Jak usunać ubuntu i zainstalowac Win 7

Witam

Panowie ja mam taki sam problem , rozwiązanie podane tylko nie wiem czy ja jestem jakiś niekumaty czy problem tkwi gdzie indziej(raczej to pierwsze).

Otóż nagrałem program gparted jako obraz płyty , ustawiłem bootowanie z cd/dvd a mimo to nie bootuje mi z plyty tylko ładuje się system. Chciałem nagrać win 7 i jak ją wkładam do napędu to od razu mi bootuje właśnie z niej, tylko problem taki jak kolega napisał w pierwszym poście. Więc teraz dziwie się że wkładam płytę z obrazem gparted i nic sie nie dzieje. Jak to mam rozwiązać? Proszę o pomoc.

EDIT:

Podłączyłem się pod temat kolegi ale widzę że zostało to edytowane i został tylko mój post. Otóż chodziło o to że mam nowego lapka z systemem ubuntu 11.10 i chcę zainstalować windows 7. Teraz trzeba sformatowac dysk w formacie NTFS aby móc zainstalowac Win 7 z płyty. Jeden z userów podał program do formatowania partycji i podał taką notkę :

" gparted

pobierz,wypal,zabootuj,sformatuj,zrestartuj,zainstaluj win7 "

Mam problem tego typu że pobrałem program, przerobiłem go na plik iso i wypaliłem na płytę, tylko że on nie zapisał się jako obraz płyty a jako plik exe i może dlatego nie chce mi się zbootować przy uruchamianiu komputera? Próbowałem 3 razy, oprócz gparted nagrywałem ten gparted.iso przez systemową nagrywarkę win 7 . Aż wstyd ale wychodzi na to że nie umiem wypalić płyty, albo problem leży gdzie indziej ?

Przecież można usunąć partycje linuksowe szybciej i prościej, Windowsowym partycjonerem. Po co się bawić gpartedem?

Ale w jaki sposób jak mam tylko system Ubuntu. Da się z poziomu tego systemu sformatowac na ntfs?

Cześć

A mi zawsze się wydawało że instalator systemu Windows 7 nie potrafi obsługiwać partycji uniksowych, ale może coś nie wiem :wink:

Przecież Gparted jest dostępny do pobrania jako obraz ISO:

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

więc co za plik przerabiałeś?

W kwestii nagrywania plików ISO systemowym programem krótki poradnik:

http://technet.microsoft.com/pl-pl/libr … ows-7.aspx

Pod systemem Ubuntu owszem możesz przygotować partycję dla Windows w formacie ntfs ale nie usuniesz partycji na której znajduje się uruchomiony system czyli Ubuntu.

Nie wiem czy mi cos bije czy nie, tak mi sie sciaga : http://scr.hu/0uxp/0nxq1

Cześć

Pobierasz klikając w linki bezpośrednie czy przez asystenta pobierania plików?

Klikam w niebieskie pole pobierz i sam sie pobiera, Korzystam z chrome.

To znaczy że pobierasz asystenta.

Aha ! o rany aż mi wstyd , zielony jestem kompy to nie moja działka, pobiore ten plik iso i zbootuje. Jeśli chodzi o samo formatowanie to mam wybrac po prostu formatuj w ntfs tak? I nie bedzie żadnych przeszkód?

Cześć

Po pobraniu pliku iso, nagraj go na płytę wg. informacji które przedstawiłem wyżej. Następnie uruchom komputer z płyty i następnie usuń partycje Uniksowe.

Może te informacje przydadzą ci się podczas usuwania partycji:

http://linuxiarze.pl/deinstalacja/

http://traxter-online.net/gparted-party … ty-livecd/

Mam jeszcze pytanie odnosnie dysków, wyswietla mi sie w programie gparted dysk sda2 format fat 32 i jako etykieta OS, Rozmiar to 3 gb a uzywane miejsce 1,44 gb czy mogę to też sformatować ? Co to w ogole jest za partycja i do czego słuzy? jako sda1 mam fat32 i etykiete dellutility a jako sda3 ext4

Cześć

Partycja sda1 z etykietą “dellutility” zawiera zestaw narzędzi diagnostycznych.

Partycja sda3 to zapewne partycja Ubuntu.

Co do partycji sda2, czy na tym komputerze miałeś zainstalowany wcześniej jakiś system?

Jeżeli instalujesz na czysto system Windows 7 proponowałbym usunąć wszystkie partycje z wyjątkiem tej oznaczonej etykietą “dellutility”.

Następnie zainstalowałbym system i gotowe. Ale ostateczną decyzję pozostawiam tobie.

Nie, tutaj nic nie bylo instalowane, komputer jest nowy wczoraj zakupiony. Dlatego dziwne, rodzaj fat32 odpowiada windowsowi chyba i dziwi mnie ten obszar zajmowanego dysku 1,44 gb…

Cześć

Tak z ciekawości, sprawdź pod systemem Ubuntu co zawiera ta partycja.

Jak otwieram ja z ubuntu w programie gparted to pojawia sie info ze jest nie zamontowana.

A jesli chodzi o usuniecie ubuntu to nie mam opcji w biosie w geparted odmontuj ( a tak sugeruja na stronie ktora mi podales ), moge więc od razu usunać partycje? czy lepiej sformatowac?

Cześć

Uruchamiasz Gparted z płyty? Jeżeli tak to usuń dotyczczasowe partycje (kwestię czy zostawić partycję z etykietą “dellutility” pozostawiam tobie).

I gotowe. Oczywiście w programie Gparted możesz utworzyć partycję do instalacji systemu Windows 7 ale możesz to też zrobić z poziomu instalatora systemu.

Aha i jeszcze jedno czy dawac wszystkie jako primary partition czy nie? Bedzie tylko jeden system win 7

W Konsoli Odzyskiwania (dostępna przy starcie z płytki z Win 7) wybierasz Konsola trybu poleceń (czy jakoś tak), uruchamiasz program diskpart , wybierasz dysk ( select disk 1 ) a potem robisz clean (usuwa wszystkie partycje).

Dobra , temat uważam za zamknięty. System postawiony. Podziękowania dla użytkownika rgabrysiak za pomoc w rozwiązaniu problemu !

Pozdrawiam

3 GB, to pewnie Swap, partycja wymiany, też do usunięcia.