN, PS/2) - choć niektórzy potocznie też tak to nazywają. Ale wiadomo o co chodzi.

Ale jak rozumiem - masz klawiaturę na USB? Spróbuj skombinować od kogoś starą klawiaturę na PS/2, podłącz i wtedy spróbuj wejść do biosu.

Komunikat wyraźnie sugeruje, że hidden timeout już nie jest obsługiwany, więc należy spróbować to wywalić.

Azi jesteś WIELKI!

To klawiatura! W życiu bym nie pomyślał, że klawiatura z wejściem USB może tyle zamieszania narobić! Ale po kolei: przed uruchomieniu kompa zmieniłem na starą klawiaturę (PS/2), zresetowałem kompa i znalazłem się w Linuxie. Po zalogowaniu się jako administrator, zmieniłem wartości timeout w grub.cfg, dokonałem update w terminalu i zresetowałem kompa i pojawił się napis SYSTEM SETUP! z drżeniem ręki wcisnąłem Del i znalazłem się  w Win! Uff…

Zrestartowałem (już bez klikania w Fast Boota, ma się rozumieć…)  i znów znalazłem się w Win-ie, potem po resecie bez problemów wszedłem do Linuksa i z ciekowości wszedłem do grub.cfg i tu… niespodzianka! Grub.cfg bez zmian! timeout jak był równy zero, tak po edycji i updacie, znowu równy zero. Co za uparciuch! Kompletnie tego nie rozumiem, podobnie jak i tego, dlaczego moja klawiatura (z pomocą Fast Boota…), dokonała mi takich spustoszeń.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i za poświęcony mi czas. Bez Aziego bym nigdy nie pomyślał o klawiaturze. Oczywiście i kubie3351 za wszystkie przydatne uwagi (update!), które skwapliwie sobie zanotowałem (również na przyszłość). Także GioWDS za zainteresowanie. Jesteście super, że zechcieliście mi pomóc. Bez waszego zaangażowania nigdy bym nie rozwiązał tego problemu.

Podziękowanie wyszło mi jak na Oskarach, ale dla mnie jesteście warci Oskarów z browarem :wink:

 Problem rozwiązany.

FelixMan

PS. A propos klawiatury.

I jeszcze jedno: czy można jakoś zrobić tak, żeby nie trzeba było zmieniać klawiatury z USB na PS/2, żeby móc za pomocą restartu zmienić opcję bootowania Win - Linux?

Już pisałem - bez problemu wejdziesz na klawiaturze USB w BIOS - tylko musisz poszukać coś związanego z “USB native mode” lub “USB keyboard” (tylko nie jakieś “Wake up”), lub… już sam nie wiem co. Różnie to producenci nazywają, może jakaś instrukcja od płyty Ci się zachowała? Biosy UEFI to dowolna implementacja standardu, ciężko mi z pamięci nawet powiedzieć, gdzie to się znajduje - ja to po prostu czytam i tyle.

P.S. Jak jesteś w stanie. podaj model płyty głównej to Ci znajdę tą opcję - pewnie w manualach na stronie producenta jest.

Możesz zrobić też tak, że ustawiasz któryś system jako domyślny, a potem korzystasz z opcji next boot w UEFI i automatycznie uruchamiasz inny system przy starcie. W Linuksie można to zrobić przez efibootmgr, a w Windows powinno się dać przez EasyUEFI.

Po prostu przed wyłączeniem systemu możesz ustawić w UEFI, który system przy następnym starcie ma się uruchomić jako pierwszy i nie musisz zmieniać domyślnego ustawienia. Po kolejnym restarcie powinien uruchomić się system, który ustawisz jako domyślny.

UEFI jest fajne, tylko trzeba je poznać. BIOS to już przeżytek.

Azi,

Bardzo dziękuję za podpowiedź.  Miałeś rację J

W Legacy+UEFI mam opcję „UEFI Hard Disk” a w niej  „Drive BBS Prioritets” -> USB Configuration  -> USB Devices:

1 keyboard

1 Mouse

2 Hubs

 

A poniżej:

USB Controller – Enabled

XHCI Handoff – Enabled

EHCI Handoff – Enabled

Legacy USB support – Enabled

 

Na razie klawiatura działa mi bez problemów, ale to może dlatego, że nie mam zainstalowanego teraz Minta, ale już wiem, gdzie mam zaglądać, jakby znowu mi coś fisiowało.  Tak czy siak to tej konfiguracji z portami USB muszę się szczególnie przyjrzeć, bo za nic w świecie nie chce mi zadziałać USB 3.0 (drivery zainstalowałem, Win rozpoznaje urządzenie z USB 3.0, ale… nie działa). Wynalazłem w sieci, że EHCI – to USB 2.0 a XHCI to właśnie USB 3.0, no i właśnie w UEFI, mam dwie opcje z USB ustawione na XHCI na enable (druga możliwość to disable), więc dalej muszę ćwiczyć.  W Legacy USB support – jest też możliwość ustawienia opcji Auto, więc będę musiał czy przy tym ustawieniu nie odpalą mi porty USB 3.0, ale już nie chcę działać na zasadzie kliknij i zobacz co się stanie….

