Hotkey do googlowania w openSUSE 11.3 - KDE

Witam. Od niedawna bawię się w nowym SUSEłku z środowiskiem KDE i chciałbym skonfigurować skrót klawiszowy, który będzie uruchamiał w przeglądarce internetowej wyszukiwanie zaznaczonego przeze mnie tekstu, z poziomu każdej aplikacji, czy to edytor czy choćby pulpit. Próbowałem coś wykombinować w Khotkeys (Akcje klawiszowe), ale jedyne co uzyskałem to odpalanie strony startowej wyszukiwarki Google. Podejrzewam, że trzeba coś dopisać w poleceniu URL: “http://www.google.com/search?q=”, ale nie wiem co? W windzie (przy użyciu autohotkeys) po znaku “=” wpisywałem “%s” i działało. Ma ktoś jakieś pomysły?

ODP nr 1 : Nie bawimy się Khotkeys, tylko od razu zabieramy się za konfigurowanie naszego schowka systemowego, czyli Klippera. Domyślnie pojawia się on jako ikonka nożyczek w tray’u. Nasze zadanie: wykonać menu kontekstowego, które przy naciśnięciu odpowiedniego skrótu klawiszowego, będzie pojawiać się w pozycji kursora i proponować nam możliwość wyszukania zaznaczonego tekstu przez google za pomocą przeglądarki Firefox.

Tak, wiec prawo-klikiem otwieramy kontekst “nożyczek” i wybieramy Konfigurację Klippera. Tam też pierwsze, co robimy to w ustawieniach Ogólnych zaznaczamy opcję Menu podręczne na pozycji kursora. Idziemy do kategorii Działania. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Klikamy na opcję Dodaj Działanie. W pole Wrażenia regularne kopiujemy (co ambitniejsi mogą przepisać;) ten oto ciąg znaków:

ps x |grep -q '[f]irefox' && firefox -url "http://www.google.com/search?q=%s" || firefox %s

Odpowiada on za wykrycie czy OgnistyLisek jest uruchomiony. W polu Opis możemy wpisać nazwę wyrażenia np. FindFox. Klikamy OK. Po czym dodajemy następne działanie. Tym razem w pole WR wpisujemy krótko:

.*

A niżej do pola z Listą Poleceń , wklepujemy (dla leniwszych kopiujemy;) fragment pierwszego wyrażenia:

firefox -url "http://www.google.com/search?q=%s" || firefox %s

To też możemy sobie nazwać np. BaitFox.

Na koniec możemy jeszcze w rubryce ze Skrótami Klawiszowymi zdefiniować sobie swój własny skrót do wywołania działania. Wystarczy zmodyfikować pozycję Ręczne wywołaj zawartość schowka. Lub też pozostać przy opcjonalnym CRTL+ALT+R. I mamy nasze rozwiązanie:)

Wielkie dzięki za bardzo pomocne wskazówki dla nityfan.

ODP nr 2 : Stworzenie ikonki ze skrótem do wyszukiwania: 1) Chrome -

  1. Firefox -

Pomysły by nintyfan.

Odp nr 3 :

Pomysł by roobal.

Odp nr 4 : Jeszcze nie ma, ale może ktoś ma jakieś pomysły?

Ja bym raczej się pobawił konfiguracją Klippera(schowka systemowego). Tam możesz sobie skonfigurować akcje/działania.

Problem w tym, że nie wiem, jak przypisać skrót klawiszowy do dzialania. Wykonywanie automatyczne raczej odpada. Poza tym, to nie jest pewien czy firefox google.com?q=%s wystarczy. Zwróć uwagę, że wyszukiwany tekst może składać się ze spacji. Powinno być to raczej:

firefox http://www.google.com/search?q="%s"

PS: Dopisz do tematu, że korzystasz z KDE. Jest to bardziej pomocne niż informacja, że używasz OpenSUSE.

Dodane 02.10.2010 (So) 18:54

W klipperze jest też opcja, żeby po zaznaczeniu tekstu od razu wyświetlił menu obok kursora z dostępnymi/dopasowanymi akcjami. Potrafi być uciążliwe, ale niekiedy jest przydatne.(Mam na myśli byś dodał jakieś działanie np. ograniczone do Firefoksa, a następnie włączył pokazywanie tego menu).

@nityfan

To nie jest jednak to czego szukam. Już bardziej odpowiadałaby mi opcja stworzenia odsyłacza w menu kontekstowym (coś jak w rozszerzeniu Context Search Firefoxa https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/240/). Ale za to już w ogóle nie wiem jak się zabrać(?)

W każdym razie dzięki za podpowiedź.

Zapomniałem dopisać, że menu też można wyświetlić akcją klawiszową(domyślnie CTRL+ALT+R).

Przepraszam, że jestem taki wstrętny, ale wydaje mi się, że jednak proponowane przeze mnie rozwiązanie jest dobre.

