r e k l a m a
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gość

Nie pełne takotwanie i7 (Asus X73SV)

Hej,

Posiadam laptopa Asus X73SV z procesorem i7, teoretycznie powinien on dostosowywać taktowanie procesora wg. potrzeb, lecz grając w np. TES: Skyrim taktowanie wg. okienka TurboBoost-a waha się pomiędzy 2.2 o 2.6 GHz, nigdy nie osiągając 2.9 czy też wyższych częstotliwości przy obciążaniu tylko 1/2 rdzeni jak wynikałoby z opisu tej technologii. Co zrobić aby procesor zaczął działać na pełnych obrotach? Czasami podczas gry taktowanie skoczy z 2.4 na 2.6 co od razu przekłada się na ilość FPS-ów, aby po chwili znów spać do 2.4 . Co zrobić?

Dołączę opis na którym opieram to co pisze:

Intel Turbo Boost 2.0

Intel Turbo Boost zaprezentowany w drugiej generacji procesorów Intel Core to jak sama nazwa wskazuje, druga odsłona tej technologii, znanej już wcześniej z procesorów o nazwie kodowej Nehalem, w których pierwszy raz się pojawiła - czyli jeszcze w listopadzie 2008 roku. Co nam daje Intel Turbo Boost 2.0? W dwóch słowach? Zwiększa wydajność. Szerzej? Proszę bardzo:

Użytkownicy pamiętający czasy pierwszych procesorów 4-rdzeniowych doskonale kojarzą ówczesne dylematy: czy kupić wyżej taktowanego 2-rdzeniowca (np. Core 2 Duo E8400), czy może słabszego pod względem częstotliwości 4-rdzeniowca (np. Core 2 Quad Q9400)? Problemem było to, że w cenie 3-gigahercowego Core 2 Duo z 6 MB L2 (na 2 rdzenie) można było kupić najwyżej 4-rdzeniową jednostkę o taktowaniu 2,66 GHz i z 3 MB L2 na każde dwa rdzenie. Tym samym, w większości gier Core 2 Quad Q9400 (bo o nim tutaj mowa) był wolniejszy od Core 2 Duo E8400. Oczywiście były zastosowania, w których 4-rdzeniowiec był szybszy, ale nie było jednego słusznego wyboru jednostki centralnej do wszystkich aplikacji i gier. Technologia Intel Turbo Boost rozwiązała ten problem. Przyjrzyjmy się parametrom dość popularnej jeszcze do niedawna jednostki: Intel Core i7 860 (LGA1156):

Bazowa częstotliwość tego procesora wynosi 2,80 GHz i taką wartość wypisano na pudełku. Oczywiście jest to procesor 4-rdzeniowy. Tym samym, przynajmniej teoretycznie, nie ma on wyższego zegaru niż Core 2 Duo E8400 (3 GHz). Ale dzięki technologii Intel Turbo Boost częstotliwość obciążonych rdzeni kształtuje się następująco:

Gdy obciążamy 3 lub 4 rdzenie: 3,06 GHz

Gdy obciążamy 2 rdzenie: 3,33 GHz

Gdy obciążamy 1 rdzeń: 3,46 GHz

Tym samym, w przypadku gdy korzystaliśmy z aplikacji bądź gry, która wykorzystywała jeden bądź dwa rdzenie procesora, to Core i7 860 taktowany był w rzeczywistości zegarem 3,33, lub 3,46 GHz, a nie jak jest określone na pudełku 2,80 GHz. Tym samym ZAWSZE Core i7 860 był szybszy od Core 2 Duo E8400!

Innymi słowy: technologia Intel Turbo Boost raz na zawsze rozwiązała problem wyboru między wyżej taktowaną 2-rdzeniową jednostką, a działającym z niższą częstotliwością (teoretycznie) układem 4-rdzeniowym.

Skąd biorą się różne częstotliwości zależnie od liczby obciążonych rdzeni? Wynika to z maksymalnej wartości pobieranej (a więc i oddawanej) energii przez procesor. Mówi o tym określona dla każdej jednostki wartość współczynnika TDP. Procesor nie może w żadnym wypadku pobierać (jak i wydzielać) więcej energii. Ale wartość ta może wystąpić dopiero wtedy gdy dosłownie każdy tranzystor procesora obciążymy w maksymalnym stopniu, a więc mówimy o sytuacji gdy wykorzystujemy nie tylko wszystkie rdzenie procesora, ale i wszystkie jego pozostałe elementy, jak pamięć podręczną czy niezbędne do pracy kontrolery (np. pamięci RAM). Tym samym, jeśli wykorzystujemy powiedzmy 1 lub 2 rdzenie procesora, to mamy jeszcze spory zapas niewykorzystanego limitu energii, który możemy spożytkować na podwyższenie częstotliwości używanych rdzeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gdy obciążamy 3 lub 4 rdzenie: 3,06 GHz

Gdy obciążamy 2 rdzenie: 3,33 GHz

Gdy obciążamy 1 rdzeń: 3,46 GHz

Zgodnie z tym w twoim przypadku maksymalne 2,9 może być osiągnięte na jednym rdzeniu. Gra wykorzystuje więcej - taktowanie jest niższe ale obejmuje więcej rdzeni.

:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 2.9 to tylko przy 1 rdzeniu, natomiast zastanawia mnie fakt, dlaczego w orthosie który stresuje 1 jądro taktowanie to max 2.8 GHz, skoro chwilowe max. to 3.1 do czasu aż nie wzrośnie zbytnio temperatura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r e k l a m a

Może trzeba zmienić w ustawieniach opcję oszczędzania energii? Są przynajmniej trzy do wyboru: maksymalna wydajność, zrównoważony i oszczędzanie. Komputer stara się zminimalizować zużycie energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cały czas tryb High Performance, i wszystko na 100% ustawione.

Co do TS, nie działa on u mnie. Ustawiłem Set Multiplier na Turbo, dałem Turn On, Save i nic, cały czas mnożnik na poziomie 10-11. Próbowałem na 4.0 i na 3.3 wersji.

W czym rzecz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu sięZaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0