Jak doinstalować drugi system do win 7?

Witam!

Mam obecnie zainstalowanego Windowsa 7, ale niestety kilka aplikacji nie działa mi na tym systemie, dlatego postanowiłem zainstalować dodatkowo Windows XP. Niestety nie wiem jak się za to zabrać. Słyszałem, że nie wystarczy zainstalować system, trzeba podobno jeszcze coś zmieniać, żeby startował 7 a nie XP. Dodatkowo chciałem zapytać czy istnieje możliwość wgrania systemu na partycji, która jest już do połowy pełna bez jej formatowania. Proszę o radę i dokładny opis co i jak :slight_smile: Z góry dziękuję. :smiley:

Jeżeli masz więcej systemów to przy włączaniu komputera, będzie pytać który system uruchomić, jeżeli nic nie wybierzesz to zostanie wybrany pierwszy z listy po jakimś tam czasie zapewne pierwszy na liście powinien być Win 7, ale głowy nie dam uciąć. Niby istnieje możliwość ale polega na utworzeniu kolejnej partycji z tej jednej za pomocą programu np. Partition Magic. I potem normalnie zainstalować windowsa na wydzielonej partycji, innej możliwości nie ma, chyba że sobie zgrasz dane sformatujesz i wgrasz powtórnie:P

Prawidłowa kolejność instalowania systemów operacyjnych jest taka:

Windows XP -> Windows Vista -> Windows 7 -> Linux (jeśli potrzebne).

Przy zachowanej kolejności jaką napisałem nic nie będziesz musiał robić z BootLoaderem.

Masz dwa wyjścia:

Instalujesz od początku wszystko, tzn. Windows XP później Windows 7 albo mając zainstalowany Windows 7 instalujesz Windows XP (w tym przypadku czeka Cię naprawa i modyfikacja BootLoadera).

Pozdrawiam

Właśnie słyszałem od kolegi o tym naprawianiu BootLoadera, ale nie mam pojęcia o co z tym chodzi. Mógłbyś powiedzieć na ten temat coś więcej? I ponadto jak jest ze sterownikami? Jeśli mam je zainstalowane z poziomu obecnego systemu to nie będzie konieczności instalowania ich od nowa, jeśli zdecyduje się po prostu dograć drugi system?

Będzie taka konieczność, sterowniki już zainstalowane w danym systemie nie są uruchamiane podczas startu drugiego systemu no i przecież mogą być w całkowicie innej wersji.

Czy to oznacza, że każdy sterownik muszę mieć zainstalowany podwójnie, osobno dla jednego i dla drugiego systemu, czy po prostu muszę zainstalować od nowa ale tylko raz?

  1. Musisz mieć zainstalowane sterowniki odpowiednie dla każdej wersji/typu systemu, a nawet jak masz zainstalowane np. XP Home i XP Prof. to dla każdego systemu instalujesz wymagane sterowniki niezależnie, nawet jeśli są to te same wersje sterowników.

  2. Obecnie masz zainstalowany Win7 a on wymaga innych sterowników i instalowałeś je spod uruchomionego tego systemu. Po zainstalowaniu Win XP, uruchamiasz XP i instalujesz przygotowane wcześniej sterowniki w wersji dla tego systemu (XP) spod uruchomionego systemu XP.

Nowy system - nowy komplet wymaganych sterowników w odpowiedniej wersji.

Panowie nie przesadzajmy z tym problemem w naprawie Boot Loadera. Uruchamiasz konsolę odzyskiwania WinXP, bądz 7(nie jestem pewnien czy jest :smiley: )

Wpisujesz polecenie fixmbr i fixboot i po problemie. Masz listę wyboru.

A co do sterowników to na każdy wgrany OS musisz instalować inne sterowniki, dopasowane do architektury systemy :slight_smile:

I jeśli w tej konsoli odzyskiwania Win XP wpisze te polecenia to oba systemy będą działały, przy czym ten który będzie uruchamiany automatycznie to Windows 7?

gonzo88 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

A może mi ktoś jeszcze odpowiedzieć ile miejsca na dysku zajmuje windows XP Profesional Sp 2 + sterowniki do grafiki, dźwięku itd. ? Bez żadnych programów typu winamp, gadu gadu, czy przeglądarki. Chodzi mi o sam surowy windows ze sterami?