No dobrze, przekonałeś mnie;) Nie znam się jednak za bardzo na pisaniu wyrażeń regularnych (co muszę koniecznie zmienić!), ale po przeszperaniu nieco googli i przeczytaniu kilku “poradników” wyszedł mi o taki to potwór:

ps x |grep -q '[f]irefox' && firefox -url "http://www.google.com/search?q=%s" || firefox %s
  • jak łatwo się domyśleć, za bardzo to nie działa… To znaczy pojawia się dymek z Klippera, ale nie pokazuję żadnego działania. Firefox nie widać, ani nic, prócz zaznaczonego tekst w dymku i opcji anulowania działania. Cożem nabroił, że moja bestia ziać nie chcę? :wink:

Ty napiasłeś skrypt w powłoce.

Wyrażenie regularne jedynie sprawdza czy firefox jest uruchomiony. Klipper ma taką ikonkę nożyczek w tray-u(to już wiesz). Musisz uruchomić okno konfiguracyjne, przejść w nim na działania, a następnie dodać nowe działanie.

Wyrażenie regularne powinno być ‘.*’ (czyli dla każdego zaznaczonego tekstu - taka jest wada tego rozwiązania przy włączaniu menu po zaznaczeniu). Uruchamiana aplikacja, to oczywiście ‘firefox -url …’( czyli to, co napisałeś po && i przed || ). Powinno działać, tylko musisz po zaznaczeniu tekstu kliknąć w te CTRL+ALT+R(lub inny zdefiniowany skrót), a następnie wybrać odpowiednią akcję.

Muszę się przyznać - pogubiłem się:/ Nie wiem jak to prawidłowo zapisać. Tak, czy inaczej chcę poduczyć się tych wyrażeń, ale na razie niespecjalnie wychodzi mi te konkretne. Czy mógłbyś pokazać mi jak powinien wyglądać ten kod, od początku do końca? Wybacz mi lamerstwo, ale w tej chwili potrzebuj łopatologicznego wyjaśnienia;) Co do dodawania wyrażeń do Klippera, to wiem jak to zrobić, chodzi o sam jego zapis.

Dodane 03.10.2010 (N) 23:33

Jednak po wnikliwym przeczytaniu Twoich odpowiedzi i chwili grzebania “w schowku” udało mi się to odpowiednio skonfigurować:) Źle wcześniej zinterpretowałem opcję Poleceń w okienku, gdzie wpisuję się wyrażenia i kompletnie ją pominąłem… Mój błąd, mój błąd:) Dzięki wielkie za pomoc! Odpowiedź umieszczę jeszcze w pierwszym poście, coby przyszłym adeptom KDE ułatwić sprawę. Jakbym coś źle opisał, to upoważniam do konstruktywnych uwag;)

Dodane 04.10.2010 (Pn) 0:36

Mam jeszcze jedno pytanie. Co zmienić w tym wyrażeniu, żeby przypisać polecenie wyszukiwania dla Chrome? Ponieważ ostatnio tej przeglądarki częściej używam do szperania po necie.

  1. Google Chrome nie mam zainstalowanego.

  2. Gdy znajdę wolny czas, to zamieszczę odpowiedni wpis na blogu DobrychProgramów. :!: :!:

  3. Jeśli chcesz się bawić z Chrome, to po prostu przeciągasz jakiś adres internetowy na ikonkę. Jeżeli Chrome uruchomi wskazaną stronę, to zaglądasz do środka ikony(kopiujesz ją na pulpit, a następnie otwierasz w edytorze tekstu). Tam powinno być zapisane, jak uruchomić Google Chrome z danym adresem. Zmieniasz tylko %u na %s chyba.

  4. To też jest dobry sposób – za pomocą ikonki, zamiast skrótu klawiszowego - tworzysz skrót z poleceniem firefox -url http://www.google.com/search?q="%u", następnie ustawiasz, by przyjmował typ mime chyba plain/text. Jeżeli paski masz zawsze widoczne, a ikonki w nich są duże, to możesz dodać sobie taką ikonkę wyszukiwania.

Może zainteresuje Cię jeszcze opcja z myszką? Jeśli masz rolkę w myszce, to wystarczy zaznaczyć tekst (nie ważne czy to edytor, czy przeglądarka), otworzyć przeglądarkę i w polu wyszukiwania wcisnąć rolkę myszy, zaznaczony tekst zostanie automatycznie wklejony :wink:

Pozdrawiam!

@ nintyfan

Czekam zatem na blogowy wpis. Co do ikonki wyszukiwania, to jestem jednak zwolennikiem skrótów klawiszowych i wolę z nich korzystać.

@roobal

Rzadko używam myszki, choć sposób z rolką znam, to wolę klikanie w klawiaturę. Ale dzięki za dodatkowe rozwiązanie.

Oba pomysły z cytatami zapisuję do pierwszego posta.