Jakiej wersji Ubuntu lepiej używać 32- czy 64-bit?

Skoro wyszło nowe Ubuntu 9.10, chciałbym je zainstalować, tylko zastanawiam się czy wybrać 32- czy 64-bitową wersję? Gdzieś czytałem, że na x64 nie ma kodeków np. rmvb, mp3. To prawda? Czy da się na Ubuntu odtworzyć film który ma menu? Ostatnio bawię się językiem C#, czy jest na Linuksa jakiś dobry kompilator tego języka?

Nie będzie problemu jak zainstalujesz pod x86_64 kodeki czy inne oprogramowanie kompilowane pod x86.

Zapewne chodzi o DVD? Jeśli tak to nie ma problemu. Do obsługi dvd zainstaluj sobie libdvdcss2.

Raczej tak, poczytaj na temat Mono.

Jeśli masz więcej niż 3GB RAMu a zdecydowałbyś się na x86 (32-bitowy system) to tu masz opisz jak sprawić, aby Linux obsłużył więcej niż 3GB RAM :arrow: http://www.ubucentrum.net/2008/09/uywan … ram-w.html

Pozdrawiam!

C# to wynalazek rodem z MS, nie odpalisz tego na linuksie. Bezpieczniej byłoby wybrać wersję 32-bit, jednak jeśli nie boisz się wujka google, możesz śmiało instalować wersję 64-bit (oczywiście przy założeniu że masz procesor 64 bitowy). Co do kodeków to pewno możesz zainstalować 32 bitowe, jednak możliwe że będziesz musiał doinstalować odpowiednie paczki z oprogramowaniem (nie wiem jak to dokładnie wygląda, sam dopiero będę instalował wersję 64-bitową).

Akurat przed chwilą natrafiłem na to http://www.ubucentrum.net/2009/10/insta … -oraz.html i wynika, że wystarczy zainstalować odpowiednie kodeki pod twoją architekturę.

Odpalić odpali, chociażby Tomboy czy Rhythmbox jest pisany właśnie w C# nie wiem tylko czy pod Linuksem skompiluje ale raczej tak. To wszystko działa właśnie w Mono.

Pozdrawiam!

Mam 3 GB RAMu. Czyli lepiej na razie zainstalować 32-bitowe Ubuntu?

Możesz instalować 64 jak chcesz zwłaszcza, jeśli programujesz. Podstawowe wtyczki jak Flash są w wersji pod 64-bitową architekturę i to jako pierwsze właśnie tylko dla Linuksa, nawet Windows musiał czekać :slight_smile:

Pozdrawiam!

Z kodekami, flashami, itp itd nie będzie problemu…

Co najwyżej jak będziesz chciał zainstalować jakiś soft dostępny tylko pod x32 będziesz musiał doinstalować biblioteki 32 bitowe (instalacja polega na zainstalowaniu 1 metapakietu).