Jaki język programowania wybrać?

Witam. Tak wiem że były takie tematy ale dosyć stare z tego co znalazłem i możliwe że wasze poglądy się zmieniły ;). Więc od jakiego języka byście proponowali mi zacząć? Nigdy nie miałem styczności z takowymi programami, jedynie trochę html’a umiem (tyle co na informatyce). Słucham otwarty na wszystkie propozycje :)?

Powiem otwarcie pascal to najlepszy język programowanie na początek w pascalu możesz napisać dużo przydatnych żeczy ,gry też można pisać ale do gier lepsza dephlia.

A napisz co byś chciał robić pisać programy czy gry.

Do pisania:

Programów:Pascal(Komplikator Turbo Pascal 7.0)

Gier(Dephli)

Dziękuje za uwagę :slight_smile:

C++, C#, Visural Basic

Ja bym radził na początku C. Jest to prosty i bardzo popularny język programowania w którym możesz napisać zarówno aplikacje okienkowe, jak i np. programy do obsługi różnych urządzeń. Nie musisz od razu pisać nie wiadomo jakich programów, ale chociaż załapiesz podstawy programowania i będzie Ci się łatwiej uczyć trudniejszych języków, jak np. C++, C#, może java. Ja osobiście zaczynałem od pascala, który faktycznie jest bardzo prostym językiem, lecz nigdzie nie słyszałem aby gdzieś, poza nauką podstaw programowania w szkołach/uczelniach, się go stosowało. Do języka C jest sporo kompilatorów z których polecam Dev-C++, którego używałem.

Dzięki :wink:

:expressionless:

O De lphi myślałem, ale tutaj jestem w sumie “przypisany” do firmy Borland.

Myślałem żeby kupić książkę do C++, ale skoro sądzicie że jak się nauczę C to łatwiej mi pójdzie z C++ to tak też zrobię ;), myślałem właśnie nad java, C++, C… Skoro ANSI C jest najłatwiejszy to pójdę w jego kierunku ;D.

Co do tego języka C - skąd go się najlepiej uczyć? Kupić książkę czy z jakichś ebooków? Byłbym wdzięczny gdybyście podali tytuły/strony (lub jeśli nie ma dobrej książki to słyszałem na prawdę dobre opinie o “Symfonia C++”?****)

Edit~~ Powiem wam że czytam książkę o tym C (dokładnie ściągnięta z neta ;p) i straszny “bajzel” bo mówią już na początku o pojęciach ktorych nie rozumiem (np. wymienność wskaźników, argumenty itp.)… kolejnym problemem jest to że w ogóle nie został poruszony system operacyjny Windows tylko piszą jak co robić w Unix’ie, a w Windowsie w jakim programie mam to tworzyć? :expressionless:

“Symfonia C++” jest dobrą książką, ale tylko jeśli się uczysz C++, o zwykłym C tam praktycznie nic nie ma. Poszukaj na necie jakiś tutoriali, których trochę jest, np. ten. Jeśli chodzi o książki to poszukaj może wśród starszych pozycji. Sam wypożyczyłem kiedyś jedną dosyć starszą książkę o C i była całkiem dobra, niestety nie pamiętam tytułu ani autora/autorów, wiem, że miała żółtą okładkę :stuck_out_tongue:

Jeśli chodzi o różnicę między programowaniem pod Windows a Unix to praktycznie nie ma żadnej. Sam program pisze się tam samo, jedyna różnica polega na kompiliacji kodu. W UNIXie kompilujesz przeważnie za pomocą komend w konsoli, a w Windowsie po prostu masz kompilator gdzie piszesz swój program i klikasz przycisk typu “skompiluj i uruchom”. Jak już pisałem wcześniej polecam Dev-C++

http://helion.pl/ksiazki/jezyk_c_szkola … jcszpr.htm wcale dobra pozycja do nauki C.

Co to jest Dephli? Co to jest komplikator?

Jak chcesz pomagać, to przynajmniej pisz z sensem.

  1. Kompilator to program zmieniający kod źródłowy w plik binarny.

  2. Jeśli piszesz, o programie, w którym można edytować kod źródłowy, a także np. uruchomić jego kompilację oraz plik wynikowy, to piszesz o zintegrowanym środowisku programistycznym (IDE).

  3. Zarówno w Windowsie można kompilować w konsoli, jak i korzystać z IDE pod Linuksami.

  4. Dev-C++ to okropne badziewie. Nierozwijany od wielu lat, domyślnie dostarczany z niestabilną wersją kompilatora, posiadający zabugowany debuger (który jest niezbędnym narzędziem w przypadku programów bardziej skomplikowanych niż “Hello World!”), z koszmarnym edytorem, który nie potrafi prawidłowo formatować kodu. Jednym słowem - narzędzie dla masochistów.

Bardzo przyjemnym, lekkim, funkcjonalnym i na dodatek wieloplatformowym IDE jest Code::Blocks http://www.codeblocks.org/downloads/binaries

@autor - jeśli chodzi o kursy języka C online, to ten jest dość zwięzły i sensowny: http://pl.wikibooks.org/wiki/C

Ja osobiście zacząłem od języka Pascal. Moim zdaniem bardzo łatwy i przyjemny. uczyłem się z książki Pascal - to proste.

Później zacząłem kombinować z C++, to wybrałem coś takiego: Język C++. Pierwsze starcie.

Nie wiem, czy Ci one pomogą, ale ja jestem zadowolony :slight_smile:

Internetowe poradniki: TurboPascal (odmiana Pascala)

Ogólnie do nauki polecam książki.

Do programowania obiektowego(czyli robienia gier postaci programów z grafika 32\64bitową) najlepszy jest język DEPHLI(Object Pascal) komplikator to program który przerabia nasz tekst na kod maszynowy(JĘZYK ZROZUMIAŁY DLA KOMPUTERA).

To mi się podoba =D>

Język zrozumiały dla komputera, czyli niezrozumiały dla ludzi, więc słowo “komplikator” wydaje się być jak najbardziej na miejscu!

Czasami to i nawet przez pomyłkę, niewiedzę, czy roztargnienie można wymyślić coś sensownego.

Do autora wątku: z “komplikatorów” wybierz ten najmniej skomplikowany. Po co sobie dodatkowo komplikować życie, które i tak jest wystarczająco skomplikowane.

Jesteś wyjątkowo uparty w pisaniu błędnych nazw (“dephli”, “komplikator”), mimo że zwracano Ci na to uwagę.

Teraz jeszcze udowodniłeś, ze nie wiesz co to jest programowanie obiektowe. Może najpierw sam się podszkolisz, a potem będziesz dawał rady innym?