Instalacja Win XP na laptopie Asus K50IE

Witam. Zakupiłem ostatnio laptop Asus K50IE - SX022 bez systemu i chce zainstalowac na nim windows XP lub MX6 bo podobno jest to poprawiony win xp i ma już w sobie sterowniki do SATA (czy coś w tym stylu). W stacjonarnym kompie oczywiście potrafię to zrobić ale jeśli chodzi o laptopy to jestem zielony.

Prosił bym o szczegółową instrukcję co mam najpierw zrobić: czy zainstalować najpierw system a potem sterowniki do wszystkiego z oficjalnej strony producenta czy może jeszcze coś innego??

Jeszcze mam pytanie odnoścnie sterowników gdyż na stronie asusa jest aż 5 różnych sterów do BIOSu i nie wiem które ściągać, jest także 11 sterowników Utilities więc mam mały problem.

Prosił bym o jakieś wskazówki co i jak??

Z góry dziękuje.

BIOS w ogóle Cię nie interesuje.

Proponuje instalować normalny oryginalny system ,a nie jakieś modyfikacje.

Sterowniki pobierz tylko do CHIPSET’u i kart sieciowych , i jak już zainstalujesz system to zainstaluj te sterowniki , uruchomisz net na tym laptopie i reszte sterowników już pobierzesz z tego laptopa.

OK, tylko że jedyny sterownik to chipsetu na stronie asusa nazywa sie AMD High Definition Audio Device a ja mam procek intela więc chyba nie za bardzo.

I ten sterowniki masz pobrać , ponad to sterownik ‘‘LAN’’ i ‘‘Wireless’’

Zaraz po włożeniu płyty z win XP wystąpił błąd widoczny na zdjęciu: http://zapodaj.net/e9bc7a6ca63a.jpg.html

Ktoś wie o co chodzi?? teraz nie moge wyłączyć nawet laptopa…

Przytrzymaj dłużej przycisk POWER to go wyłączysz , następnie wejdź w BIOS i przełącz tryb kontrolera SATA na ‘‘IDE’’ lub ‘‘Compatible’’ zapisz zmiany i ponów instalacje systemu.

OK, zrobiłem już tak i system puki co sie instaluje. Dam znać jak skończy.

Dodane 16.07.2010 (Pt) 16:47

Ok, windows zainstalowany pomyślnie, tylko jest jeden problem gdyż na początku instalacji wydzieliłem z jednej partycji 250GB mniejszą partycje 80GB żeby mieć dwie, ale windows widzi tylko tą jedną mniejszą na której jest windows. Można coś z tym zrobić??

Panel Sterowania-> Wydajność i Konserwacja->Narzędzia Administracyjne->Zarządzanie Komputerem->Zarządzanie Dyskami , w tym miejscu będziesz miał widoczną tą partycje i wystarczy ją sformatować .

W Systemie mam tylko takie zakładki: Ogólne, Nazwa komputera, Sprzęt, Zaawansowane, Przywracanie systemu, aktualizacje Automatyczne i Zdalny

Sorry, nie’’ System’’ tylko ''Wydajność i konserwacja ‘’ i dalej już tak jak wyżej napisałem

Ok, widzi obie partycje tylko ta drugą jako Nie przydzieloną. Zmieniłem literke CD Romu z D na E alby tej nieprzydzielonej przyporządkować D ale nie da się. Jak klikam na nią prawym to mam tylko do wyboru: Nowa partycja, Właściwości, Pomoc.

To wybierasz ‘‘Nowa partycja’’ przydzielasz jej tyle miejsca ile chcesz i później ją formatujesz, jeżeli już zmieniłeś napędowi literkę na ‘‘E’’ to przy tworzeniu tej partycji powinna dostać automatycznie literkę ‘‘D’’

OK, tak myślałem. Teraz napotykam na opcje Wybierz partycję jaką chcesz utworzyć:

partycja podstawowa

partycja rozszerzona

i nie mam pewności co wybrać, a następnie jest opcja Zainstaluj w następującym pustym folderze systemu plików NTFS (i ścieżka do podania) i nie wiem czy to zaznaczyć czy pozostawić odznaczone??

Wybierz ‘‘Partycja Podstawowa’’ nic więcej nie zaznaczaj .

OK, powoli sie formatuje, więc chyba będzie wszystko dobrze. Jak skończy bym musiał sie zabrać za instalacje sterowników, tylko nie wiem jakich?? Z grubsza wygląda że system działa dobrze, ale na pierwszy rzut oka widać że nie ma dźwięku oraz że GeForce nie jest zainstalowany. W menadżerze urządzeń po rozwinięciu Inne urządzenia znajdują sie Audio Device on High Definition Audio Bus (4 takie same pozycje jedna pod drugą), Kontroler magistrali zarządzania systemem, Kontroler sieci, Kontroler wideo (zgodny z VGA), Koprocesor - przy wszystkich są czarne wykrzykniki na żółtym tle.

Dla ułatwienia dam link do oficjalnych sterowników ASUSa do tego laptopa http://support.asus.com/download/download.aspx

Sterowniki to instaluj w takiej kolejności w jakiej są poukładane na stronie producenta czyli :

  1. CHIPSET

  2. ATK

  3. AUDIO przy tym jeżeli nie masz Service Pack 3 to pobierz również tą poprawkę ‘‘Microsoft KB888111’’ i instaluj tą poprawkę przed instalacją sterownika do karty dźwiękowej.

  4. VGA

  5. LAN

  6. Card Reader

  7. TouchPad

  8. Wireless , instaluj tylko ten pierwszy od góry czyli najnowszą wersje sterownika.

  9. BlueTooth oczywiście jak posiada ten laptop

  10. Camera , tu również instaluj tylko jak ten laptop kamerkę posiada i sterownik musisz dopasować do producenta owej kamerki w tym laptopie

OK, postaram sie wszystko zrobić tak jak mówisz, ale troche mnie niepokoi że ten chipset jest AMD a ja mam procesor Intela. Nie będzie z tym żadnych problemów?? TouchPad mi działa więc chyba nie musze instalować sterów do niego? Do geforce’a ściągnąłem jakieś nowe sterowniki z ich strony to zainstalowac tylko je czy oprócz tego też musze instalować VGA, a dopiero potem sterowniki geforce?

P.S. directx 9.0c instalować na końcu jak już wszystko zrobie?

Edit: jak sprawdzić w systemie jakiej firmy mam kamerke??

Jeżeli pobrałeś najnowsze sterowniki do tej karty graficznej ze strony Nvidia to tych od Asusa już nie musisz instalować , jeżeli ta instalacja Windows XP nie wiem jaki SP ? nie posiada directa to instaluj najlepiej przed instalacją sterowników , co do kamerki to nie wiem , może została już zainstalowana ,z instalacją systemu , sprawdzałeś w menedżerze urządzeń czy jest tam kamerka zainstalowana ?

Jestem przy instalacji sterów audio, zainstalowałem najpierw poprawke KB888111 i teraz chce zainstalować sterowniki dźwięku ale na stronie asusa pisze przy nich:

Realtek Audio Driver for Windows XP (Please first install the UAA driver before Audio installation.)

Gdzie moge znaleźć ten UAA driver i czy to konieczne??

Edit: Ok, już doszedłem do tego że ta poprawka to było to UAA driver więc wszystko gra.

To jest ta poprawka , po za tym co do tej kamerki to możesz podać identyfikator wystąpienia urządzenia to postaram się ją zidentyfikować.