Jaki język polecacie na początek?

Witam. Piszę w imieniu mojej kuzynki, która nie posiada internetu… Już niedługo zaczyna naukę w gimnazjum i chciałaby zacząć programować w łatwym, powszechnym, popularnym języku. Jakie języki polecacie, bo chciała by iść w kierunku programowania. Proszę o przykłady.

W gimnazjum z języków programowania uczą tylko HTML, więc dobrze by było się go nauczyć. A jeżeli chodzi o tworzenie programów, to może Turbo Pascal (stary ale prosty) lub C/C++.

Podobnie jak kolega wyżej zacząłbym od HTML. Sam tak zaczynałem. Potem oczywiście Pascal. C/C++ wydaje mi się troszkę za trudny dla początkującego.

Tak, w gimnazjum uczą HTML, ale w 3 klasie (przynajmniej u mnie), a w pierwszej logo komeniusza. A z tych prawdziwych języków, to polecam C++, ale z nim bez internetu, to jak rwać się z motyką na księżyc.

Na początek polecam Pascala. Można użyć darmowego Free Pascala jako kompilatora.

Python jest jeszcze bardzo fajny, z tym, że to jest język skryptowy, tak jak HTML, PHP, JavaScripts, Logo Komeniusz i wiele innych.

Ja polecam C++, daje spore możliwości do nauki, i wcale nie jest trudny, idzie się go naprawdę szybko nauczyć, i szybko można przejść do nauki tworzenia algorytmów i implementowania ich w kodzie.

Ja polecam zacząć od C, następnie C++ - daje solidne podstawy.