Jak połączyć WiFi-LAN-WiFi?

Sory że tytuł posta nie przedstawia problemu w całości,wygląda on tak

  1. Internet przez radio.

  2. Od AP jeden kabel do Komp.A

  3. Od AP drugi kabel do Switch

  4. od Switch kablem na 3 kompy

Na wszstkich kompach bez zarzutu działa internet i udostępnianie plików i drukarek.

db65b0359403da31med.jpg

I teraz:

Po odłączeniu kabla od lapka (niebieska przerywana) Komp.C i Komp D widzą się przez

karty radiowe w trybie Ad-Hoc(działa udostępnianie plików i…) ale karty radiowe mają

IP z innej puli (169.254.226.238 255.255.0.0 przydzielane aut.)

Komp.C wyświetla w grupie roboczej wszystkie 4 komputery,ale już laptop tylko siebie i C.

I moje pytanie czy da się to jakoś skonfigurować aby laptop na radiu widział pozostałe kompy

A,B,C,D (działało udostępnianie plików i drukarek,internet nie koniecznie.

Jesli by się dało to prosiłbym o w miarę szczegółową odpowiedż,lub namiary w sieci

na ten temat(najlepiej po PL),

ps.po wymuszeniu adresu (na radiówkach) z puli 192.168.100.xxx C i D widzą się normalnie

tylko wtedy gdy na C karta lan wyłączona.

U mnie wszystkie komputery sie widzą… Bez względu czy są na wi-fi czy kablu… Na początek dodam od siebie, że ja bym wywalil switch’a z obiegu i wszystkie komputery wpioł do tego routera / accespointa a następnie ustawił przydzielanie adresów IP po mac’u…

Co do Ad-Hoc próbowałeś ręcznie zmieniać IP ?

Chodzi o to że komputer C jest dla komputera D (przez WiFi) ruterem i stąd wynikają problemy z adresacją musisz albo dokupić Ap-eka i podłączyć go do swicha albo zrobić żeby komp C pracował w trybie Bridge nie robiłem tego nigdy ale prawdopodobnie trzeba zmostkować karty sieciowe w kompie C.

Pozdrawiam.

Po pierwsze AP ma tylko 2 gniazdka LAN tak że chyba nie da rady więcej jak 2 kompy.

Po drugie na switch nie narzekam (no i 8 lan),na kablach sprawuje się bardzo dobrze.

Po trzecie do ustawień AP nie mam dostępu (własność dostawcy internetu i chasło)

Co do wymuszania adresów z puli AP ,to samo kompy A B niewidoczne i jak napisałem wyżej

C i D na radiu się widzą pod warunkiem ze lan C wyłączony.

Mostek sieciowy też nie działa

Przychodzi mi do głowy tylko routing,a na tym się nie znam.

Cz naprawdę nikt mi nie doradzi jakiejś metody.To może inaczej jak zrobić coś takiego

bez switcha,żeby działało. 819e79715a212fa2med.jpg

Czy to aby nie jest ruterek? no chyba że twój operator przyznał Ci całą pule adresów z zakresu 192.168.100.X

I tu właśnie robi się konflikt adresów ponieważ pomiędzy kompem C D jest już inna sieć i nie może być z tej samej puli adresów niż pozostałe kompy.

To będziesz miał jeszcze więcej sieci i jeszcze więcej problemów. Ja bym nie kombinował w ten sposób ponieważ żeby mieć neta na kompie D musi być włączony komp C i B. Do tego dochodzą

dodatkowe karty sieciowe więc najlepiej będzie jak napisałem Ci wcześniej kup po prostu AP-eka, podłącz go do swicha i po problemie.

Pozdrawiam

IP 192.168.100.252 to jest adres apka dla sieci wewnętrznej(chyba brama)a dla netu

mam ip zewnętrzne stałe.

Udało mi się zestawić połączenia i tak na lapku neta brak ,ale ma dostęp do

udostępnionych plików i folderów na wszystkich komputerach,wprawdzie nie ma

ich w grupie roboczej ale znajduje w sieci i po utworzeniu skrótu jes dostęp

ale sieć jest niestabilna występują problemy przy przenoszeniu większych plików

ale wierzę w to że dało by się to zrobić,jest chyba coś takiego jak trasowanie

pakietów ,nie znam się na tym ale postaram się zgłębić ten temat jeśli ktoś mógłby

mi pomóc w tym temacie to byłbym wdzięczny (a tak w ogóle to temat jest dość ciekawy).

