Jaki język wybrać?

Witam.

Chcę zacząć swą przygodę z programowaniem, lecz nie wiem jakiego języka się uczyć!

C++ czy może Delphi??

Co wybrać, jaki jest najpopularniejszy język programowania??

Prosiłbym, aby w odpowiedziach podawać: język programowania, najlepszy program do tego języka oraz jakiś pożądny kurs.

Proszę o rade!

Na start: C++, devc++, studia wydziału informatyki.

Na początek przeszukaj może ten dział, znajdziesz milion takich wątków.

Ja od niedawna uczę się programowania i zacząłem od Pascala (Delphi jest to właśnie obiektowe rozszerzenie Pascala). Jeśli chodzi o kursy, to ja polecam ci książki - jest w nich wszystko dokładnie opisane krok po kroku, a z kursami to różnie to bywa. Ucz się z kursów jeśli nie chcesz wydawać kasy na książki. Na razie uczę się z książki “Praktyczny kurs Turbo Pascala Wydanie IV”(polecam - uczy od podstaw), uzupełniam to książką “Algorytmy” M. Sysło, która uczy algorytmiki (od podstaw, chociaż jeśli się nie ma o tym żadnego pojęcia to chyba trudno będzie zrozumieć niektóre zagadnienia) na poziomie szkoły średniej. Następnie zamierzam się uczyć z książki “ABC Delphi 2006”.

Jeśli chodzi o to który język najpierw, to na to nikt ci nie odpowie. Ja uczę się Pascala, a później chce Delphi, bo będę go miał w szkole i później na studiach. Następnie zamierzam się uczyć C i C++, później PHP, java, javascript, a dalej to nie wiem. Dużo osób ci powie, żeby brać na początku Pascala, bo uczy dobrych zasad programowania, inni powiedzą, że to starocie i nie należy się tego uczyć, bo i tak nic ci nie da znajomość tego języka i będą ci polecali C++. Wybór należy do ciebie.

Tobie by się przydał na start KomputerŚwiat skoro takie IDE polecasz.

Na początek proponowałbym naukę języka C# i środowisko Visual C# 2010 Express.

Forum gamedev.pl się udziela? ^^ W stu procentach popieram.

Moja droga była taka: PHP->C+±>C#(gdzieniegdzie jakieś inne mało ważne języki się przewinęły), gdybym miał teraz zaczynać ominąłbym PHP i ewentualnie(jak to pebal napisał) zaczął od C#, choć nie żałuję znajomości C++ jako pierwszego języka - miałem wyuczone kilka dobrych praktyk z którymi mógłbym mieć problem przy C# jako pierwszym języku.

C -> C++, potem to już Java, PHP. Nie ma czegoś takiego jak nauka jednego języka. Ucząc się jednego uczysz się pewnych technik z których korzystasz w innych językach i na odwrót. Nauka nie pójdzie w las :stuck_out_tongue: