How to - Instalowanie lekkiego środowiska qt4 - Antico

Witam!

Przedstawię jak zainstalować lekkie środowisko oparte na qt4 Antico, jest ono czymś w stylu lxde dla gnome tylko jej pierwowzorem było KDE.

Małe informacje na temat środowiska:

News trochę stary, a środowisko jak najbardziej funkcjonalne

Źródło: linux news

Instalacja środowiska jest banalnie prosta potrzebujemy tylko podstawowych bibliotek qt4 oczywiście xserver i menadżer logowania, może być dowolny (kdm, gdm).

Instalacja:

pobieramy pliki bazowe:

wget http://www.antico.netsons.org/package/antico-0.2.tar.gz

rozpakowujemy:

tar -zxvf antico-0.2.tar.gz

instalujemy

cd ~/antico-0.2

make

sh install

Po prawidłowo przeprowadzonej instalacji zobaczymy mało ładnie wyglądający tekst:

-e \e[0;37m ***********************************************

-e \e[0;32mAntico \e[0;33msuccessfully installed\e[0;37m

-e ***********************************************

wylogowujemy się i wybieramy opcje => Sesje => Antico i o to mamy przed sobą środowisko. usuwanie środowiska:

cd ~/antico-0.2.tar.gz

sudo sh uninstall

strona domowa projektu: http://www.antico.netsons.org/index.html

W porównaniu do kde: ml20091009193138_1280x800_scrot.png wygląda biednie: ml20091009192632_1280x800_scrot.png, ale za lekkość się płaci czymś. Środowisko ze wszystkimi podstawowymi serwerami potrzebuje ok. 90 MB ramu. Aplikacje typu menadżer plików można użyć różnych np dolphin mlzrzut_ekranu189.png jako przeglądarki np. opery.

To by było na tyle.

Pozdrawiam!

Ale czy Qt4 jest w stanie zapewnić dobrą responsywność i faktyczną lekkość? Kto wie, czy gdy środowisko bardziej będzie się rozbudowywać, nie stanie się coraz cięższe (jak XFCE) - ostatecznie to Qt.

QT jest przecież responsywne. Nawet bardzo.

Niby tak, ale nie mam jakoś przekonania do Qt4 - jestem raczej zwolennikiem GTK. Jeśli się nie mylę, środowisko to ma jednego maintenera…nie wiadomo, jak będzie z rozwojem. Nad rozwojem “wielkiej trójcy” (KDE,GNOME,XFCE) pracują sztaby ludzi…a nad takimi środowiskami jak to…różnie bywa :expressionless: Najgorsze jest to, że Qt4 najlepiej jeszcze wygląda pod Windows (sądząc po screenach okien aplikacji, gdyż nie używam Windows). Zaznaczyć jednak muszę, że nigdy Qt4 nie widziałem w natywnym środowisku (czyli KDE4). Jeśli środowisko będzie miało ciągły tryb prac…kto wie.