Dysk twardy do laptopa / dysk zewnętrzny

Witam.

Zamierzam kupić do swojego laptopa nowy dysk twardy poj. - 500GB, 7200 RPM, cache 16MB. Obserwowałem dysk Samsunga - HM500JJ Spinpoint MP4 oraz Seagate ST9500420AS. Słyszałem, że dyski Seagate częściej padają niż inne. Nie wiem ile w tym prawdy. Wydaje mi się, że Seagate wypada trochę lepiej w testach, jednak Samsung ma mniejszy czas dostępu.

Obecnie w laptopie mam dysk Hitachi 250GB o taki: http://www.hdsentinel.com/storageinfo_d … 3225L9SA00, który chciałbym przeznaczyć na zewnętrzny dysk przenośny. Wybrałem taką obudowę http://www.skapiec.pl/site/cat/3107/comp/456712. Z wypowiedzi innych słyszałem, że ma słabe spasowanie elementów. Jednak myślę, że dysk nie będzie się w niej tak nagrzewał.

Mam jeszcze kilka pytań:

Czy transmisja danych przez tą kieszeń może się również odbywać przez USB, czy jedynie przez eSata? Wolałbym, aby można było przesyłać pliki też przez USB, bo wtedy dysk mogę podłączyć do większości komputerów, nie każdy komputer ma eSata. W laptopie mam port eSata/USB z zasilaniem, więc czy dysk będę musiał dodatkowo podłączać pod inne wejście USB? Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące przesyłki : Czy dysk może ulec uszkodzeniu, gdybym zakupił go przez internet?

Dziękuję za każdą poradę.

Transmisja przez USB i eSata nie może odbywać się równocześnie, innymi słowy nie można dysku podłączyć dwoma przewodami na raz. Czy dysk długo będzie działał to zależy m.in. od użytkownika czy będzie regularnie używał defragmentatora dysku, stosował podstawkę z wentylatorami pod laptopa, przypadkowo upuszczał dysk na podłogę.

Kolego rozważ zakup dysku przenośnego w gumowej obudowie firmy produkującej dawnej dyskietki. Laptop może zginąć więc lepiej żałować mniejszego dysku 250 GB niż 500 GB. Z punktu serwisu komputerowego też będzie wygodniej przy instalacji systemu.

W sprawie zasilania to nie powinno być problemów bo istnieją specjalne przewody do obudowy bocznikujące zasilanie z drugiego gniazda USB. Trzeba o tym wiedzieć. :!: W celu ochrony dysku w czasie transportu, to sprzedawca musi zapakować sprzęt w styropianowe lub ekologiczne, kukurydziane czipsy. W przypadku awarii przysługuje kłopotliwa reklamacja na odległość. Jeśli masz dużo pieniędzy, to towar kup w zwykłym sklepie a jeżeli mało, to pozostaje sprzęt używany dla oszczędnych.

W pytaniu o transmisję danych przez USB chodziło mi czy mogę dysk podłączyć jedynie przez USB w celu transmisji danych, bez podłączania go przez eSATA. Np kiedy dysk chcę podłączyć u kolegi, który nie ma portu eSATA to czy mogę to zrobić przez port USB. Inaczej - Czy port USB w tej obudowie służy jedynie do zasilenia dysku, czy do zasilenia dysku i transmisji danych gdy nie jest podłączone eSATA? W następnym pytaniu myślałem o tym, że jeśli mam port eSATA z zasilaniem to czy muszę dysk dodatkowo podłączać pod USB w celu zasilenia dysku. Mam jeszcze jedno pytanie - Dlaczego na mniejszym dysku łatwiej zainstalować Windows’a?

Kolego, twój laptop z pewnością dysponuje złączami USB 2.0, które są wydajne prądowo dla współczesnego dysku twardego 2,5 cala. W starszych laptopach z USB 1.0 trzeba było “pożyczać”, bocznikować zasilanie z drugiego gniazda USB, aby dysk działał poprawnie. Transmisja danych w kablu USB odbywa środkową parą a dwa skrajne przewody stanową zasilanie +5V. http://pl.wikipedia.org/wiki/USB

Interfejs eSata w przeciwieństwie do połączenia przez USB, urządzenie podłączone przez eSATA może wymagać dodatkowego zasilania - port eSATA sam w sobie nie musi zapewniać zasilania bo (dostępne są wersje z i bez zasilania). W zestawie do obudowy powinien być dostarczony kabelek USB zakończony małą okrągłą wtyczką.

Instalacja systemu na dyskach o małej pojemności, (jak na warunki współczesne) przebiega krócej, ponieważ jest mniejsza ilość sektorów do sprawdzenia a w przypadku podejrzenia awarii dysku szybciej zdiagnozujemy przyczynę na dysku 250 GB niż 500 GB przy założeniu, że użytkownik uparcie pragnie posiadać partycję systemową w wspomnianym rozmiarze.

Czyli według Ciebie w zestawie z obudową kabelek USB służy tylko do zasilania, bo trochę nie rozumiem. Nie pytałem się jak to wszystko działa tylko czy przez kabel USB w tej kieszeni mogę przesłać dane. Wiem, że eSATA może potrzebować dodatkowego zasilania, ale wydaje mi się, że nie w moim przypadku - port w moim komputerze jest zasilany. Dlatego pytałem się o to w poprzednich postach. Jednak na większość moich pytań nie uzyskuję konkretnej odpowiedzi. Co do wielkości dysku to zostanę przy tej 500 gigówce. Na partycje systemową postaram się przeznaczyć ok. 60 GB, tak jak mam teraz, więc myślę, że nie powinno być większych problemów. Jakie kieszenie polecasz, oprócz tych gumowych? (prosiłbym o konkretne modele)

EDIT

Widziałem w kieszeni jest port mini-USB, które z moich domysłów służy do transmisji plików oraz dodatkowe wejście zasilające.