Jak to jest z licencją OEM Windows 7?

Przyszedł czas na odejście od Visty i przejście na Windows 7. Na laptopie jest Vista Home Basic zakupiona razem z komputerem. Tak więc typowy upgrade nie jest możliwy. Pół biedy Allegro, ale w Vobisach, Komputronikach itp krążą wersję OEM. Jak czytam następujące artykuły:

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-OEM … 15352.html

http://www.dobreprogramy.pl/Kontrowersj … 15368.html

http://www.dobreprogramy.pl/Informacje- … 15413.html

To głupieję. Nie mam zamiaru płacić tym złodziejom 300-350zł za OEM żeby potem mnie posądzili o złamanie warunków licencji. Ktoś kompetentny może powiedzieć jak to w końcu z tym jest?

Złodzieje? Kto? Ponoć ok 50% Polaków korzystających z komputerów to złodzieje oprogramowania (wg ostatnich newsów).

Jedyną kompetentną organizacją jest Microsoft

http://www.microsoft.com/poland/licencje/menu/kontakt.aspx

http://www.microsoft.com/poland/licencje/produkty/windows.aspx

A czemuż to nie jest możliwy?

Kupujesz BOXa Upgrade i robisz upgrade. Możesz zwyczajnie uaktualnić Vistę do 7 albo zainstalować 7 na czysto.

:roll:

W sklepach dostępna jest również wersja “Microsoft Windows 7 Home Premium PL BOX Upgrade” - koszt ok. 350zł. Na pudełku jest napis “UWAGA! Wszystkie wersje systemów Windows XP oraz Windows Vista kwalifikują się do uaktualnienia.” Nie ma żadnych zastrzeżeń co do wersji Basic. Chyba 10 razy czytałem opisy na pudełku przed kupnem, a potem jeszcze przeglądałem wszystko wewnątrz pudełka i nie ma żadnych “haków”.

Skoro masz legalny system Windows Vista, to możesz go uaktualnić wersją Windows 7, którą opisałem wyżej i nikt nie może tu zarzucić żadnego łamania warunków licencji. Poza tym jest to wersja BOX i po usunięciu jej z jednego komputera, można zaktualizować inny.

Chodzi mi raczej o ceny oprogramowania w stosunku do siły nabywczej w porównaniu do innych krajów i utrudnianie życia ludziom chcącym być legalnymi przez wieczne zamieszanie z licencją OEM :wink:

Więc to chyba będzie lepsze wyjście. Sprawdziłem i faktycznie obowiązuje to wszystkie wersje, jedynie akcja aktualizacji od producentów laptopów obejmowała od Visty Home Premium w górę. Ale dalej nie wiem czy legalne jest kupienie OEMa i zainstalowanie na laptopie.

A tu znów uzyskałem inne informacje - BOX upgrade nie robi nagle z OEMa boxa i nie można go rzekomo przenosić.

Kolega jaru_r odniósł się do uaktualnienia. Samo uaktualnienie możesz przenosić z komputera na komputer bez ograniczeń.

:roll:

Ja kupiłem system Windows 7 Home Premium OEM i nie było żadnych problemów z instalacją i aktywacją. Po za tym kontaktowałem się w tej sprawie z polskim oddziałem Microsoft, i tam powiedzieli mi, że jak najbardziej mogę kupić i zainstalować sobie sam Windows 7 HP OEM na swoim komputerze, wszystko będzie zgodne z prawem i w 100% legalne.

@Pablo79

Zgodne z prawem jak najbardziej. Co do 100% legalności to już nie jest takie oczywiste, bo gdyby trzymać się dokładnie zapisów licencyjnych to… :-k

Według mnie bezpieczniej jest zrobić upgrade. Jest taniej, jeśli masz już legalnego XP czy Vistę to jest to na 100% legalne a na dodatek możesz swobodnie wybierać między wersją 32bit i 64bit, bo obie masz w pudełku. Kupując OEMa musisz się zdecydować jaką wersję wybrać. Na dodatek w przypadku zmiany komputera możesz ten upgrade wykorzystać ponownie a nawet po czasie komuś odsprzedać.

:roll:

Czy jeśli kupię Windows 7 OEM do laptopa, na którym nie mam systemu, to ten Windows będzie po zainstalowaniu nielegalny? Czy jedynym wyjściem w takim przypadku jest zakup wersji BOX?

Jeśli kupisz wersję OEM, to przy pierwszej aktywacji zostanie on przypisany do tego jednego laptopa i nie będzie go już można wykorzystać na innym. Będzie to legalne, ale nie podlegasz wtedy wsparciu Microsoftu, bo sam stajesz się tak jakby producentem sprzętu. Wiele osób może twierdzić, że jednak jest to nielegalne, ale licencje są tak sformułowane, że nie precyzują, kto nie może instalować wersji OEM na komputerze bez systemu.

