Jak prawidłowo oczyścić komputer z kurzu?

Witam,

Jak prawidłowo i bezpiecznie oczyścić komputer z kurzu sprężonym powietrzem, oraz jak wymontować kartę grafiki w celu jej wyczyszczenia. Nigdy tego nie robiłem i nie chcę nic zepsuć. Zawsze robił to za mnie serwis, ale chcę sam się nauczyć, tym bardziej iż sprężone powietrze jest tańsze o 8 zł niż sama usługa czyszczenia,w tym serwisie z którego korzystałem. 8 zł to nie dużo, lecz można je wydać na coś bardziej przydatnego np. płyty dvd

Jeżeli zapytałes jak wymontować karte grafiki to czuję że jesteś “zielony”> Radze Ci nie kombinuj sam bo cos popsujesz.

Moja karta grafiki ma ten zaczep tak schowany, że ciężko uzyskać do niego dostęp

Tak szczerze powiedziawszy, to niepotrzebnie kupiłeś to sprężone powietrze, spokojnie poradziłbyś sobie z odkurzaczem…

Co do karty graficznej, to po pierwsze musisz odkręcić śrubę wkręcaną w obudowę i trzymającą śledź karty graficznej, a następnie wyjąć kartę ze slotu, odginając prawdopodobnie taki plastik znajdujący się na płycie głównej, który trzyma kartę przy sobie.

Co do czyszczenia, to wentylatory spokojnie możesz zdjąć i wyczyścić osobno. Jeżeli nie zakupiłeś pasty termoprzewodzącej, to nie zdejmuj radiatorów, bo po ich zdjęciu wypadałoby wymienić ową pastę.

Odradzam czyszczenie komputera odkurzaczem.Chyba że jest to odkurzacz z silnikiem bez komutatora.

Odkurzałeś kiedyś komputer i coś się stało? Ja robiłem to niezliczoną ilość razy i nigdy nie było najmniejszego problemu. Oczywiście jak się czuje, że rura jest naładowana elektrostatycznie, to trzeba ją rozładować.

To akurat wiem, że trzeba odkręcić śrubkę i odgiąć zaczep trzymający grafikę, aż taki głupi to nie jestem. Tylko, że tego zaczepu nie da się tak łatwo odgiąć. Przy wkładaniu karty jest on pod skosem i zatrzaskuje się po jej włożeniu. Lecz gdy karta jest włożona to żeby ją wyjąć to zaczep trzeba odgjąć, czyli że znowu by musiał być pod skosem, czyli że karta by musiała z prawej strony wyskoczyć pod skosem, lecz skoro gniazdo jest prostokątne a karta dociśnięta do niego więc ciężko to zrobić. Jak się do tego zabrać by można łatwo odgiąć ten zaczep?? Szukałem filmików instruktażowych, lecz znajduję tylko takie ilustrujące stare karty w złomowanych komputerach bez tego zaczepu

Ja zawsze pakuję w to miejsce palce i odginam na tyle ile trzeba.

tyle, że ja mam tak ciasno w obudowie, że ciężko będzie

Punisher1948-a dlaczego uparłeś się wyjąć tą grafikę?. Chcesz ją kąpać?. Ja w obecnym kompie już niedługo pięcioletnim jedyne co odkręcam to wentylator z radiatora bo pomiędzy jego skrzydłami jest najwięcej kurzu. Radiator szczotkuję twardym pędzelkiem(dołączonym do maszyny do szycia) natomiast całą resztę normalnym czystym pędzlem z miękkim włosiem. Kurz odciągam wąską ssawką założoną na sam wąż(ktoś tam pisał o rurze, ładunkach elektrostat. #-o ), oczywiście należy to robić delikatnie i w miarę ostrożnie, komputer nie młocarnia. I tak od wielu lat i wszystko śmiga :smiley: a wnętrze maszyny wygląda jakby dopiero z taśmy zeszło. Pozdrawiam.

Dodane 25.02.2010 (Cz) 17:13

A dlaczegóż to?.

Żeby wydmuchać brud z wentylatora i całą kartę przedmuchać

Komputer to nie jajko, nie możesz się bać.

Polecam zabrać komputer do garażu i mocno wydmuchać (nawet pompką nożną do rowera) a resztę dokładnie wyczyścić takimi patyczkami do uszu. Elegancko kurz sie odczepia od łopatek wiatraczków.

Odkurzaczem nie polecam. Sam kiedyś odkurzałem aż do czasu… moje ddr poszły na śmietnik

Zdjąłem kiedyś nadmiar kurzu z radiatora takimi pałeczkami i temperatura tylko wzrosła do maxa, i komputer się wyłączał. Musiałem zanieść kompa do serwisu na dokładne czyszczenie. Pałeczki są robione z czegoś w rodzaju waty szklanej, tylko że są to bardzo maciupkie kawałki szkła-mikroskopijne

No już nie przesadzaj. To najzwyklejsza wata, taka sama jaką możesz kupić w dużych opakowaniach. Wata szklana na takich pałeczkach przy ich normalnym zastosowaniu by tylko narobiła problemów. Do czyszczenia komputera jednak takie patyczki się nie nadają - nie ma to jak odpowiednio skierowany strumień powietrza lub odsysanie za pomocą odkurzacza oraz pędzelek z długim, miękkim włosiem naturalnym - wiele komputerów i innej elektroniki od wielu lat w ten sposób wyczyściłem i nigdy nie miałem żadnego problemu.

-cedar, jak myślisz,jak wyglądał by Punisher1948 gdyby to co pisze było prawdą i na przykład wyczyścił by sobie tymi pałeczkami uszy :o -w końcu między innymi do tego służą. Nie wiem czemu służą takie"porady".Ja podtrzymuję to co pisałem wcześniej:odpowiednie pędzle i odkurzacz i po sprawie. Oczywiście ostrożności nigdy za wiele choć

. Pozdrawiam.

Pałeczki w każdym bądź razie zostawiają rysy na niektórych powierzchniach. Kompa się nie boję, tylko tego że coś spier… :smiley:

Czy czyszczenie sprężonym powietrzem jest bezpieczne tj. jeśli ktoś robi to pierwszy raz. Czego należy unikać, jak prawidłowo się nim posługiwać tj. z jakiej odległości psikać i jak długo można przytrzymać przycisk na puszce. Co zrobić gdy pojawi się szrom