Jaki Dysk do danych

Mam takie małe zapytantko, chodzi mi o dysk/ backup na dane typu zdjecia.filmiki z mojego życia itp ważne pliki. Kiedyś używałem chmur ale to okazały sie fiaskiem przez zmiany w regulaminie co jakis czas, pozniej miałem na pendraivach, ale z czasem danych jest coraz wiecej a taki pendrive moze pasc w każdej chwili, wiec na razie mam wszystko nagrane na płytkach dvd, niektóre sa juz dosc stare bo maja około 6-7 lat, od jakiegoś czasu kupuje wersje dvd 8gb ale sa one dosc drogie i trudno dostepne. Wiec moje pytanie jest takie, niech te płytki sobie bd ale one też w każdej chwili moga ulec zniszczeniu, taka płyta chyba ma iles tam lat i moze bez przyczyny zdechnąć, wiec poszukuje dysku, ale takiego bardziej trwałego, zaczełem czytać o dyskach wd i ich kolorkach ale w sumie rzeczy nie doszedłem do żadnego sensownego wyboru, jeszcze mam pytanie lepiej kupic od razu 4 TB czy np. lepsze bd dwa dyski 2x2 TB albo 4 dyski 1 T. :smiley:

NAS.

U mnie niektóre płyty dvd nagrywane,nie autentyczne tłoczone zaczęły padać po po 12 latach.Dyski talerzowe też mają ograniczoną żywotność i narażone są na uszkodzenia.Najlepiej jest dublować dane i na płytach dvd i na dyskach.Co do wielkości dysków do danych to lepiej wybrać kilka mniejszych bo w wypadku uszkodzenia dysku nie tracisz wszystkiego.Sprawa do przemyślenia przez Ciebie.A najstarsze płyty dvd nagrać ponownie.Dyski WD są dość dobre obecnie,choć też jeden z nich mi padł po 3 latach.Nic nie jest wieczne.Pozdrawiam.

Długo opowiadać o możliwościach - ale u mnie to jest NAS w RAID1 + dwa dyski dodatkowe do backupu (zawsze mam przynajmniej 3 miejsca z danymi) + co pewien czas zaszyfrowana kopia w chmurę. 

Jeżeli dyski będą pracować przez 24/7 to z serii tych do NAS kup - RED.

Z tego względu, że nie parkują one głowic i są przystosowane do ciągłej pracy przez dzień i noc.

 

Jeżeli będziesz je okresowo włączać, aby robić backupy to seria Blue (black jest szybsza, ale do backupów blue w zupełności wystarczy)

Kwestia pojemności. Nie opłaca się kupować dużych dysków 4TB ponieważ gęstość zapisu jest na talerzach bardzo duża. Co prawda producent podaje MTBF, czyli przewidywany czas do awarii dysku, ale prawda jest taka, że mniejsze dyski ze względu na gęstość zapisu są bardziej trwałe. (nie licząc awarii głowicy itp.)

 

Druga sprawa to jak Ci padnie taki jeden dysk 4TB to tracisz całość danych. Jak masz ich więcej, ale mniejsze pojemnościowo i np kopie lustrzane to 50% szans więcej, że nie stracisz danych przy 2 HDD, 75% przy 4 HDD … (bo wszystkie przecież w jednej chwili nie padną)

Potrzebujesz aż tak pojemny dysk? Dzieląc przez płyty DVD wyszło mi ich aż 851.

Zgadzam się z poprzednikami, lepiej kupić dwa dyski po 1 TB niż jeden dysk 2TB. Dzięki temu masz mniejsze prawdopodobieństwo, że twoje dane pójdą razem z dyskiem.
A co do zainstalowania tych dysków to w sumie zależy od Ciebie, wepnij je do NASa albo do swojego komputera desktop, chyba, że chcesz ich używać przez USB co jakiś czas do backupu, to już jak tam wolisz.
A odnośnie awaryjności dysków HDD - polecam poczytać bloga Backblaze, oni tam używają tysiące desktopowych dysków twardych od wielu różnych producentów i publikują potem dane dot. awaryjności: