Jaki język programowania na początek?

Temat zapewne pojawiał się wiele razy. Chciałabym tworzyć aplikacje na systemy mobilne ale też strony internetowe czy gry. Dość szeroki zakres ;p. Czytałam, że jeżeli chcemy programować na systemy ios to trzeba znać Objective-C, a jeżeli na androida to java. Bardziej zaciekawił mnie java ale poszukuje coś od czego warto zacząć i jednoczęśnie wprowadzi mnie w świat programowania.

Tak. I Twoja sytuacja nie jest wyjątkowa, więc możesz przeczytać jeden z kilkudziesięciu istniejących tematów na ten temat. :slight_smile:

Przykładowo:

jaki-język-programowania-na-początek

jaki-język-programowania-na-początek

początek-z-programowaniem

na-początek-ruby-vs-python

jaka-książka-na-początek-c-jaki-język

trudny-wybór-języka-na-początek

początek-z-c-t382674

c-jakie-książki-i-kompilator-na-dobry-początek

cpoczątek-z-c

jaki-język-polecacie-na-początek

czego-można-się-na-początek-nauczyć

początki-programowania-prosty-język-proste-programy

c-książka-do-nauki-pod-podstaw

c-rozpoczęcie-nauki-programowania

Witam,

Nie napisałaś, co do tej pory zdziałałaś, tzn. co znasz/umiesz. C++,C# to zbliżone systemy programowania (C# stawia trochę bardziej na gotowe biblioteki), Objective-C to raczej operwoanie na “gotowcach” i wprowadzanie ich. PHP to w ogóle oddzielna dziedzina, głównie do stron internetowych. Piszę bardzo ogólnie, ponieważ nie wiadomo, czego się uczyłaś - nie poddawaj się :slight_smile:

Trochę zakręcone koło ale niestety tak to wygląda po Twoim poście, więcej informacji można udzielić po szczegółach, które nam udostępnisz (lub nie).

Pozdrawiam,

 

EDIT: Ryan podszedł bardziej pragmatycznie, może coś dla siebie znajdziesz:)

Użyj wyszukiwarki następnym razem (chyba, że to problem z wirusem).

Nie da się podpowiedzieć jakiego języka programowania masz zacząć się uczyć, ponieważ każdy czuje się inaczej w każdym języku.

Do stron powinnaś się uczyć HTML, CSS, JavaScript i dość przydatne może być PHP plus znajomość składni zapytań MySQL.

Samo tworzenie stron jednak nie wprowadzi zbytnio jeśli chcesz tworzyć aplikacje na pulpit. W przypadku Linuxa jeśli chcesz pisać szybko i prosto programy najlepszy jest python i GTK (jako biblioteka graficzna). Jeśli chodzi o Windowsa, najłatwiejszy będzie C# na start.

Nikt ci raczej nie pomoże w tej kwestii. Spróbuj każdego języka (stwórz w każdym program Hello World i zobacz, który ci bardziej odpowiada, w którym bardziej rozumiesz kod (pytanie jak działa ten program i bez zrozumienia kodu już masz problem

 

Co do C# a C++: http://lmgtfy.com/?q=r%C3%B3%C5%BCnica+mi%C4%99dzy+c%23+a+c%2B%2B

Rolek ostatnio wrzucał kilka dobrych linków, m.in. tutaj i tutaj.

Bardzo dziękuje :slight_smile:

Pascal lub C,co do samego programowania trzeba nauczyć się myśleć algorytmicznie jak maszyna,która wykonuje instrukcje jak automat,np. dochodzenie do jakiegoś miejsca po drodze w 5 punktach.

idż do A,jeśli A osiągnięte idż do B,jeśli B osiągnięte idż do C,kroki powtarzają się kolejno aż do punktu E.

Algorytmami posługujesz się,gdy np. robisz herbatę

  • sięgasz po czajnik

  • nalewasz wody

  • stawiasz na kuchence lub podłączasz do prądu,czekasz aż woda się zagotuje

  • wsypujesz porcję herbaty do szklanki,lub wkładasz saszetkę z herbatą

  • zalewasz wodą.

słodzisz jeśli lubisz

czekasz aż się zaparzy

wynik

gotowa szklanka lub filiżanka herbaty.

Dane to saszetka i porcja cukru,przygotowanie to algorytm

dane+algorytm=program

 

O ile żyjesz w latach 80.

Tak? :wink: Kernele praktycznie wszystkich systemów operacyjnych są w C. Prawie wszystkie sterowniki na wszystkich platformach (wyjątkiem jest OSX) są w C. Część gier (np. CoD) jest w znacznej mierze w C (choć C++ jest dużo bardziej popularne). Nie używa się dziś zbyt wielu programów napisanych w Pascalu, ale przynajmniej jeden jest ogromnie popularny: Total Commander. :slight_smile:

Wszystko się zgadza. Ale która cecha któregokolwiek z wymienionych języków daje mu predyspozycje do polecenia go naprawdę początkującemu programiście?

Pascal jest bardzo prosty. Uczenie się nim nie powinno przysporzyć większych trudności. C z kolei jest nieco bardziej kapryśne, ale wciąż jest o niebo łatwiejszym do opanowania językiem niż, dajmy na to, C++.

Nie chcę wywoływać żadnej świętej wojny, ale IMO to nadal jeden z gorszych wyborów. Pascal jest zupełnie nieperspektywiczny, nie uczy żadnego z popularnych dzisiaj paradygmatów programowania, a same jego IDE są kapryśne i nieprzyjemne w obsłudze. Natomiast C mimo wąskiego (ale jednak) współczesnego zastosowania wydaje się być skokiem na zbyt głęboką wodę, jeśli mówimy o kompletnym beginnerze. 

