Jak usunąć plik z płyty DVD-r jednokrotnego zapisu?

Mój kolega dziś wysłał mi taki komentarz z zapytaniem…

A ja mu w odpowiedzi napisałem…

Nie da się usunąć danych z płyt jednokrotnego użytku, aby móc ponownie nagrać dane na nośniku CD/DVD wystarczy się zaopatrzyć w CD/DVD-RW.

Ale on napisał…

Ale jeśli mu to mówił informatyk że da się to zrobić to ja już nie pojmuje niczego, bo jak można usunąć pliki z płyty CD/DVD R?!

Ja wiem że są płyty do wielokrotnego zapisu typu RW , ale jak mu tak informatyk powiedział że z R można usuwać pliki z płyty to ja już potrzebuje waszej opinii na to zdanie, może ja jestem do tylu i jakiś program pozwala to zrobić?

Nie jestem pewien czy o to chodzi, ale jeżeli płytę DVD po nagraniu zostawisz jako sesję otwartą (masz możliwość nagrywania kolejnych plików) to dogranie czegoś do tej płyty spowoduje że wcześniejsze pliki nie będą dostępne. Niestety jeżeli płyta została już nagrana jako sesja zamknięta to nie obejdzie się tego. Nawet jeżeli jest otwarta to nagrywając kolejną sesję musimy nagrać WSZYSTKIE PLIKI które chcemy tam mieć a płyta z racji że jest częściowo nagrana ma już mniejsza pojemność.

Osobiście nie słyszałem nigdy o możliwości kasowania pliku z płyty CD-R lub DVD+/- R

Jest to możliwe ale tylko jeśli płyta została nagrana w specjalnym formacie UDF za pomocą oprogramowania do pakietowego zapisu (np. InCD), płyta zachowuje się wtedy trochę podobnie do dyskietki czy pena.

Da się tego używać zarówno z płytami jednokrotnego jak i wielokrotnego zapisu.

Działa to na tej zasadzie że przy każdym kolejnym nagrywaniu (dopisywaniu lub kasowaniu plików) w rzeczywistości na płycie zostają wypalone kolejne pakiety danych (nic nie jest kasowane) i jedynie jest zapisywany nowy “spis zawartości płyty” (w rzeczywistości wszystkie dane cały czas pozostają na płycie).

W przypadku płyt jednokrotnego zapisu taka płyta może być tak używana aż się fizycznie zapełni a potem do kosza.

W przypadku płyt wielokrotnego zapisu po zapełnieniu można po zapełnieniu taką płytę fizycznie wykasować i zacząć od nowa.

Ale w przypadku płyt nagrywanych w typowy sposób nie da się kasować plików.

Ja dawno temu próbowałem robić taki trik.

Używałem nero i nie zamykałem płytki. Potem jak dodawałem kolejne pliki to mogłem poprzednie usunąć (wiadomo miejsca nie wracało ale pliku który usunąłem tez nie było).

Dodam, że robiłem to na płytach CD parę lat temu.

:wink: odpalasz nero/nagraj dysk z danymi/gdy odczyta pliki z płytki, wybierasz plik i usuń/następnie klikasz na nagraj/plik zostanie nadpisany

Plik nie zostanie nadpisany. Stary plik nie będzie już dostępny, ale cały czas będzie zajmował miejsce. Na płycie “R” nie można skasować pliku, tak aby można było w tym samym miejscu nagrać co innego - taką możliwość daje tylko “RW”.