I jaszcze jedno duże problemy w połączeniach sprawiają firewale i systemowa zapora

też trzeba ją przekonfigurować lub wyłączyć.Na razie daję sobie pas z łączeniem lapka

na radiu ze wszystkimi kompami nie bardzo rozumiem jak to działa nie mogę więc

poprawić stabilności połączeń.

Co do neta na D akurat w tym konkretny przypadku nie jest potrzebny,do aktualizacji

oprogramowania zawsze mogę go podpiąć na kabel,a jeśli już bardzo bym chciał neta

na radiu to mógłbym się podszyć za AP no ale w tym przepadku pozostałe kompy nie będą

mieć neta no chyba że podepnę go do kabla i ICS ,czasami zastanawiam się czy nie było

by to lepsze rozwiązanie ,miałbym przynajmniej wgląd na to co się dzieje w sieci i

dostęp do bramy.Rozważę jeszcze dokupienie AP jaki model byście polecili

tylko nie wiem czy nie wystąpią podobne problemy z konfiguracją sieci,a może na

początek do testów gdzieś wypożyczę.

Miałem ten sam problem i w całym polskim internecie nie znalazłem rozwiązania ale za to angielskie strony okazały się pomocne.

Problem:

po zmostkowaniu połączenia LAN + WiFi pomimo działającego połączenia komputer łączący się przez wifi nie ma kontaktu z siecią. Pingowanie też nic nie daje.

ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie może okazać się proste Smile link do angielskiego artykułu na ten temat:

http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/expert/crawford_02april22.mspx

Jeżeli ktoś nie zna angielskiego to postaram się pokrótce wytłumaczyć.

Założenia:

KOMPUTER A : posiada dwie karty sieciowe:

1 - karta LAN

2 - karta WIFI

komputer ten łączy się z internetem przez kartę LAN skonfigurowaną na statycznym IP np:

IP 192.168.0.XXX

maska 255.255.255.0

brama domyślna 192.168.0.1

Do tego komputera chcemy dołączyć przez kartę WiFi drugi komputerek (KOMPUTER B) w tym celu konfigurujemy kartę wifi na każdym z nich np tak:

karta wifi na KOMPUTER A

IP 192.168.0.XXX (ale inne niż w karcie LAN)

maska 255.255.255.0

Karta wifi na KOMPUTER B

IP 192.168.0.XXX (i znowu inne niż na dwóch pozostałych)

maska 255.255.255.0

brama domyślna 192.168.0.1

(w moim przypadku połączenie przez wifi było typu Ad-Hoc)

Teraz musimy zmostkować połączenia LAN I WIFI na komputerze A

W tym celu klikamy na każde z nich trzymając wciśnięty klawisz ctrl a potem z menu kontektowego klikamy “połączenie mostkowe”

Jak się pomostkuje to zaczyna się zabawa.

(UWAGA po zmostkowaniu należy kliknąć na połączenie mostkowe prawym przyciskiem myszy wejść do właściwości kliknąć na protokół internetowy (TCP/IP) i ustawić na nowo statyczny adres IP taki jaki jest nam niezbędny do podłączenia do internetu co w naszym przykładzie znaczy :

IP 192.168.0.XXX

maska 255.255.255.0

brama domyślna 192.168.0.1

DNS: 192.168.0.1 (nie wiem czy DNS musi być wpisany ja mam i działa)

Na komputerze A

wchodzimy do Menu Start\uruchom i wpisujemy “cmd”

po uruchomieniu wiersza poleceń konsoli MSDOS wpisujemy

netsh bridge show adapter

zapisujemy sobie jaki numerek ma nasza karta bezprzewodowa (oznaczmy ją literką X) jak już mamy tę cyferkę to wpisujemy kolejną komendę o następującej składni:

netsh bridge set a X e (przy czym zamiast “X” wpisujemy cyferkę :slight_smile: )

nasza karta sieciowa powinna się przeładować i od tego momentu powinno wszystko działać :smiley: :smiley: :smiley: