Instalacja Windowsa XP na laptopie

Witam.

Posiadam tego laptopa: http://www.komputronik.pl/index.php/pro … 250GB.html

jest tam zainstalowany system Windows Vista Basic. A chciał bym zainstalować Windowsa XP, lecz przy instalacji XP wyskakuje mi jakiś komunikat coś o dyskach… coś takiego… Proszę Was o pomoc w tej sprawie.

Prawdopodobnie twój dysk jest SATA, a XP potrzebuje do tego rodzaju dysków sterowników.

Brak sterowników SATA do kontrolera dysków (nie do twardego dysku)

Możliwości:

  1. Przełączyć w biosie tryb pracy kontrolera z AHCI na ATA/IDE - najłatwiejszy sposób ale nie zawsze jest taka możliwość

  2. Poszukać sterowników i zintegrować z instalką systemu za pomocą nLite - najbardziej prawidłowy i zaawansowany

  3. Jesli masz stację dysków to “podać je” (sterowniki) na początku instalacji - pewnie nie masz stacji, czyli odpada

PS. Temat przerabiany kilka/kilkanaście razy w tygodniu na tym forum

PS2. Przed instalacją wyszukaj i skompletuj wszystkie sterowniki do tego laptopa - często jest tak że do tych nowszych modeli nie są dostępne sterowniki pod XP i będziesz miał problem, bo np. nie uruchomisz dźwięku lub karta sieciowa nie ruszy.

Zrobiłem jak napisałeś, zmieniłem z AHCI na IDE i instalator normalnie się uruchomił bez żadnych sterowników, podczas wybierania dysku do instalacji systemu zobaczyłem że przed dyskiem C jest jakaś 40 Megabajtowa partycja - do czego ona jest?

qrazer , Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.

pewnie jest to EISA configuration najlepiej nie ruszaj tego