Formatowanie dysku twardego w win xp

Mam ogromna prośbe. Jestem zielony w te sprawy bardzo :stuck_out_tongue: i prosiłbym o dokładna instrukcje.Wiem ze dla was to pestka ale prosiłbym o instrukcje krok po kroku z góry dziękuje

Nie ma czegoś takiego jak formatowanie Windows. Operacje formatowania dotyczy dysku twardego (konkretnie partycji na dysku). Wpisz w google i wyskoczy tutoriali od groma, nie ma sensu pisać ich po raz setny.

Formatowanie partycji z płyty instalacyjnej Windows 2000/XP.

Odpalamy z płyty Win 2000/XP i mamy pierwsze menu:

1). Aby rozpocząć instalację Win XP naciśnij

2). Aby naprawić istniejącą instalacje Win XP przy użyciu konsoli odzyskiwania naciśnij

3). Aby zakończyć pracę instalatora bez instalowania systemu naciśnij

Wciskamy

Licencja wciskamy F8

Drugie menu:

1). Aby przystąpić do naprawy zaznaczonej instalacji Win XP naciśnij R

2). Aby kontynuować instalowanie świeżej kopii bez naprawiania naciśnij

Naciskamy

Trzecie menu:

1). Aby zainstalować Win XP na wybranej partycji naciśnij

2). Aby utworzyć partycję w obszarze nie podzielonym na partycje naciśnij

3). Aby usunąć wybraną partycję nacisnij

Naciskamy

Czwarte menu:

1). Aby kontynuować i mimo wszystko użyć tej partycji naciśnij

2). Aby wybrać inną partycję naciśnij

Wybieramy potwierdzamy jeszcze raz

No i będzie co trza

1). Formatuj partycję stosując system NTFS (szybkie)

2). Formatuj partycję stosując system FAT (szybkie)

3). Formatuj partycję stosując system NTFS

4). Formatuj partycję stosując system FAT

5). Konwertuj partycję na NTFS

6). Pozostaw bieżący system plików nienaruszony

Czy ten jest dobry i co mam wybrac w ostatnim poleceniu bo nie wiem oco chodzi?

Wybierz 1, albo dla pewności 3

Popraw temat na konkretny, popraw błędy i używaj polskich znaków, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

Sposób Pierwszy - formatowanie z poziomy dyskietki startowej.

  1. Wkładamy dyskietkę do napędu.

  2. Uruchamiamy ponownie komputer.

  3. Po ładowaniu biosu dyskietka uruchomi się sama. Nic nie wpisujemy, czekamy aż pojawi się ciąg znków: A:/>.

  4. Wpisujemy: format c: ( za “c” podstawiamy literke dysku który chcemy sformatować ).

  5. Naciskamy ENTER.

  6. Następne komunikaty akceptujemy klawiszem: “Y”.

  7. Czekamy na sformatowanie dysku.

Jeżeli po sformatowaniu nadal będziemy widzieli czarny ekran przez dłuższy czas, naciskamy kombinacje klawiszy: Ctrl + Alt + Delete. UWAGA Jeżeli nie jesteś pewni że formatowanie zostało zakończone ( nie buło jeszcze komunikatu ) nie naciskaj tych klawiszy!

  1. Komputer się restartuje ( lub kontunuje włączanie ) a my w tym czasie wyjmujemy dyskietke z napędu.

Sposób Drugi - formatowanie za pomocą dysku systemu operacyjnego “Windows XP”

  1. Wkładamy płytę z oprogramowaniem.

  2. Restartujemy komputer.

  3. Przy włączaniu ( dokładniej przy pokazaniu właściwości bios-u ) Przytrzymujemy klawisz “F8”. Pokazuje nam się okienko z którego wybieramy napęd CD/DVD.

  4. Kiedy pojawi się napis ( na dole ekranu ): " Nacisnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch płyty" ( coś w tym stylu ; p ) naciskamy szybko dowolny klawisz.

  5. Otworzy nam się ekran instalacji Windows’a. Naciskamy “ESC”.

  6. Wybieramy partycję na której chcemy zainstalować od nowa Windows oraz ją sformatować.

  7. Wybieramy w jakim systemie ma być sformatowana partycja. Ja polecam NTFS. UWAGA! Nie wybieramy szybkiego formatowania, trwa ono chwile ale jest niezbyt dokładne.

  8. Czekamy na sformatowanie partycji.

GOTOWE ; ) Potem będziemy mieli widoczne okno instalowania Windows’a

UWAGA! Powyższy sposób sformatuje partycję oraz zainstaluje na niej system operacyjny!

Sposób trzeci - formatowanie z poziomu Windows.

  1. Wchodzimy w “Mój komputer”.

  2. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę dysku który chcemy sformatować. UWAGA! Nie można sformatować dysku na którym jest zainstalowany Windows z którego aktualnie korzystamy ( to chyba logiczne ; p ).

  3. Pokazuje nam się takie okno:

http://img390.imageshack.us/img390/1318 … ie10ge.png

Pojemność: Pozostawiamy bez zmian.

System plików: Jeżeli chcemy przekonwertować z jednego na drugi to zmieniamy. Ja polecam opcję NTFS.

Roamiar jednostki alokacji: Pozostawioamy bez zmian.

Etykieta woluminu: Nic nie wpisujemy.

Jeżeli zaznaczymy opcję szybkie formatowanie, będzie ono trwało chwilę ale może być niedokładne. Radziłbym poczekać troszkę dłużej i mieć dokładnie sformatowaną partycję / dysk.

Reszty nie zmieniamy.

  1. Klikamy na: “Rozpocznij”. Pasek będzie pokazywał postęp formatowania.

  2. Po zakończeniu formatowania pokaże się nam komunikat klikamy na: “Ok”.

  3. Zamykamy okno formatowania.

Z mojej strony myślę, że cenna uwaga: zanim cokolwiek zaczniesz formatować - skopiuj w bezpieczne miejsce (PenDrive, płytka CD/DVD) swoje cenne dane i KONIECZNIE zweryfikuj, czy zapisały się poprawnie (czyli czy da się je bez problemu odczytać). Pomylić formatowane partycje bardzo łatwo a odzyskiwanie “prawie gotowej pracy dyplomowej” czy “wszystkich rodzinnych fotek” może być kosztowne a w skrajnych przypadkach niemożliwe do wykonania.

BackUp to podstawa…

:roll:

wchodze w bios i wybieram w first … CDROOM i zapisuje i nie wyskakuje mi “wcisnij dowolny klawisz” tylko komputer normalnie sie wlancza ;s

BARDZO PROSZE O POMOC !