Jak długo ładować akumulatorki 2950 mAh?

Witam.

Przeglądałem różne fora, ale jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

Niedawno kupiłem akumulatorki: http://enan.pl/product.php?id_prod=198 i zauważyłem, że w opakowaniu nie było instrukcji ile to się ładuje.

Gdzieś kiedyś wyczytałem “… W celu ustalenia czasu ładowania, należy podaną na akumulatorze wartość pojemności podzielić przez wartość prądu ładowania i wynik pomnożyć przez wartość stałą 1,4…”.

Czyli 2950mAh/120mA*1,4= ok. 34h. Spotykam się także z informacjami, że należy tylko wartość pojemności podzielić przez wartość prądu ładowania (co daje czas ok. 24,5h ).

Jak to w ogóle jest? Nie chciałbym przeładowywać akumulatorków, bo to skraca ich żywotność.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

tak jednoznacznie się nie da powiedzieć… zalezy jeszcze od ładowarki… a w instrukcji gdzieś nie masz? a tak poza tym to nie spotkałem się jeszcze z ładowarką, która sama nie przestaje ładować po odpowiednim czasie, ale to juz pewnie moja wina :wink:

Po pierwsze na początku użytkowania należy je sformatować. Pierwsze ładowanie powinno trwać 8-10 godzin (lampka sygnalizacyjna zapali się wcześniej). Następnie należy je całkowicie rozładować i ponownie naładować (od teraz już do zapalenia lampki sygnalizacyjnej). Rozładować. Tak ze trzy razy.

Jak już wspomniałem wcześniej w opakowaniu nie było instrukcji (nie wiem czy wyłącza się sama, jak długo się ładuje itp.). Dziś ładuję po raz pierwszy (już od 7h). Zobaczymy, może wyłączy.

Pytam orientacyjnie tak na wszelki wypadek.

Apropo lampki, to sygnalizuje ona prawidłowe podłączenie baterii i pali się od włączenia do gniazdka…

Pozdrawiam.

taaa ale po naładowaniu baterii zmienia kolor. w przypadku mojej ładowarki (duracell) z czerwonego na zielony

Prawidłowo akumulatorki ładuje się prądem o wartości 0,1 pojemności. W Twoim przypadku 295mA przez 14 godzin. Jeżeli prąd ładowania jest mniejszy (120mA) to tyle razy ile jest mniejszy 295:120=2,46 to tyle razy musi być dłuższy czas ładowania 14*2,46=34,4 godziny i jest to zgodne ze wzorem z Twojego pierwszego postu.

Mam nadzieję, że po naładowaniu zmieni kolor (to nie jest ładowarka Duracell tylko WhiteEnergy).

Dzięki Ptysiek 6 - utwierdziłeś mnie w moim przekonaniu.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

Pozdrawiam.

no musisz poczekać troche… ale ja jestem przekonany że zmieni kolor. Ładowarka też nowa, tak? moja była tania (26zł z dwoma akumulatorami) i ładuje 8-10 godzin praktycznie kazde akumulatory. Daj znać jak się naładują

Ja w promie dałem 29 PLN (w zestawie 4x AA 2950 mAh + ładowarka.). Dam znać.

Pozdrawiam.

Najlepsze ładowarki to takie wyposażone w procesor kontrolujący deltę V. Taka ładowarka będzie ładowała akumulator w czasie stosownym do jego rzeczywistej pojemności. Co przedłuży żywotność akumulatorka.

Witam.

Jak obiecałem, piszę co z tą ładowarką, a więc po 34h musiałem wyłączyć ręcznie. Diody nie zmieniły koloru na zielony (wiadomość dla Matteusz015).

Pozdrawiam.