Jak sprawdzić czy mam zewnętrzne czy też może wewnętrzne IP?

Witam!

Kupiłem niedawno router TP-Link TD-W8960N. Wcześniej stawiałem serwer do CS przez HLDS, ale teraz nie mogę. Wyczytałem że trzeba mieć zewnętrzne IP i przekierować porty. Tylko nie wiem jak to sprawdzić czy mam zewnętrzne czy wewnętrzne IP. Moim usługodawcą jest Netia (na łączach TPSA). Jeśli potrzebujecie jeszcze innych informacji to piszcie.

Z góry dzięki.

IP wewnętrzne często na początku ma 3 cyfry a na końcu 2 lub 1

a zewnętrzne na początku 2 cyfry a na końcu 3 wiec jeżeli jest

192.178.1.1 to wiadomo ze jest wewnętrzne a jak jest

86.106.10.215 to że jest zewnętrzne

192.168.1.101 czy to jest wewnętrzne IP??

To jest IP routera…

Przepraszam:p Dopiero zaczynam “zabawę” z siecią.

77.254.169.14

ghosthanys , kompletna bzdura (ja mam zewnętrzny z 3 cyframi na początku i 2 na końcu) !!

Jak chcesz wiedzieć czy masz zewnętrzne ip czy nie to wchodzisz na jakąś stronę typu “pokaż moje ip” (np. http://ipchicken.com/ - innych możesz poszukać na google) a następnie sprawdzasz we właściwościach swojego połączenia internetowego czy widnieje tam ten sam ip, jeśli tak to masz zewnętrzny, jeśli tam jest inny to masz wewnętrzny.

Poza tym niektóre programy (np. BitComet) są w stanie odczytać twój lan ip (ten który jest we właściwościach połączenia) i wan ip (ten pod którym widać cię w sieci) i wystarczy tylko porównać czy są identyczne.

_ Edit: _

W przypadku gdy masz router to musisz porównać ip jaki otrzymał router z tym pod którym widzą cię strony typu http://ipchicken.com/

\o/ :lol:

Polecam douczyć się chociażby u “cioci Wikipedii” http://pl.wikipedia.org/wiki/IPv4#Prywatne_adresy_IPv4

1)To teraz ja “tak pi razy drzwi” jeżeli jesteś abonentem tepsy,neti,dialogu itp to masz zewnętrzne IP.

2)Jeżeli jesteś abonentem kablówek to masz wewnętrzne IP .

Co do punktu pierwszego jeszcze trzeba przekierować port na routerze.

Co do punktu drugiego dlatego bo kablówki dostają ograniczoną pulę adresów od operatorów telekomunikacyjnych a parę tysięcy abonentów danej kablówki nie może sobie na raz przypisać tego samego ip

#-o sq6fw , napisałeś “pi razy drzwi” i niestety nie za bardzo to się zgadza.

Nie wiem jak to jest w przypadku tepsy, netii czy dialogu ale w sieciach kablówkowych nie ma na to żadnej reguły.

Znajomy ma neta z kablówki i ma zewn ip (nie znam nazwy tej firmy z którą ma umowę ale jego i należy do sieci Metrolink), ja miałem do niedawna neta od jednego operatora kablówki i miałem wewn ip (NSM), teraz mam od innego operatora kablówki (ProInternet) i mam zewn ip…

Żeby koledze wyjaśnić jak rozpoznać jakie ma IP to należy zacząć od podania mu wydzielonej pewnej puli adresów dla adresów prywatnych, tj:

  • [*:cqsqm1gs]adresy z klasy A od 10.0.0.0 do 10.255.255.255 ;

To są adresy prywatne, tzw. wewnętrzne ponieważ używane są wewnątrz sieci LAN. Jeśli do twojej karty sieciowej przypisany jest któryś z powyższych adresów oznacza, że masz prywatne, jeśli inne niż podane to publiczne.

Druga sprawa, skoro masz neta od Netii to masz przydzielony jeden adres publiczny, natomiast piszesz że używasz routera do połączenia z siecią, więc prawdopodobnie ten adres publiczny jest tłumaczony przez serwer NAT na adres prywatny. I właśnie dlatego, że do twojej karty nie przypisany jest zewnętrzny adres IP (ponieważ jesteś za NATem), musisz przekierować porty tak aby pakiety przychodzące na dany port były kierowane na twoje IP prywatne, czyli na twój komputer w sieci. Jak przekierować porty w twoim routerze to albo szukaj w instrukcji obsługi albo zajrzyj tutaj http://tiny.pl/ht2s4.

Pozdrawiam!

No to teraz ja zrobię wyliczankę (specjalnie dla Ciebie):

  1. Kablówka.

  2. Multimedia Polska

  3. IP zewnętrzne

  4. I co Ty na to?

roobal , wreszcie wypowiedział się ktoś z sensem (w sumie nie tylko on ale on opisał sprawę najbardziej profesjonalnie).

Dodam do tego tylko mały wyjątek a mianowicie niektóre routery umożliwiają wybranie dowolnego zakresu adresów ip dla sieci wewnętrznej (LAN) a co za tym idzie ktoś może sobie ustawić niestandardowo zakres wewnętrznych ip spoza puli adresów prywatnych ale nadal zgodnie z definicją będą to wewnętrzne (prywatne) adresy ip.

Ale podaję to tylko jako mały wyjątek od reguły którą opisał roobal.

scripter1 masz na myśli DMZ?

Pozdrawiam!

http://portforward.com/english/routers/ … /eMule.htm

tu masz linka krok po kroku jak przekierować porty, musisz tylko poszukać na jakich portach CS działa

a jak nie to zawsze zostaje hamachi/garena/tunngle

Nie, DMZ to Demilitarized Zone czyli strefa zdemilitaryzowana, to adres ip w wewnętrznej sieci (ewentualnie adresy jeśli jakiś router umożliwia podanie kilku) do którego ma być swobodny dostęp z neta.

DMZ (słusznie czasem oznaczane w niektórych routerach jako “serwer ip”) ustawia się dla adresu ip pod którym jest postawiony jakiś serwer który ma być widoczny w sieci.

To o czym napisałem to funkcja pozwalająca zdefiniować zakres adresów ip jakie router przyznaje podłączonym do niego komputerom ale tylko niektóre mają tą funkcję i raczej się z tego nie korzysta.

“roobal” czyli jeśli moje IP routera to 192.168.1.100 to znaczy że mam wewnętrzne IP klasy C? I czy jeśli mam IP wewnętrzne to znaczy że nie mogę zrobić serwera?

Najprościej ujmując sprawę to tak ale to nie ma większego znaczenia bo w większości routerów można ustawić tryb DMZ dla wybranego komputera (zobacz mój poprzedni post) i będzie się on zachowywał tak jakby był bezpośrednio wpięty do neta a nie przez router(rozumiem że to jest adres jaki router daje twojemu komputerowi - komputery za routerem zawsze mają wewnętrzne ip od czego wyjątkiem są te ustawione w DMZ).

Teraz jeszcze kwestia jaki adres otrzymał router od twojego dostawcy, musisz wejść w ustawienia routera i odczytać jaki adres tam widnieje i porównać go z adresem jaki pokazuje ci strona http://ipchicken.com/ - jeśli będą takie same to wystarczy że ustawisz w routerze DMZ lub przekierujesz porty, jeśli są inne to serwera cs na tym nie postawisz.

@mati, tak jesteś za NATem i do twojej karty sieciowej przypisane jest IP prywatne (wewnętrzne). Publiczne IP zostało w tym wypadku przypisane bezpośrednio do routera, aby sprawdzić jakie IP to albo sprawdź w statusie routera albo na stronie podanej przez scripter1. Jak przekierować porty to masz podane w linkach we wcześniejszych postach. Porty musisz przekierować aby pakiety przychodzące na port, z którego korzysta serwer były do niego kierowane. Oznacza to, że ktoś kto połączy się na danym porcie z twoim IP publicznym połączy się z komputerem w sieci LAN.

Jednak w przypadku serwerów, szczególnie tych które mają być dostępne dla całego świata zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest DMZ, co oznacza że twój komputer będzie dostępny przed firewallem, chroniącym prywatną sieć lokalną LAN, czyli będzie nie wewnątrz a na zewnątrz sieci i dostępny dla całego świata w publicznej sieci Internet.

Pozdrawiam!