Jak zainstalować sterownik do radeon 46xx hd w ubuntu 10.10

Jak zainstalować sterownik do radeon z serii 46xx hd w ubuntu 10.10 (malinowa mandarynka) ? Ponieważ gdy wyszukuje dodatkowe sterowniki wyświetla się informacja “ten system nie korzysta z żadnych sterowników własnościowych.”. A cały problem w tym że nawet monitor jest w rozdzielczości 1366x768 a obecnie mam 1024x768 i nie mogę tego zmienić. Proszę o pomoc.

Witaj, Ubuntu 10.10 jest już przestarzałe. Te wydanie miało wsparcie do kwietnia tego roku. Sugerowałbym przejście na Ubuntu 12.04 LTS.

ok ale czy w tym nowym ubuntu znajdę rozwiązanie mojego problemu ?

Być może uda Ci się zainstalować sterowniki ATI/AMD dla tej karty w wersji Ubuntu 10.10, ale jeżeli naprawdę nic poważnego nie trzyma Cię przy tej wersji, zrób upgrade i na zaktualizowanym systemie zainstaluj sterowniki. Powinno być mniej problemów.

Polecam jednak czystą instalację chyba, że będzie to jakiś spory problem w Twoim przypadku. Z tego co można przeczytać, to różnie bywa z aktualizacjami, a czysta to jednak czysta :slight_smile:

Witam ponownie. Tak jak pisaliście próbowałem się przerzucić na 12.04 lts więc nie myśląc długo wypaliłem płytę z tymże systemem i przy bootowaniu z płyty wywala mi ekran w różne kolorowe paski. Czy ktoś wie co może być przyczyną takiego zdarzenia ? bo za cholerę nie wiem. Prosił bym o ponowną pomoc.

Witam,

strzelam, że też posiadasz do tego komputera monitor kineskopowy jak ja, instalatory nowszych dystrybucji linuksów włączają w takich przypadkach z kosmosu wzięte rozdzielczości, no chyba, że tylko w mojej konfiguracji zawsze tak ostatnimi czasy bywa…

przy stracie instalatora ubuntu, w momencie pojawienia się ekranu z symbolem ludzika i klawiatury na dole, wciśnij ESC, pojawi się menu wyboru języka ale mniejsza o nie i mniejsza o menu czy wypróbować, instalować czy memtest itd…

Klawiszem F6 wybierz “other options” i Enterem trzeba “zaptaszyć” pierwszą opcję “acpi=off” o ile dobrze pamiętam. Potem instalator już kontynuuje pracę w miarę normalnie, tyle, że w małej rozdzielczości.

Pozdrawiam

mam monitor benq lcd 19

Dodane 22.09.2012 (So) 16:06

problem rozwiązany odłączyłem mojego radeona 46xx hd a ubuntu instalowałem na integrze. Później użyłem starszej karty radeon 4350 hd i jest w porządku.

Dzięki za pomoc,temat do zamknięcia.