Jeszcze raz dziękuję za cenne rady!

Roobal,

Wielkie dzięki! Z tym ustawieniami w UEFI to świetny (i prosty!) pomysł. Na pewno sprawdzę tę możliwość. Zainstalowałem sobie w Win-ie  EasyBCD (i jeszcze Boot-US – z jednego zrezygnuję, tylko jeszcze nie wiem z którego), ale… nic wyszło mi z instalacji Minta. Po prostu – po pełnym formacie - na dysku miałem utworzone – jako primary – 3 partycje dla Minta (home – 20 GB, swap – 12 GBi, root – 20 GB) i jedną pozostawioną na Win-a (też primary), zapominając, że Win robi sobie dodatkowe partycje. Czyli mam więcej niż 4 partycje primary a że jako pierwszego wgrywałem Win (tak czytałem na stronach), to teraz, kiedy chcę zainstalować Minta, ten się mnie pyta, który dysk odinstalować a ja jeszcze nie znalazłem rozwiązania, jak to zrobić, żebym nie musiał znów wszystkiego od nowa robić, bo się już chyba zapłaczę L

Teraz, jak patrzę z GParted (instalacja na dysku SDD 240 GB), mam 5 partycji (zrzut z ekranu GP zapisał mi na dysku home, którego ja oczywiście z Win-a nie widzę):

  1. Odzyskiwanie – 450 MiB;

  2. EFI, systemowa – 100 MiB;

  3. Micorosft Reserved Partition – 16 MiB; 

  4. Basic /ntfs/ - 210 GiB;

  5. 16 Gib /nfts/

No i całkiem wyparowała mi jedna partycja – 20 GB /efx4/

 

Z instalatora Minta wygląda to tak:

sda1 /ntfs/ 471 MB

sda2 /fat32/ 104 MB (i wykorzystane 104 MB)

sda3 /nieznany/ 16MB

sda4 /ntfs/ 223503 MB

sda5 /nieznany/ 19,958 MB

rodzaj instalacji: ntfs i fat32

No fajnie, ale gdzie te partycje w efx4 i swap, które przygotowywałem wcześnej?

Domyślam się, że sda3 /nieznany/ 16MB i  sda5 /nieznany/ 19,958 MB to są te swap i home/root, ale tak czy siak wygląda na to, że jedną partycję mi Win zeżarł…

Zresztą Mint (w wersji live też) nie łączy mi się z wifi i każe skonfigurować łącze (studiuję co to znaczy sklonować adres MAC i już mam podejrzenie, że to z kompa, gdzie modem jest podpięty,i tam trzeba “sklonować”, ale wszystko po kolei). Zatem najpierw muszę umieć ustanowić internet na Mincie w wersji live a potem będę się głowił, jak na stałe Minta wprowadzić.

Jednym słowem zamiast dwóch systemów, porobiło mi się dwa grzyby w barszczu… a ja się czuję trochę, że wpadłem jak śliwka w kompot :wink:

Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problem !

Legacy USB support to właśnie myszka i klawiatura, nie ma nic wspólnego z działaniem portów USB 3.0. O znalezieniu tej opcji (jak również o podanie producenta i modelu płyty) pisałem już wcześniej.

Sterowniki ze strony producenta nie działają poprawnie w windowsie? Jakieś wykrzykniki przy sprzęcie w menedżerze urządzeń?

EDIT: Wystarczyło poszukać i masz odpowiedź:

XHCI Hand-off i EHCI Hand-off. Służą do przekazywania systemowi operacyjnemu kontroli nad portami USB. W polu EHCI Hand-off powinna być ustawiona opcja Disabled, bo począwszy od wersji XP SP2 Windows potrafi samodzielnie sterować portami USB 2.0. Natomiast parametr XHCI Hand-off jest domyślnie włączony w większości komputerów. W razie problemów takich jak nieprawidłowe wykrywanie urządzeń lub niewystarczająca wydajność warto poeksperymentować, obierając różne ustawienia.

Azi, jeszcze raz dziękuję za Twoją pomoc, bez której stracił bym mnóstwo czasu, zdrowia i nerw, żeby jakoś zapanowąć nad kompem. Nie da się ukryć (nie ma i potrzeby ku temu, ani też żadnych szans), że nie jestem informatykiem i najbardziej lubię, jak komp działa bezproblemowo, niemniej też nie chcę być ciemniakiem, który niczego przy nim nie potrafi zrobić. Czasami ambit bierze nad rozsądkiem i okazuje się, że niepotrzebnie coś tam staram się poprawiać. Inna sprawa, że inaczej bym się przeciez niczego nie nauczył. Bardzo dziękuję za poświęcony czas. Jestem przekonany, że nie tylko mnie, ale i wielu osobom zaglądającym na te forum Twoje uwagi pomogą szybko uporać się z tego typu problemami. Dzięki :slight_smile: