Jak podłączyć przedni panel-płyta Asus A7N8X

Witam. Kupiłem nową obudowę w której przednim panelu jest wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Płytę mam Asus A7N8X w której jest złącze FP_AUDIO w AC’97 a obudowa nie ma takiego złącza, tylko ma HD-AUDIO. Trochę już poszperałem w necie i już wydawało mi się, że już wiem o co chodzi. I zrobiłem to według tego schematu

hdaudio.jpg

Tylko te cztery są podłączone czyli 1,2,5 i 9.

Z tego co się doczytałem to powinno być w ten sposób dobrze. Ale niestety przy takim podłączeniu mam dźwięk tylko w przednim panelu, a z tyłu nie ma. próbowałem z podłączonymi sześcioma kabelkami, czyli jeszcze dodatkowo były podłączone kabelki pod piny 6 i 10 ale w tej sytuacji nie było ani z przodu ani z tyłu dźwięku. Próbowałem też zamienić kabelki i kabelek z pinu 6 włożyłem do pinu 5 i z pinu 10 do pinu 9, ale w tej sytuacji też nie było dźwięku ani z przodu ani z tyłu. Nie wiecie jak to zrobić??

tu jest opis obu złączy jeśli pomoże:

http://www.intel.com/support/motherboar … 015851.htm

czasami trzeba w menedżerze dźwięku wyłączyć auto wykrywanie (jeśli jest taka opcja)

piny 6 i 10 to jest sygnał powrotny audio, jeśli nie są podłączone nie będzie sygnału na tylnym złączu

Sprawdzałem obwody miernikiem i jedna myśl mnie zastanawia, jak sprawdzałem obwód w obudowie to gdy podłączyłem końcówkę pomiarową do kabelka który jest pod 5 pinem a drugą końcówkę pomiarową do kabelka który jest powrotem sygnału na tylnie wyjścia audio który jest pod pinem 6 miernik nie zapiszczał. Analogiczna sytuacja była z pinem 9 i 10. Czy nie powinno być sygnału że jest obwód?? A może trzeba żeby były podłączone piny 1,2, 5,6, 9 i 10 i dodatkowo piny 5, 6 i 9, 10 nie powinny być zmostkowane?? Bo przecież jak nie podłącza się audio z przedniego panela to piny 5, 6 i 9, 10 są zmostkowane zworkami. Jak myślicie?? Czy jeśli to zmostkuje to nie spali się coś przez przypadek?? Może jak ktoś z was ma możliwość to by to sprawdził czy jest obwód między tymi kabelkami który są pod pinami 5,6 i 9,10.

Jeśli będą mostki 5-6, 9-10 to nie powinno się nic spalić ale po włączeniu słuchawek do przedniego panelu nie będą się wyłączały głośniki podłączone do tylnego panelu, pod warunkiem że nie będzie podłączonych kabelków na pinach 6 i 10 do panelu przedniego.

No a jeśli będą, znaczy podłączone będą kabelki do pinów: 1,2,5,6,9,10 i dodatkowe we wtyczce zmostkuję kabelki z pinów 5, 6 i 9, 10?? Co się będzie działo?? I powiedzcie mi czy miernik powinien wskazywać, że jest obwód na kabelkach z obudowy które są podłączone do pinów 5, 6 i 9, 10, czy nie??

EDIT Wcześniej wkradł się w pierwszym poście mały błąd. Napisałem, że jak miałem podłączone do wtyczki HDAUDIO piny 1,2,5,6,9,10 to nie było w ogóle dźwięku, to była pomyłka. Dźwięk był w słuchawkach, a z tyłu nie było.

Atu opis ze schematami obu typów paneli przednich:

http://www.formfactors.org/developer/sp … 04-005.pdf

Lepiej chyba zdobyć panel AC-97, bo inaczej żeby poprawnie działało trzeba by było przerobić połączenia na płytce panelu

Schematy ciekawe ale nie bardzo je rozumiem. Z nich znaczy, że obwodu chyba nie powinno być??

A jak nic się nie da zrobić to czy zmostkowanie pinów 5, 6 i 9, 10 nie uszkodzi płyty?? Jeśli to pomoże ale efektem ubocznym będzie to, że audio z tyłu się nie wyłączy jak podłącze słuchawki to jestem ewentualnie gotów ponieść takie konsekwencje. :slight_smile:

Wynika z niego że przy panelu HD piny 6 i 10 są zwierane do pinu 7.

Pin 6 do 7 przy podłączeniu mikrofonu, a pin 10 do 7 przy podłączeniu słuchawek

Można zmostkować pin 5 z 6 i 9 z 10 na płycie pod warunkiem nie podpinania pinów (kabelków) 6 i 10 do panelu przedniego, bo po włożeniu wtyczki będą one zwierane do pinu 7.