Gdyby nie te wątpliwości to Windows 7 OEM kupiłbym już dziś, a tak to nie wiem czy warto ryzykować. Wiadomo jak to u nas jest, ktoś się kiedyś przyczepi i będzie problem… Strasznie mnie dziwi brak oficjalnego stanowiska, jakiejś wytłuszczonej, konkretnej odpowiedzi ze strony MS. Może to jednak świadczy o tym, że problemu nie ma?

Wątpliwości może i są ale nie znam nikogo, kto miałby jakiekolwiek problemy podczas kontroli legalności oprogramowania wynikłe z dokupienia OEMowej licencji do wcześniej zakupionego sprzętu bez systemu. System jest oryginalny i to nie podlega dyskusji. A czy jest legalny? Cóż… moje prywatne odczucie jest takie, że gdyby Microsoft nie przymykał oka na “delikatne” naciąganie licencji to straciłby sporą grupę klientów!

:roll:

Na stronie http://www.microsoft.com/OEM/en/licensi … yists.aspx wyraźnie piszą, że:

Na tyle na ile udało mi się zrozumieć powyższe zapisy - instalacja oryginalnego Windows 7 OEM na moim komputerze nie będzie legalna.

Czytam i dalej mam totalnego kręćka.

Swego czasu kupiłem komputer z preinstalowaną Vistą Home Basic.

Przeczytałem na tym portalu taki tekst:

Źródło: http://www.dobreprogramy.pl/Uaktualnienie-do-Windows-i-Anytime-Upgrade,Artykul,11430.html

Czyli nie będę upgraidował lecz uaktualniał nabyty legalnie system z komputerem i będzie to legalna czynność. Czy tak?

Usuwam poprzedni OEM Vista Home Basic i instaluje OEM Windows 7 Home Basic. (czysta instalacja)

Mam dalej zainstalowana OEM Vistę Home Basic i nakładam na nią OEM Windows 7 Home Basic . (instalacja “w miejscu”)

I tak właśnie było.

Instalator Win7 sformatował dysk w trybie szybkim (trudno to nazwać w ogóle formatem bo odbyło się to w parę sekund)

Upgrade=uaktualnienie. Uaktualnienie to nic innego jak zakup nowszej wersji oprogramowania w stosunku do już posiadanej w specjalnej (niższej) cenie dla posiadaczy starszych wersji danego oprogramowania. Innymi słowy: musisz mieć już legalną kopię danego oprogramowania. Instalując uaktualnienie nie możesz używać starszej wersji a tylko nowszą.

Jeśli kupiłeś Windows 7 Home Premium PL w wersji OEM to kupiłeś pełną wersję a nie uaktualnienie. W tym przypadku nie ma znaczenia czy masz legalną Vistę czy nie - instalujesz od nowa. Możesz też zainstalować jednocześnie Vistę i 7 i będzie to legalne, bo na każdy z tych systemów masz licencję w wersji pełnej.

:roll:

WITAM!!

W DNIU 14.12.2011 R. DOKONAŁEM ZAKUPU ACERA 4810T I ZAINSTALOWAŁEM

WBUDOWANY SYSTEM VISTA. W DOŁĄCZONEJ KSIĄŻECZCE- UPGRADE YOUR COMPUTER

TO WINDOWS 7 PRZECZYTAŁEM:YOUR UPGRADE OPTION BETWEEN JUNE 26,2009 AND

JANUARY 31.210.CZY TO ZNACZY, ŻE ZOSTAŁEM OSZUKANY I NIEMOŻLIWY JEST

JUŻ TERAZ UPGRADE?

PROSZĘ O PODPOWIEDŹ. co mam teraz zrobić, bowyprowadziło mnie to z

równowagi.Czy mam w akcie desperacji zdobyć i zainstalować scrackowanego

windowsa 7 i mieć acera i microsoft w przysłowiowym nosie? Myślę, że

chyba nie o to chodzi. Notebooka używam do pracy i niestabilność pracy

Visty, wieszanie się ważnych programów przyczyniło się do utraty

ważnych danych służbowych.

Jaki system jest wymieniony w opisie zakupionego komputera, Win7, czy Vista? Zdaje się, że Vista, prawda? Jeśli przy zakupie nie byłeś informowany o darmowej możliwości upgrade i nie było tego nigdzie zamieszczonego wielkimi literami, to nie zostałeś oszukany. Promocje zazwyczaj trwają tylko jakiś czas i trudno mieć pretensje do sprzedawcy, że nie sprzedał wszystkich egzemplarzy zawierających promocyjną zawartość, tym bardziej, że to nie promocja sprzedawcy, tylko producenta oprogramowania.

Legalnie możesz używać Visty, a jeśli chcesz Win7, to niestety musisz kupić aktualizację.

Kolejna sprawa to taka, że Vista po zainstalowaniu service packów i odpowiedniej konfiguracji jest dość stabilna i niekoniecznie trzeba na niej wieszać psy - kwestia gustu i potrzeb.