Jakie ustawić mtu na routerze a jakie na pc dla neostrady?

Witam wszystkich, mam problem z ustawieniem prawidłowego mtu po stronie komputera dla neostrady, używam router NETGEAR DGN 1000 i jest on bardzo dobry dla tej usługi, dziele siec wlan na dwa komputery, w routerze dla ADSLa standardowo przydzielane jest mtu 1492, i teraz jest problem bo nie wiem czy takie samo ma być na kompie, taka wartość jest za duża, wychodzi mi na to że 1464 byłaby prawidłową wartością mtu,słyszałem też że należy dodać 28 no i wtedy właśnie wychodzi 1492 kiedy komp krzyczy że wartość jest za duża trzeba ja zmniejszyć, już nie wiem jak mam to ustawić żeby nam sieć jak najlepiej funkcjonowała, wartość rwin chyba się ustawia mtu -40 *4 co o tym myślicie?

nowako84 , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

są polskie znaki, o co chodzi?

Dodane 16.09.2010 (Cz) 18:57

OKI widze że nikt nie jest w w stanie mi pomóc, pomogłem sobie sam i dziele się wiedzą z wami :stuck_out_tongue:

MTU Jest to maksymalna wielkość pakietu, który może zostać przesłany między komputerami. Taki pakiet zawiera nagłówek (z jakiego - do jakiego IP przesyłany jest pakiet, na jakim porcie i inne informacje) i dane (czyli faktycznie informacje, które nas interesują, np.: ściągane fragmenty plików pobieranych np. z eMula :slight_smile:

Standardową wielkością jest 1500 bajtów. Jeżeli nagłówek+dane do wysłania są większe od MTU, to rozbijane jest to na paczki po max. 1500. Neostrada korzysta z protokołu pppoa, który pozwala na “Logowanie sie do sieci operatora”, jak i podniesienia kontroli i bezpieczeństwa przesyłanych danych. Robi to dodając 1 bajt danych do każdej paczki wysyłanych danych. Wielkość naszej paczki do wysłania zmniejszyła się o 8 bitów przez pppoa, komputer tego nie wie i wysyła do routera paczkę 1500. Router zamiast wysłać natychmiast taką paczkę musi ją “wypakować”, przepakować pakiet na 2 i wysłać. Robi się duża fragmentacja pakietów. Router niepotrzebnie się męczy, komputerom odbierającym takie dane też to nie ułatwia sprawy. Ustawiając w komputerze MTU na 1492, pakiet trafia do routera, jest obwijany w ramkę pppoa i wysyłany.

Pobieramy program do zmiany MTU cmtutool.exe (Uwaga bo jest wykrywany jako trojan przez niektóre antywirusy, po takim wykryciu zostanie on zablokowany, ja u siebie w kasperskim musiałem wstrzymać ochronę na dokonanie tej operacji), wprowadzamy za 0 wartość 1492 i zatwierdzamy. Taką operację należy wykonać na Wszystkich komputerach korzystających z dzielonej Neostrady, nawet jak ma się 1 komputer i łączymy się do internetu przez router/liveboxa/wifi. Zmiana wartości zacznie działać po restarcie komputera.

Ten syndrom nie występuje przy podłączeniu przez modem. To komputer musi dodawać ramkę pppoa, a nie router i pakiety mają odpowiednią wielkość do wysłania. Nie wiedzieć czemu część przypadłości mija po ustawieniu wartości na 1492, a 100% przypadłości mija zazwyczaj przy wartości 1482 - praktyka. Tą wartość zawsze możemy sobie przywrócić na defaulową 1500 niemniej nie ma to wpływu na przesyłanie danych w sieci lokalnej.

Pozdrawiam wszystkich