Dlaczego plik pagefile.sys zajmuje mi az tyle miejsca(700MB)

mozna jakos zmiejszyc ten plik,albo go calkiem usunac??

Z tego co słyszałem jest to plik wirtualnej pamięci.

Odnośnie jego ustawień sporo informacji jest podanych TUTAJ

To jest tzw pamięć wirtualna i plik ten jest potrzeby do poprawnej pracy systemu.

Nie radzę go usuwać ale można go przenieść na inną partycję. Standardowo jest na dysku C i powinien mieć wielkośc około 3xpamięć rzeczywista.

Panel sterowania–>system–>zaawansowane–>(wydajność)–>ustawienia—>zaawansowane–>pamięć wirtualna—>zmień.

Jeżeli chcemy go usunąć z dysku C to zaznaczamy dla dysku C:opcję-bez pliku stronicowana.

Natomiast dla innego dysku np. D: zaznaczamy opcję:rozmiar kontrolowany przez system lub rozmiar niestandardowy i wpisujem np. rozmiar początkowy-768(gdy pamięć rzeczywista wynosi 256MB), rozmiar maksymalny-768 lub wiecej.

Właściwie to możesz przetestować jak będzie ci chodził windows i programy bez tego pliku lub przy różnych jego wielkościach). Powodzenia.

widocznie masz mało pamięci RAM gdzie system musi korzystać z pamięci SWAP

mam 512 MB ramu

Jeżeli nie obciążasz kompa to ustaw sobie plik wymiany na 512MB.

to powiedz jaka jest wielkość max i min :?:

przy 512 RAM’u można ustawić min. 256 MB a max 1536 MB

Win+Pause Break (skrót klawiszowy)-> Zaawansowane-> Wydajność-> Zaawansowane, Zmień

Ustawić to sobie można ile nam się podoba. Ale faktycznie tak jak napisałeś dobrze jest podać min.i max wtedy system ma dodatkową rezerwę a plik wymiany zajmuje tyle ile ustawiłeś jako minimum. U mnie przy 512 ram mam ustawione 512-768. Większy plik wymiany ustawia się gdy ma się mało ram-u lub gdy bardzo obciąża się kompa.

stanowczo nie, uwżam że przy wikszych ilościch RAM’u mniejsze wilkości pamięci SWAP , ale i to cieżko ustawić bo zależne jest to co się robi na kompie jakich programów się używa etc

Chodziło mi, że teoretycznie nic nam nie przeszkodzi w ustawieniu tej pamięci np. na 8MB lub 5GB. A praktycznie nie ma jednoznacznej odpwiedzi. Ale z grubsza tak jak pisałem większa pamięć wymiany(swap) gdy mało ram-u lub np. przerabiamy film z kamery. Przy dużej ilości ram-u nie musimy wcale ustawiać 2 x ram bo i tak system z tego nie będzie korzystał.