Jakiego języka mam się zacząć uczyć?

Cześć!

Chciałbym napisać klienta który będzie czytał dane z gry Euro Truck Simulator w trakcie jej działania.Teraz pojawia się moje pytanie-jakiego języka mam się nauczyć aby być w stanie coś takiego stworzyć?Jak się do tego wszystkiego zabrać?

Tak dodam od siebie że miałem do czynienia z .css,.php,.html,.js.Języki wymienione umiem w podstawach.Czy jakiś specjalista mi pomoże?Bardzo chciałbym wiedzieć za co się złapać.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Z takim podejściem: daruj sobie. Czemu? Bo programowanie cię nie interesuje, tylko chwilowa chęć zrobienia jakiejś aplikacji do zrobienia której musiałbyś się uczyć ładne kilka miesięcy, jak nie lat i to nie samego programowania, ale i mechanizmów systemowych.

Do takiego zadania jedyną rozsądną opcją jest C, C++ albo Assembler.

Hmmm.W pierwszym poście nie napisałem że nie chcę się uczyć lub chcę tylko napisać jakąś appkę.Jeżeli zacytujesz fragment potwierdzający Twoją tezę to jestem skłonny potwierdzić te słowa.Jeżeli oceniasz mnie nie mając do tego podstaw nie pisz postów które nic nie wnoszą do tematów.

Czekam na wskazówki jakiego języka mam się uczyć.Od razu chciałbym powiedzieć że chcę się uczyć informatyki żeby nie było postów zaśmiecających mój wątek.

Sam wyczytałem że zaczęcie od Code:Blocks które podług definicji jest środowiskiem-będzie dobrym początkiem dla mojej osoby czyli niekoniecznie zielonej w dziedzinie nauk informatycznych aczkolwiek z małym stażem.

Bardziej mi chodzi o to jak będę w stanie napisać aplikację czytającą takie parametry z gry jak Punkty Doświadczenia,Paliwo,Kilometry i inne.Czekam na odpowiedź osoby kompetentnej lub takiej która naprawdę chce pomóc a nie pokazywać swą wyższość-pozdrawiam. :wink:

Tak nauka C jest dobrym pomysłem jeśli chodzi o śledzenie procesów, odczytywanie stanu ich pamięci etc. Najlepiej zacznij od jakiś materiałów o pisaniu debuggerów, bo ten program będzie dość podobny + może działanie i architektura komputerów i jakieś podstawy z asm. Dodatkowo warto zainteresować się ogólnie rozumianym programowaniem systemowym, bo to co chcesz robić zahacza o nisko poziomowe aspekty programowania.

Nie pokazuję swojej wyższości, tylko gaszę słomiany zapał, żebyś nie marnował czasu, jest wielu takich którzy nawet na informatykę poszli i później płakali i rozpaczliwie szukają pomocy z programowania dlatego że wcześniej nie kojarzyli informatyki z programowaniem, tak samo wielu którzy “chcą napisać grę”, zalewają fora dziesiątkami tematów miesięcznie, marnują czas, a potem sami rezygnują. Jeśli jesteś ambitny - proszę bardzo, potraktuj mój post jako “próbę”. Dlatego napisałem że do tego zadania najlepiej nadają się te języki. Ale jeśli to jedyny cel twojej nauki, to moim zdaniem nie ma sensu, bo po drodze musisz się masy rzeczy nauczyć.

I najpierw naucz się porządnie języka, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę - to możesz zrobić gdy ogarniesz już programowanie samo w sobie.

Formalnie niby się nie przyznałeś, no ale :wink:

Programowanie to nie jest coś, czego nauczysz się w weekend. Jest to wiele godzin, dni, tygodni, miesięcy pracy nie tylko z komputerem, ale też czasem z kartką i ołówkiem.

Trzeba chcieć się uczyć albo chociaż mieć dobry powód, a chęć cheatowania w grze dobrym powodem nie jest.

Musisz znać podstawy działania komputerów i systemów operacyjnych ( nie używania , tylko właśnie jak działają „od środka”). Musisz dobrze nauczyć się jakiegoś języka programowania (nie wklepywania instrukcji, tylko musisz zrozumieć zasady jakie w nim obowiązują i jak on działa).

Na początek polecam http://gynvael.coldwind.pl/?id=238 i http://gynvael.coldwind.pl/?id=374 oraz http://www.youtube.com/user/GynvaelColdwind

C czy C++ może nie są najlepszym wyborem na początek, ale jeśli naprawdę chcesz się uczyć to nie są też najgorsze. Do nauki C++ mogę polecić http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/ i http://www.intercon.pl/~sektor/cbx/

Jak już nauczysz się programować (nie wcześniej), możesz zacząć bawić się bardziej zaawansowanymi rzeczami.

I pamiętaj, to nie jest szkoła, tu nie ma 30%, 40% czy 50% na zaliczenie, albo coś umiesz albo nie. I ucz się systematycznie, na forach jest już wystarczająco dużo pytań o różnych funkcjach, bibliotekach, itp. gdzie problemy autora wynikają z nieznajomości podstaw języka, którego używa.

Troszeczkę źle mnie zrozumieliście panowie.To nie jest cheat to co chcę stworzyć-to coś na miarę tego programu tylko że dotyczy ciężarówek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/ACARS

Co do wskazówek to serdecznie dziękuję-nie oceniajcie mnie że mam słomiany zapał…w rok nauczyłem się kilka języków-co prawda webdev ale zawsze coś.Umiem pisać sam strony od podstaw.Zabiorę się za C++ i dojdę do tego.Chodzę na matmę i fizę do dobrej szkoły i na pewno nie poszedłem tam żeby się ślizgać na 2 i 3…

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

C++ to już nie proste języki znaczników które umiesz, możesz się zdziwić, zwłaszcza że nawet tych prostych rzeczy jak sam pisałeś nie znasz dobrze. :stuck_out_tongue:

Można spytać, jakichże to języków nauczyłeś się w rok?

Tworzenie stron to zupełenie co innego niż pełnoprawna developerka ;). To tak jakbyś porównywał Poloneza z Mercedesem. Tu i tu chodzi o jazdę, ale w maluchu masz mniej guzików do nauki :P.

Rozumiem i przyjmuję do wiadomości że czeka mnie nauka.Bardzo mnie to cieszy bo uwielbiam spędzać czas na komputerze(nie grając…czytając i ucząc się technologii na których operują komputery jak i internet).Wszystkim Wam serdecznie dziękuję i liczę na Wasze kciuki kiedy to będę się podejmował tak trudnego zadania jakim jest programowanie i jego nauka.

Jeszcze dwa pytanka.Czy w kodzie da się osadzić funkcje .php?Który język lepszy do pisania aplikacji z intefejsem user-friendly?

PHP to język wykonywany po stronie serwera więcej możesz znaleźć np na wikipedii. Nie bardzo wiem co rozumiesz przez osadzenie w kodzie (w jakim kodzie?)

Lepszy od czego? Najlepszy jest ten, który najlepiej znasz. Stworzenie interfejsu, który jest user friendly nie zależy od języka, tylko tego jak łatwo przyswajalny ów interfejs będzie.

To ty nie zrozumiałeś nas: nie chodziło o to, że to “program do czitowania”, tylko że chcesz nauczyć się programować, bo chcesz napisać jeden program. To tak jakbyś zamierzał uczyć się mechaniki i fizyki, bo chcesz zbudować prom kosmiczny. A co gdy po 3 miesiącach ta gra ci się znudzi?

Jeśli myślisz że programowanie to tylko siedzenie przy komputerze, “czeka cię zły czas”. Aktualnie pracuję nad pewnym własnym projektem, jeszcze nie napisałem ani linijki kodu, a mam ładne kilkadziesiąt kartek (no może kilka, bo głównie ostatnio projektuję na białej tablicy, polecam) z rozpisanym projektem.

A co do tego ostatnich pytań: co masz w ogóle na myśli poprzez ‘user-friendly’? Zależy jaki user, laik potrzebuje kolorowego interfejsu graficznemu, “obeznanemu” wystarczy interfejs “argumentowy” (wywołanie programu z argumentami, bardzo proste do skryptowania i automatyzacji). Język nie ma nic do tego, to tak jakbyś się pytał czy dom zbudowany narzędziami Bosha będzie ładniejszy od wybudowanego narzędziami Stilla - to nie ma nic do rzeczy, to tylko narzędzie, którego końcowy użytkownik i tak nie zobaczy.

Jak chcesz osadzić funkcje .php, gdzie i po co? Nie bardzo widzę sens, są lepsze alternatywy niż PHP (są gorsze?) jako tzw. język skryptowy. PHP działa na zupełnie innym poziomie niż C++ i tego połączyć się nie da, a jakby się dało - to nie ma sensu, zwłaszcza przy twoim zadaniu.

Dziękuję jeszcze raz i myślę że wątek wyczerpałem. :slight_smile: