Instalacja xp przy Win7

Mam taki problem. Muszę zainstalować XP na PC z Win7. Miałem dwie partycje - systemowa i… ta druga :wink: Z tej drugiej wydzieliłem trzecią patrycję (NTFS 20GB) i zainstalowałem na niej xp. Niestety po restarcie PC (tym w czasie instalacji) komputer nie uruchamia się. W momencie gdy powinien wyskakiwać ekran wyboru windowsa wyskakuje krótka informacja o błędzie odczytu dysku. Jedyne co mogę zrobić to zrestartować PC (dla jasności, Win7 też się nie odpala) Da się to naprawić tylko przez Opcję naprawy systemu z instalki Win 7. Po takim “naprawieniu” i odpaleniu PC mogę się przekonać że pliki Win xp są na odpowiedniej partycji, ale oczywiście instalacja się nie zakończyła więc są one bezużyteczne. Dodam, że oba systemy są legalne :o

W czym robię błąd?

PS Mam nadzieję, że nie zamotałem zbytnio :wink:

Z tego co mi wiadomo to instalować trzeba najpierw XP a potem 7

Jest tylko jedna opcja zainstalować najpierw xp a potem dopiero windows 7 .

Błąd w tym,że najpierw instaluje się system starszy /earlier /,a potem nowszy.nic nowego nie odkryłem.Teraz to możesz próbować naprawić system Seven z płyty Win7…Opcja napraw komputer.Jeśli to Ci się uda,wypada tylko sformatować partycję z XP.Uruchomianie naprawy oczywiście z BIOS-u /first boot device DVD-ROM /

to co zrobiles to pierwszy krok do uszkodzenia mbr’a , majac win7 nie instalujesz starszego systemu , tak jak koledzy wyzej napisali najpierw xp potem 7 , sproboj jeszcze naprawic mbr albo rebuild , moze to cos da

No nie koniecznie.

Można doinstalować XP po instalacji Win7.

Potem należy wykonać naprawę Win7 za pomocą płyty instalacyjnej.

Jeżeli WindowsXp nie pojawi się na liście rozruchowe należy uruchomić CMD w kontekście administratora i skorzystać z narzędzia BCDEDIT służącego do zarządzania menu rozruchowym windows7.

Komenda dodająca WinXP do listy to

bcdedit /create {ntldr} /d

Jeżeli nie lubicie konsoli CMD można skorzystać z programu EasyBCD.

http://en.wikipedia.org/wiki/EasyBCD

Win7 nie muszę naprawiać. Napisałem, że po nieudanej instalacji xp naprawiłem sytuację z poziomu płyty instalacyjnej win7.

Tak właśnie robiłem, jednak xp nie pojawiał się na liście startowej. Niestety partycję na której były pliki xp już sformatowałem dlatego wyjaśnij mi proszę jedno, zanim spróbuję znów. Jeśli jeszcze raz zainstaluję xp, naprawię win7 i wpiszę tą komendę (no właśnie, probowałem odpalić BCDEDIT i tylko miga mi okienko konsoli, która od razu się zamyka, ofc mam uprawnienia admina, o co chodzi? ) to xp mimo, że jego instalacje nie została ukończona (po restarcie w czasie instalacji powinno się zrobić jakąś konfigurację…) będzie działał bez problemu?

Naciśnij “start” w windows

następnie

“wszystkie programy>akcesoria>Wiersz poleceń”

Kliknij prawym przyciskiem myszy ma “wiersz poleceń” i wybierz " Uruchom jako administrator"

następnie wpisz w konsolę “BCDEDIT”

Jeżeli uda ci się uruchomić XP, wejdzie on w tryb kończenia instalacji, czyli strefa czasowa użytkownik itp…

Dodane 09.12.2010 (Cz) 15:45

Można też dodać własny opis w menu:

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP"

W przeciwnym razie na liście pojawi się “Starsza wersja Windows”

Niestety, xp pozostaje niewykryty…

A konkretnie?

Masz go na liście rozruchowej?

Na jakiej partycji jest xp a na jakiej win7.

Uwierz mi to działa.

Ja mam XP, Win7 i UBUNTU na jednym komputerze.

Xp miałem na K, win7 na C

Po wpisaniu komendy którą podałeś lista rozruchowa nie pojawiła się. Zwyczajnie odpalał się win7.

Spróbowałem jeszcze dodać xp do listy rozruchowej przez VistaBootPro. Wtedy xp pojawiło się na liście rozruchowej, ale za nic nie chciał się uruchomić…

masz na dysku C: pliki ntldr, NTDETECT.COM, boot.ini?

Dodam że są to pliki ukryte i systemowe.

Nie ma ich na C, szukaj na K.

Jeżeli są na K to Przekopiuj je na C.

Tu masz co i jak w przypadku Visty: http://helpc.eu/topic/2153-odzyskiwanie … era-visty/. Przy 7 jest dokładnie tak samo…

Dzięki za pomoc, ale na razie nie mam czasu się za to zabrać. Spróbuję w święta i dam znać czy mi się powiodło =]