 

Sam na początek poleciłbym zapoznać się z podstawami JavaScriptu - zero instalacji i konfiguracji, standardowe instrukcje sterujące, popularna składnia ale elastyczność wysoce większa niż w C. Potem bez większego problemu można by przejść na coś obiektowego ale odpowiednio nowoczesnego (najlepiej z pierwiastkiem funkcyjnym) - jak Python albo Ruby. Taka ścieżka będzie mało frustrująca i da niezły pogląd na podstawy programistycznego abecadła.

Nie dyskutuję z tym, czy Pascal jest perspektywiczny, bo nie tego dotyczyło pytanie. :slight_smile: Pytanie było o język dobry na początek i można IMO wybrać gorzej niż Pascala. :wink: Co do IDE to muszę się niestety nie zgodzić - wiele lat spędziłem z różnymi pascalowymi IDE (BP, TP, FP, Delphi) i wszystkie były znacznie bardziej stabilne, niż wiele z popularnych IDE do C++ (niestety poplarnych, jak np. żenująco słabe Dev-C++, o które i tutaj na forum pojawia się masa pytań). Nie zgodzę się też z tym, że C to skok na głęboką wodę. Jeśli mogłem złapać podstawy asemblera C64 z niemieckojęzycznej książki, to przy powszechnym dostępie do masy materiałów dydaktycznych z C nie ma dzisiaj absolutnie żadnej wymówki innej niż lenistwo. Nie ma i już.

JavaScript na początek jest z kolei kiepskim wyborem. Liczbę osób, które łapią JS można policzyć na palcach jednej ręki. Paradygmat programowania na prototypach a nie obiektach sprawia problem nawet OOPowym wyjadaczom. To nie jest szczególnie trudne, ale brak naprawdę solidnych materiałów do JS. Jest sporo dobrej literatury dla nodejs, ale całkowicie asynchroniczny model programowania jest dużo większą przeszkodą, niż np. arytmetyka wskaźników C. Jasne, można w JS szybko napisać COŚ, ale fundamentalnie nie zgadzam się z nauką byle jaką i akceptowaniem gównianych rezultatów, bo były łatwe do uzyskania. To jest marnotrawienie czasu osoby, która się uczy, bo w szerszej perspektywie korygowanie złych nawyków kosztuje mnóstwo energii.

Do autora tematu proponuję zadać sobie trzy pytania:

  • jaki język da mi możliwości rozwoju

  • po nauczeniu się języka, jaki inny język będzie mi się łatwiej nauczyć

  • jaki język da mi możliwość korzyści np. finansowych

 

Ja zaczynałem od PHP z jednego powodu, szedłem za poradą kolegi po infie. Powiedział mi “jeśli zrozumiesz i nauczysz się dobrze jednego porządnego języka programowania, nauka innych będzie banalnie prosta” jest to jedna z prawd. Z tego co widzę na rynku to polecam nauczyć się Java tutaj masz ciekawy przewodnik http://www.legolas.pl/9788324614783/Java-Podstawy.html . Programiści Java przytulają miłe sumki co miesiąc  8) PHP też jest fajną opcją, która ma zawsze przyszłość - jest ciągle rozwijana. 

 

Ja zawsze wierzę w ludzi więc lepiej iść na dzień dobry w głęboką wodę i mieć dużą motywację do nauki. Uważam że lepiej rozpalić ognisko kupionymi w kiosku zapałkami, niż trzeć drewno o drewno żeby iskra się zapaliła :wink:

@up,

 

Tak w ogóle to co Wy ludzie tutaj polecacie? Dajcie spokój z Pascalem, JavaScriptem i PHP…

@Piotrek_20, a czemuż to właśnie nie PHP?

Pomijając zastosowania przy stronach WWW dla których został stworzony da się w nim od biedy napisać aplikację konsolową, a jak się uprzesz to i nawet okienkową.

Składnia pośrednia między C++, a Javą jest raczej atutem niż minusem i dużo prościej jest zacząć, a gdy już stwierdzisz, że chcesz coś więcej brakuje większych przeszkód przed przeskokiem na Cpp czy Javę.

Czy C# jest bardziej hardcore-owy niż C++ - wątpię.

Moim pierwszym językiem programowania był HTML… później odkryłem CSS, PHP, JS a teraz moim głównym narzędziem pracy jest Java. I to właśnie specjaliści z tego języka programowania mogą obecnie przebierać w ofertach… Od razu dodam, że nie jest on prosty - szczególnie na początku, ponieważ działa się na nim głównie obiektowo - trzeba przestawić tok rozumowania. Na początek polecam ten kurs - LINK - całkiem przyjemne wprowadzenie z którego nie ma już odwrotu :slight_smile:

HTML nie jest językiem programowania, tylko językiem znaczników. CSS jest językiem opisu prezentacji danych opisanych językiem znaczników. Większość (jeśli nie wszystkie) definicje języka programowania wykluczają HTML i CSS.

Polecam Ci Pythona.

W swoim pytaniu, zasadniczo sam sobie odpowiedziałeś. Jaki język wybrać. Ja osobiście zacząłem od C++. A samo przejście na “Jave” i opanowanie go w stopniu dostatecznym zajęło mi z 2 miesiące. Na początku najważniejsze jest zrozumienie, w jaki sposób to wszystko działa. Nie ma i nie będzie nigdy języka, który będzie pasował do wszystkich zastosowań. Jak ktoś wcześniej napisał. Zrób parę prostych programów, np. liczących deltę, sumę dwóch macierzy i sprawdź, który wydaje Ci się najbardziej zrozumiały. Gdy już go opanujesz przejście na inny język nie zajmie Ci wiele czasu. Osobiście zamiast kursów i innych książek preferuję dokumentacje np. Javy.