Hub/rozgałęziacz USB - pytanie o zasadę działania

Cześć,

mam pytanie odnośnie huba/rozgałęziacza USB - rozumiem, że te dwie rzeczy to jedno i to samo :wink:

Chodzi mi tutaj o to, czy podłączając taki rozgałęziacz do gniazda USB, będę miał na wyjściu o wiele większe napięcie tzn. na każdym z wyjść rozgałęziacza będę mógł podłączyć urządzenie i będzie na każdym wyjściu takie samo napięcie jakbym podłączył pod zwykłe usb ?

Głównie mój problem polega na tym, że chcę podłączyć do tunera tv dysk twardy - dysk wymaga zasilania z dwóch źródeł USB - tzn. końcówka ma dwa usb i gdy podłączę tylko jedno to dysk jest niewidoczny zarówno dla tunera jak i dla komputera.

Tuner ma natomiast tylko jedno wyjście USB - stąd moje pytanie o zastosowanie rozgałęziacza, czy w tym przypadku dysk zadziałą ?

Widziałem jeszcze na allegro, rozgałęziacze usb, które są zasilane bezpośrednio z innego USB - tego który chcę rozdzielić, albo mają dodatkowo zewnętrzne zasilanie - czym to się różni ?

Czy kupując zwyczajny rozgałęziacz za np. 5 złotych, bez dodatkowego zasilania, będę miał na każdym z rozgałęzionych wyjść USB pełne napięcie tzn. takie jakie panuje na 1 złączu USB bez rozgałęziacza ?

Napięcie będziesz miał takie samo - 5 V i nie ma prawa być inne.

Przy podłączeniu urządzenia do dwóch gniazd, sumaryczna wydajność prądowa się zmieni - jedno gniazdo USB może dać maksymalnie 0,5 A.

Jeżeli ten Twój hub będzie miał własne zasilanie (swój zasilacz) i urządzenie podłączysz do jego dwóch gniazd, to i prąd może dostarczyć większy. Jeśli to jest hub bez zasilacza to nie wyciągniesz nawet ze wszystkich gniazd więcej niż zostaje do niego dostarczone z komputera.

Hmm, bo nie wiem czy dobrze to rozumiem …

W takim razie jak podłączam teraz jakiekolwiek urządzenie do komputera pod złącze USB - to jakie tam mam napięcie ?

Bo chodzi mi o to, że mój dysk (3,5’) potrzebuje napięcia z dwóch gniazd USB - ma kabelek zakończony dwoma USB i 1 do podłączenia z dyskiem.

Stąd, czy jeżeli zastosuję taki rozdzielacz bez swojego napięcia - to czy w ten sposób zadziała mi dysk twardy… bo na jednym złączu USB nie działa - jest zbyt niskie zasilanie.

Zawsze 5 V niezależnie do ilu gniazd podłączysz - napięcie się nie zmienia bo to jest połączenie równoległe. Zmienia się wydajność prądowa - podłączasz urządzenie do dwóch gniazd to może pobrać 2 x 0,5 A = 1A.

Napięcia to mu z jednego wystarczy, on potrzebuje prądu (natężenia) z dwóch gniazd :wink:

Bez “swojego zasilacza” - nie zadziała, musi być z zasilaczem i musi mieć możliwość dawania na każdym gnieździe pełnego natężenia (0,5A) czyli zasilacz z kompletu musi mieć wydajność prądową minimum: ilość wyjść z huba x 0,5 A

No dobrze, w takim razie jeszcze odpowiedz na to :

http://allegro.pl/rozdzielacz-rozgaleziacz-smart-hub-4-porty-usb-a7-i1426541990.html

Czy jak kupie taki rozdzielacz USB i podłącze go do mojego tunera, który ma 1 wyjście USB. Następnie do tego rozdzielacza podłącze obie wtyczki USB z mojego dysku twardego - to czy dysk będzie normalnie działał.

Kabelek z dysku wygląda tak jak : http://www.nokaut.pl/kable-komputerowe/kabel-usb-dual-power-2-x-usb-a-mini-usb-b-lindy-31786-1m.html - tzn. muszę podłączyć go do dwóch gniazd USB (przy podłączeniu 1 gniazda USB dysk nie działa, zbyt małe zasilanie).

PS: Dowiedziałem się jeszcze, że w przypadku kupna Huba, tuner może nie rozpoznać w ten sposób dysku (brak sterowników), i ktoś mi zaproponował zasilacz USB, co o tym myślicie ?

Czyli w takim przypadku 1 kabel z dysku idzie do zasilacza USB, a 2 kabel z dysku wędruje do mojego tunera …?

Taki rozgałęźnik to można sobie “w buty” wsadzić :wink: Tylko z zasilaniem dodatkowym - zasilaczem. Czy nie widzisz, że to nadaj jest tylko jedna wtyczka podłączona do komputera? Za pomocą jednej wtyczki, z jednego gniazda z komputera nie pobierzesz większego natężenia niż 0,5 A a to na ile wtyczek się rozgałęzia nie ma najmniejszego znaczenia.

Jeśli HUB, to tylko z zasilaniem zewnętrznym!

Może nie rozpoznać w przypadku huba, propozycja z zasilaczem może być odpowiednia.

Dzięki za szybkie odpowiedzi :wink:

W takim razie popatrzałam nieco na aukcje i mam oto coś takiego :

http://allegro.pl/aktywny-hub-usb-2-0-7-portow-zasilacz-s462-i1415449550.html

http://allegro.pl/ladowarka-zasilacz-sieciowy-usb-mp3-mp4-katowice-i1428168730.html

Pierwszy z nich to Hub z dodatkowym zasilaniem - a więc wydaje mi się, że w tym przypadku tuner powinien rozpoznać urządzenie, gdyż tunera nie łączyłbym z Hubem a bezpośrednio 1 złącze dysku usb do tunera a 2 złącze dysku do huba. No i oczywiście zasilacz huba do gniazdka :slight_smile:

Drugie rozwiązanie to sam zasilacz, i w takim wypadku podobne podłączenie 1 złącze dysku usb do tunera a 2 złącze dysku do zasilacza.

Co jest lepszym pomysłem, bo nie wiem co mi bardziej zadziałą :stuck_out_tongue: i czy to może wypalić ?

Jeśli w ten sposób chcesz podłączyć, to po diabła hub, który by działał jako zasilacz a nie pełnił funkcji huba?

Zastosuj drugie rozwiązaniem - sam zasilacz.

Jednak nie gwarantuje, że to zadziała - nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział :wink:

Odnośnie Huba - to tylko tak na przyszłość pomyślałem, jakby mi zabrakło czasem wolnych portów USB :slight_smile:

Ale czy oba rozwiązania będą w ten sposób działały ? Czy któreś z nich jest pewniejsze …? Chodzi oczywiście o podłączenie dysku do tunera telewizyjnego (satelitarnego) aby nagrywać programy - z tym, że tuner ma 1 wyjście USB a dysk wymaga dwóch - to tak dla przypomnienia problemu :stuck_out_tongue:

Chyba rozwiązanie z samym zasilaczem jest ciekawsze i pewniejsze, ale - może być tak, że dysk oprócz zasilania wymaga sygnału danych na obu gniazdach (wtedy tylko przez hub) lub też jedno z nich służy tylko do zasilania a drugie do zasilania i przesyłu danych.

Niektóre tunery sat., bodajże Opticuma, mają dwa porty USB,

na jednym jest +5V + Data, a na drugim porcie USB występuje

jedynie napięcie +5V, właśnie dla dodatkowego zasilania dla dysku twardego…

W tym przypadku potrzeba jedynie dodatkowego zasilacza +5V…