Jaki wiatrak do komputera?

Mam dosyć wiekowy komputer. Od tygodnia wiatraczek na obudowie niesamowicie głośno chodzi. Zdjąłem pokrywę z obudowy i widzę, że pracuje bardzo nierównomiernie. Chcę go wymienić na nowy, ale nie za bardzo orientuję się, na co zwrócić uwagę przy kupnie. Możecie coś doradzić?

Jaki rozmiar i pod co popięte jest (MOLEX, 3-PIN, PWM 4-PIN)?

Dodane 20.04.2012 (Pt) 12:30

Jaki rozmiar i pod co popięte jest (MOLEX, 3-PIN, PWM 4-PIN)?

Odkręć go.Naprzeciw osi w pokrywce zrób otwór ostrym narzędziem,rozwierć ostrym śrubokrętem,wpuść kroplę oleju /od maszyn do szycia lub podobny.Jeśli już chcesz kupować nowy to wymiar 120x120 mm.z dobrym łożyskowaniem.

Wydaje mi się, że to jest 3-PIN, ale nie znam się na tym zupełnie. Porównałem to jedynie z tym, co widzę u siebie w komputerze i co znalazłem w Internecie.

Trzy przewody są podłączone pod płytę główną. Dwa są podłączone do takiego dzisięciożyłowego przewodu, który zdaje się odpowiada za przedni panel na obudowie. Tam jest przycisk FAN, gdy go wcisnę wiatraczek przestaje działać.

Dla zobrazowania załączam zdjęcie.

Co do rozmiaru to mój ma 8x8 cm.

A co jeśli 120mm się nie zmieści?

Trzy piny :wink:

Skoro 80x80, to np. Fander Roxo 80mm, Enermax UCTB8 TB Silence, be quiet - Silent Wings Pure 80mm, Noiseblocker BlackSilent X2 , SilentiumPC Zephyr - podejrzewam, że każdy z nich będzie cichszy do tego, co teraz posiadasz. To, co wybierzesz zależy od ciebie - osobiście bym brał najpierw wiadomo - Enermax, Noiseblocker, be quiet!, potem Roxo a na samym końcu bym się interesował Zephyrem :wink:

i do tego możesz dać np:jakąś 120 na bok obudowy

Skąd wiesz, że ma tam miejsce i na jaki wentylator jest miejsce?

chodzi mi o to że może wywiercić otwory i wstawić wentylator z boku obudowy :slight_smile:

tak ostatnio zrobiłem u siebie

i jak wywierciłeś te otwory?

wkrętarką i wiertłem 5mm do metalu i potem do wentylatora dałem cztery długie śruby i podkładki metalowe i takie uszczelki od kranu

a pokazałbyś fotki?

nie mam chwilowo aparatu dałem pod wentylator uszczelkę do kranu 5mm i z drugiej strony pod zakrętkę metalową podkładkę a ta pierwsza jest gumowa

a dziury wywierciłem najzwyklejszą trochę lepszą wiertarko wkrętarką

korzystałem z tego poradnika http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Zrob_to_sam._-_wylot_na_wentylator_w_obudowie.-2858.html

Zaopatrzyłem się więc w wentylatory Enermax UCTB8 TB Silence 80mm i AAB Cooling Laptop Fan 2. Pierwszy został zamontowany na moim PC i z tego co zaobserwowałem to wsysa zimne powietrze do wnętrza obudowy komputera. Chyba dobrze go zamontowałem, co? :wink: Drugi ma służyć do doraźnego schłodzenia pracy tego samego komputera, czasem do schłodzenia laptopa, a może niekiedy i do schłodzenia jego użytkownika. Tak to wygląda po zdjęciu bocznej pokrywy. Jedyny mankament w porównaniu z poprzednim wentylatorem to taki, że teraz nie mam możliwości wyłączania/włączania go z panelu obudowy z przodu. Aczkolwiek i tak w zasadzie pracował on cały czas. I jeszcze nie rozpracowałem, jak się wyjmuje ten wirnik, aby przeczyścić wentylator, kiedy po jakimś czasie zajdzie taka potrzeba.

Druga sprawa to temperatury. Konfiguracja mojego komputera wygląda następująco:

  • procesor Intel Pentium 4 2,66 GHz

  • RAM 1 GB DDR2

  • płyta główna Gigabyte GA-P31-DS3L

  • karta graficzna ASUS EAH4350 Silent

  • zasilacz Modecom Feell II-350 ATX

  • dysk Western Digital Caviar WD3200AAKS 320GB 7200

  • karta telewizyjna WinFast TV200

Dodatkowo jeszcze monitor, głośniki, modem, router - wszystko ma własne zasilanie. Sporadycznie wykorzystuję też drukarkę HP, skaner HP i zewnętrzny dysk WD My Book Essential 1TB - to wszystko też ma własne zasilanie.

Temperatury prezentują się tak, jak na załączonej grafice, po lewej wskazania SIW, po prawej SpeedFan. Są to temperatury po ponad godzinnej pracy, bez nadmiernego wykorzystywania zasobów, jedynie przeglądarka internetowa i edytor tekstowy. Czy temperatura na karcie graficznej nie jest zbyt wysoka? Ona ma pasywne chłodzenie i zastanawiam się nad czymś takim, jak opisano tutaj. Kiedy zdejmę obudowę i włączę dodatkowy wiatraczek to temperatury spadają po pół godzinie: dysk 36, karta graficzna 46, płyta główna 40.

Enermaxa odwróć, tego drugiego na zdjęciu nie widzę, a GPU trochę ciepłe, możesz na nim zamontować jakieś śmigiełko, by na niego wiało :wink: