Jaki wybrać język programowania?

Witam. Obecnie chodzę do pierwszej klasy technikum, jaki język programowania wybrać? Wiem że będziemy się uczyć Javy i chyba Pascala. Co polecacie? Zacząć pracować w domu i poznawać Jave? Czy może jest coś prostszego i zrobić to w domu przed nauką Javy w szkole?

Zamknij temat bo zaraz zlecą się okoliczne trole i pójdzie ogólny hejt, poważnie… wejdź na ten temat za 3 dni będzie 40 postów z dwóch obozów JAVA vs C# i jeden RaveStar, który będzie cię męczył klołżurem.

Java ogólnie to dobry język na wprowadzenie pozwala ukryć różne detale przed programistą i skupić się na pisaniu. Jak najbardziej polecam, bo można w niej, bądź językach na niej opartych pisać dla desktopu, Androida czy WEB. Poza tym wiadomo zawsze lepiej być do przodu niż w stresie nadganiać. Dodatkowo Oracle udostępnia tutorial na swojej stronie, dobre miejsce aby zacząć http://docs.oracle.com/javase/tutorial/

Kolega używa Netbeans. Będzie to odpowiedni program? Jeżeli nie to może podaj jakieś linki z kursem, lub nazwa książki o JAVIE. Prosze o linki, ponieważ nie wiem jaki program wybrać.

Generalnie jeśli chodzi o Javę to w sumie masz wybór między Eclipse, Netbeans i IntelliJ. Są to tylko środowiska co znaczy, że mogą ułatwiać pracę, ale w wszystkich końcowo wygląda to tak samo, a dla początkującego to już w ogóle bez znaczenia. Strona którą podałem w poprzednim poście będzie prawdopodobnie kierowana w przypadku niejednoznaczności pod Netbeansa, bo to produkt sponsorowany przez Orcale’a. Co do książki mogę polecić http://www.mindview.net/Books/TIJ/ ale to dopiero po tutorialu Oracla, który moim zdaniem jest wyłożony łopatą. Książka w wersji elektronicznej jest dostępna za darmo.

Widze że zawód informatyka to też język Angielski :slight_smile: Trudno będe sie starał zrozumieć.

Mimo to nie ma czegoś w języku Polskim? Przepraszam że tak odrzucam twoje propozycje, ale nie znam Angielskiego na tyle by wszystko rozumieć z książek. Jeżeli nic nie będzie w języku Polskim to naturalnie zaczne przerabiać tą Angielską. Jeśli znasz jakieś Polskie wersje to bardzo prosze :wink:

Nie wątpliwie angielski to podstawa jeśli chodzi o programowanie, każda oficjalna dokumentacja, czyli jakby nie patrzeć najlepsze źródło wiedzy o języku jest napisana po angielsku. Dodatkowo dochodzi masa for tematycznych (bo zapomnij, że w polskim zaścianku znajdziesz jakąś rzetelną wiedzę). Nie wiem jak to wygląda w technikum, na studiach można było po prostu pobrać wszystkie wykłady z danego przedmiotu, może prowadzący zajęcia też udostępnia jakieś materiały - warto się zainteresować. Thinking in Java jest też do kupienia, przetłumaczona po polsku (Google: Thinking in Java PL), ale nie wiem na jakim poziomie stoi “wierność”, bo jak mówię korzystanie z materiałów po polsku to strata czasu (sam nie czytałem wersji PL). Może dostępna będzie w bibliotece + dowiedzieć się jaki podręcznik był oficjalnym w roku poprzednim.

Ewentualnie może ktoś inny poleci coś innego po polsku, więc możesz też kilka dni zaczekać.

Wpisz w YT CoraxTheTutor. Gość ma dużo odc. na temat javy i świetnie tłumaczy(dlatego polecam). A jako program do pisania polecam Eclipse.

Niestety w sklepach internetowych widze tylko Thinking in Java. Wydanie 4. Edycja polska. Nada się? Czy trzeba edycje pierwszą? Jeżeli jest taka, bo nie moge znaleśc, ale o 4 by nie zaczynali (chyba) :slight_smile:

E: jacko1998 - Właśnie na tego gościa wcześniej na YT wtrafiłem. Jeżeli nie znajde żadnej książki w naszym ojczystym języku to będe się od niego uczył.

Edycja oznacza wydanie. W sensie, że coś zmieniono lub poprawiono, prawdopodobnie książka została dostosowana do “syntax sugar” jaki przyszedł z Javą 7. To że jest to tom z iluś tam oznacz się volume.

Z calym szacunkiem nie polecam kursów na YT, bo ludzie często mówią tam głupoty, przemilczę “fajanal”, ale żeby: “metoda miała zwracany typ final” - final jest modyfikatorem - ogólnie nie polecam takich rzeczy zawierają często bzdury i to co autorowi zdaje się, że jest poprawne. Dodatkowo nie widzę nic o plikach i o zgrozo wielowątkowości (a jest GUI! !!

MinDControlDx w YT. Też świetny “nauczyciel”. Nie tylko Javy ale także C++

Ok, dzięki wielkie panowie. Teraz już wszystko wiem. Jeszcze raz dziękuje :wink: